Marta wśród książek,  Recenzje

„Grzesznik” Artur Urbanowicz ( Przedpremiera)

„Grzesznik”
Artur Urbanowicz
Wydawnictwo GMORK


Ale z jednego nie zdawał sobie jeszcze sprawy.
To był dopiero początek.

Kolejna lektura, która nijak się ma do tego, co czytam na co dzień i kolejny raz jej autorem jest nie kto inny jak Artur Urbanowicz. Tym razem wbrew zdrowemu rozsądkowi pozwoliłam, by historia zawładnęła mym umysłem, chcąc odkryć każdy przekaz ukryty pośród słów i zdarzeń gangsterskiego półświatka Suwałk i okolic.

Marek „Suchy” Suchocki, człowiek, któremu nieobce są wymuszenia, kradzieże, pobicia i morderstwa. Szef suwalskiej grupy przestępczej, trzymający w szachu cały nielegalny rynek. Prowadzi dostatnie życie z rodziną u boku, kochanką w Sercu Suwałk i zgraną ekipą przyjaciół. Co, jeśli nagle pojawia się ktoś silniejszy? Czy poukładany świat zbudowany na strachu innych przetrwa spotkanie z legendą, słynnym Grzesznikiem? „Suchy” w wyniku upadku ze schodów zapada w śpiączkę, jednak gdy po tygodniu budzi się, nic nie jest już takie samo. Jego gang został rozbity, rodzina odeszła, zniknęły jego pieniądze, a on ma dokonać wyboru. Walczyć czy poddać się rządom Grzesznika? Komu ufać? Co jest prawdą ? Do tego dochodzą nowe zdolności Marka, czy aby na pewno nie są wynikiem upadku lub opętania?

Lecz to wciąż tam stało. Wiedział to. Słyszał to w swojej głowie.
Jakby tego było mało, zaczęły w nim narastać coraz większe wątpliwości, czy aby nie za szybko skazał niedawnego przyjaciela na śmierć. Z całą pewnością po lekturze mogę powiedzieć jedno. Ta książka nie zmusza do myślenia … Ta książka obezwładnia czytelnika od pierwszych słów i już nic nie jest kwestią przypadku czy wyboru. Całość się po prostu dzieje a my jesteśmy w stanie iść labiryntem, jaki funduje nam autor i razem z głównym bohaterem szukać możliwości ucieczki i sensu biegu wydarzeń, jakie mają miejsce, czując na plecach oddech czegoś przerażającego. W pewnym momencie nie wiesz komu ufać, czy twój wybór jest tym właściwym. Masz pewność, że każdy twój zły czyn będzie miał odzwierciedleniew koszmarze, który może cię spotkać.

„Bo każda przeszłość ciągnie się za człowiekiem, nie tylko taka jak twoja. W nieskończoność. Niezależnie jaka, dobra, czy zła. Przyczepia się do ciebie jak rzep do psiego ogona i nigdy Cię nie opuści. Twoja własna, unikalna historia, sekwencja wyborów, strategia twojego życia, która skutkuje tym, jak skończysz. Owoc twoich postępowań w danych sytuacjach, które decydują, czy koniec końców będziesz potępiony, czy wywyższony na ołtarze. Na całą wieczność. Również i na czas po twojej śmierci”.

Emocje, lęki i ogrom niepewności w połączeniu z genialnym, wciąż ulepszanym piórem autora pozwala na przeżycie uczty czytelniczej tak żywej i na wskroś realnej, że każdy może stracić poczucie rzeczywistości i na długo po odłożeniu powieści jego myśli nadal krążyć będą gdzieś w okolicach Suwałk i układać się w napis

Jak to możliwe?

Wszystkie złe i brutalne rzeczy, jakie były udziałem Suchockiego, przerażały. Podobnie perfekcja, z jaką działał Samiel. Pozwalała mu ona być dwa kroki przed innymi i roztaczać aurę niepewności i strachu. Wszyscy bohaterowie wykreowani przez Urbanowicza są przerażająco realni, dzięki czemu pozwalają nam na dokładne wsiąknięcie w historię i zrozumienie ukrytych znaczeń i przesłań. Suchy, Kizio czy Samiel niosą za sobą niepokój i nie pozwalają wyjść z historii nawet na moment. Każda osoba, która pojawia się na drodze Suchego wzmaga ogrom emocji, dokładając elementy i powoli składając układankę w przerażającą całość.

„Ludzkie ciało to taki cudowny twór natury, że można je niszczyć i przyprawiać o nieznośny ból właściwie w nieskończoność. O ile robi się to oczywiście z odpowiednio długimi przerwami.” 

Owszem odkładałam książkę, lecz historia trwała w mej głowie, jak oddzielny żywot, który natychmiast trzeba przeanalizować i rozprawić się z demonami czekającymi gdzieś za rogiem. Nie wiesz komu zaufać, co jest realne a co stanowi wytwór naszej wyobraźni , która działa na 100 % możliwości ( tak czytałam w nocy, ale chyba inaczej nie potrafię czytać książek z pod pióra Artura Urbanowicza).
Nie jest ważna pora czytania i tak poczujecie ogrom przerażenia i to nieokreślone uczucie gdzieś z tyłu głowy, że coś przeoczyliśmy i coś nie gra.
„Grzesznik” to labirynt dla naszych umysłów, pełen zwrotów akcji i niejasności mających namieszać nam w głowach, sprawić by nic nie było jasne i oczywiste.
To co stanie się udziałem waszych umysłów podczas lektury tej książki to nie tylko opowieść o gangsterze, który traci wszystko w wyniku nieśmiesznego żartu. To pełnowymiarowa powieść o tym skąd bierze się zło, jak je zwalczać i co czeka ciebie za czynienie zła.
Zauważyłeś, że w trakcie naszej edukacji uczy się nas mówić, pisać i czytać, ale w ogóle nie uczy się nas słuchać?

Ogromne ukłony w stronę autora, który stworzył majstersztyk, powieść, która pod ogromem zła i brutalności skrywa coś, co każdy z nas posiada, a po tej lekturze nie będzie w stanie temu zaprzeczyć. Polecam z czystym sumieniem i zachęcam każdego do zajrzenia w duszę grzesznika, w swoją duszę.

Za możliwość przedpremierowej lektury dziękuje autorowi.

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *