Marta wśród książek,  Recenzje

„Pod skórą” Agata Czykierda-Grabowska [Przedpremierowo]„Pod skórą” 

Agata Czykierda- Grabowska 
str. 382
Premiera 13.09.2017Masz naście lat i tylko kilkoro ludzi, którym ufasz i potrafisz się przed nimi otworzyć. To oni znają wszystkie twoje tajemnice i wiedzą co cię może zniszczyć. Prawdziwi przyjaciele nie zdradzają tajemnic, nie zdradzają cię. Co, jeśli straciłeś cząstkę siebie a kilka słów, których nie znał nikt oprócz niej, znają wszyscy? Ona już na zawsze będzie pod twoją skórą, choć przez lata jako bolesny cierń.


Oskar stracił w życiu to, co najważniejsze. Jeden wypadek, którego szczegółów nie znał nikt, zabiera mu młodszą siostrę i przyjaźń dwójki ludzi, którzy potrafili dostrzec jego wnętrze. Chłopak postanowił uciec przed cierpieniem i przeszłością, jednak teraz wraca, by wyremontować dom rodzinny. Czy uda mu się odbudować utracone relacje z Adą i Adrianem, jego przyjaciółmi sprzed lat? Czy oskarżając Adę o zdradę tajemnicy, nie popełnił ogromnego błędu ?

Powrót Oskara miał być zwykłymi wakacjami, jednak praca, którą podjął u swojego kolegi, otworzyła mu drzwi do rozliczenia się z przeszłością. Klub kumpla stał się miejscem jego zguby i świadkiem rozkwitu uczucia skrywanego gdzieś głęboko pod skórą. Czy sprawa sprzed lat się wyjaśni?

(…) nad uczuciami  nie można zapanować. Nie można ich  kontrolować.  Nie  da  się  ich  wzbudzić  na  zawołanie,  tak  jak  nie można ich uciszyć na życzenie. Czasami podkradają się do ciebie znienacka, a innym razem są z tobą od  zawsze. Jego  uczucia  były  w  nim  od  zawsze.  Od  momentu,  w  którym  ją  zobaczył.

Agata Czykierda-Grabowska zabiera nas w zwykłe miejsce na ziemi, gdzie ludzie próbują odnaleźć sens minionych wydarzeń i poskładać swoje uczucia w sensowną całość. Ta niesamowita historia mogła wydarzyć się gdzieś obok ciebie i to jest jeden z pierwszych plusów Pod skórą”. Normalność i zwykłe często bolesne życie, które może odmienić się za sprawą przyjaźni i miłości, która wciąż pomimo wielu lat rozwoju wciąż czeka, by ją uwolnić.
Oskar traci siostrę, zaślepiony bólem nie myśli racjonalnie i odsuwa się od wszystkich, raniąc siebie i ich. Jednak czas powoli odkrywa niewiadome tej historii, a bohaterowie muszą na nowo nauczyć się siebie.

Obserwując jej płynne i  nienaganne piruety. Oskar wpadł na kolejny genialny plan. Postanowił uwieść Adę. Wykorzystać ją i porzucić.

W jednej powieści dostajemy historię przyjaźni, która pokona plotki i stracony czas, uczucie, które pomimo tłumienia wydostaje się na zewnątrz z ogromną mocą i zagadkę, której rozwiązanie przyprawi was o dreszcze i potok łez.
Przy lekturze tej książki płacz jest nieunikniony. Będzie płacz z bezsilności, smutku, radości i rozrzewnienia. Będzie napięcie, które niczym duch na ramieniu przyprawi was o dreszcze. Poczujecie jak płoną wam policzki, gdy waszym oczom ukarzą się sceny erotyczne, które autorka pisze z ogromnym wyczuciem i kunsztem, którego nie powstydziłby się żaden autor książek erotycznych.
Po raz kolejny nie zawiodłam się na książce Agaty Czykierdy-Grabowskiej, choć tym razem historia jest całkowicie inna, w podobny sposób do poprzednich dzieł autorki zachwyca i zapiszę się na długo w waszej podświadomości.
Fabuła nie należy do lekkich, nie jest to też typowy romans, za to dostajemy pełnowartościową historię o sile przyjaźni i mocy, jaką ma miłość, w której tle rozegrała się tragedia dająca początek ciężkiej i bolesnej drogi do ukojenia i odnalezienia prawdy, która od zawsze zapisana była gdzieś pod skórą.

Bohaterowie tej powieści stanowią punkt, nad którym można by się rozpływać godzinami. Zresztą tak jest w każdej historii spod pióra autorki. Macie bohaterów do zakochania się (Oskar i Adrian <3) i takich, których śmiało, można wysłać w kosmos. Adę pokochacie za miłość do tańca a Oskara za serce na dłoni, Adrian to już inna sprawa, ale wierzę, że autorka ulży mu w cierpieniach i pozwoli się zakochać. Każda postać wprowadza dynamikę i napędza fabułę, która przez niecałe 400 stron sprawi, że poznamy całą paletę uczuć i nauczymy się, jak ważna jest wiara w innych i rozmowa oraz jak kruche jest nasze życie.

To utkwi pod skórą, nie pozwoli złapać oddechu, aż po ostatnią stronę.
Utoniecie w pięknie i prawdziwości tej historii.

Za podsumowanie może służyć ostatni akapit, jednak dodam do niego skromne, polecam każdemu, ponieważ tę książkę powinien przeczytać każdy.

Ocena książki


Za możliwość przeczytania powieści przedpremierowo dziękuje autorce: )
A już od jutra( 21.08.2017)na stronie księgarni nieprzeczytane.pl rusza przedsprzedaż; ).

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *