Marta wśród książek,  Recenzje

Chłopak taki jak ty- Ginger Scott

Gdy każdy dzień przynosi ci wyzwanie, ból i samotność przestajesz walczyć i tłumisz krzyk gdzieś głęboko. Uczucia chowane za maską arogancji i obojętności tkwią głęboko w środku, odciskają swoje piętno na lata. Cały ból, masa emocji i pretensji, nagle może przestać się liczyć. To od ciebie zależy czy położysz się, czekając na koniec, czy może dasz pstryczka w nos tym, którzy uważają cię za słabą. On może przewrócić twój świat do góry nogami lub odbudować klocek po klocku na nowo.

 

Joss kochała rywalizacje od zawsze. Gdy z Tarryn organizowały wyścigi, niezmiennie starały się je wygrać. To była przyjemność, móc działać wraz z przyjaciółmi i rywalizować o palmę pierwszeństwa. Aż do pamiętnego dnia, który zmienił życie dziewczyny na zawsze. Tego dnia Christopher staje się bohaterem dziewczynki, jednak po uratowaniu jej życia znika. Gdy osiem lat później Jossie to młoda kobieta mająca zadatki na gwiazdę sportu, wciąż żywe urazy z przeszłości i brak wsparcia ojca nie pozwalają jej na normalne funkcjonowanie. Tamtego letniego dnia zdarzył się wypadek, matka odeszła, ojciec zaczął się staczać a Jossie nie potrafiła już pozbierać się w całość. Jednak przeszłość powraca i pewien chłopak spróbuje przejąć na siebie ten przejmujący ciężar. Kim jest Wes i czy będzie w stanie uchronić Josselyn przed nią samą? Jak dziewczyna poradzi sobie z brakiem wsparcia od ojca i mrokiem, który już na nią czeka?

 

Zawsze będę o ciebie walczył. Nie potrafię inaczej.

 

Uwielbiam książki, w których młodzi ludzie dopiero poznają smak dorosłości i pierwszych głębszych uczuć, czasami jednak życie ma dla nich inny plan, który po prostu się spełni, nie licząc się z ich zdaniem. Ginger Scott zaskakuję tym, że to nie jest kolejna ckliwa książka z gatunku New adult a problemy, z jakimi przyjdzie się zmierzyć głównej bohaterce, mogłyby być wyzwaniem nie do przejścia dla wielu z nas.

 

Szum jego ciężkiego oddechu jest dźwiękiem, który mnie budzi – ratuje przed tym,
co złe i ma się wydarzyć w mojej głowie

 

Od pierwszych stron czuć w powietrzu tajemnice, jakieś niedopowiedzenia, które potęgują niepokój i piękno ukryte gdzieś głęboko za tragedią. Lekki i bardzo płynny styl zabiera czytelnika w podróż, w której chusteczki staną się niezbędnym elementem.

 

Historię poznajemy z perspektywy głównej bohaterki, która jest rozbitą i zapomnianą przez rodzinę dziewczyną z problemami, które ukrywa, dzięki swojej masce obojętności. Strach wywołany przez brak wsparcia i bliskości ojca ma nad nią kontrole. Jej życie to równia pochyła, każdego dnia musi walczyć z niechęcią w oczach ojca i dojmującym poczuciem winy, że to przez nią jej rodzina nie istnieje.

 

Nie jestem jakimś superbohaterem. A ty…
ty nie jesteś nieśmiertelna!
Musisz przestać Joss.

 

To, czym powieściopisarka postanowiła obdarować swoich bohaterów, sprawia, że historia zyskuje głębie, pokazując, jak ważna jest przeszłość i jak pozornie błahe wydarzenia mogą zmienić postrzeganie innych. Bohaterowie są zwyczajni, mają mnóstwo wad i nie powinni być stawiani za przykład, jednak to ich wyrazistość i naturalność są atutem tej powieści. Każdy z nich może zafascynować i wprowadza do historii swój wkład. Całość czyta się z ogromnym przejęciem i napięciem.

 

Minęło osiem lat, odkąd patrzyłam, jak pewien chłopiec
balansuje na murku, nie chcąc dopuścić do pobrudzenia ulubionych butów.
I serce mi mówi, że właśnie byłam świadkiem tego,
jak ten sam chłopak robi to ponownie.

 

Ciężko opisać powieść, która tak wpływa na czytelnika, zmienia nasze spojrzenie na wyrażanie uczuć i pozostawia niedosyt. Tak, tej opowieści chce się wciąż więcej. Emocje przepływają przez ciebie od pierwszego słowa i nie opuszczą cię po ostatniej kropce. Ginger Scott daje ci możliwość wtopienia się w umysł dziewczyny, która, pomimo że pamięta to, co dobre i jasne ze swojej przeszłości, nie może wyprzeć z pamięci tej chwili, w której straciła wszystko.

Świetni bohaterowie, oryginalna fabuła i niesamowicie ciepły i emocjonalny styl to niewielki ułamek tego, co odkryje czytelnik, gdy sięgnie po Chłopaka takiego jak ty. To emocje, tajemnica i mocno zarysowani charakterologicznie bohaterowie, którzy będą każdego dnia starali się odkryć sposób na pokonanie demonów i odnalezienie siły na pójście dalej. To historia o sile przyjaźni, uczuciu silniejszym niż ból i samotności, która może nas dopaść nawet w tłumie. Piękna i fascynująca opowieść o chłopaku, który uratował swoje serce, oddając je całkowicie i na zawsze oraz historia dziewczyny, która odnalazła siłę w jego sercu.


Ocena:

Tytuł: Chłopak taki jak ty 
Autor: Ginger Scott
Wydawca: Kobiece/ Young
Liczba stron:352
ISBN:9788365740427

 

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *