Marta wśród książek,  Recenzje

Jezioro Cieni-Maria Zdybska [Premierowo-Patronacka]

Zmiany w życiu bywają gwałtowne. Tylko czasem los jest na tyle łaskawy by dać nam czas na przygotowanie się na szok z nimi związany. Tylko czy wolno i świadomie zawsze znaczy lepiej?
 
Lirr ostatnimi czasy sporo przeszła. Jej poprzednia podróż na Wyspę mgieł przyniosła mnóstwo pytań o jej życie sprzed Zielonej harpii. Dziewczyna nie wie komu ufać, w które z przepełniających ją uczuć, wierzyć. Zmuszona do ucieczki i walki o swoje życie wyrusza w podróż, która odmieni wszystko. Jej jedynym kompanem jest Raiden, który niezmiennie jest sobą, złośliwym, aroganckim dupkiem z pewną tajemnicą. Ich wspólna wyprawa ma smak niebezpieczeństwa i nutkę brawury. Szykują się zmiany, na które nikt nie jest gotowy.

 Maria Zdybska skradła moje serce już podczas lektury Wyspy mgieł, którą miło wspominam i polecam z czystym sercem. Czy dzisiejsza premiera spod jej pióra, czyli Jezioro Cieni sprostało wysoko postawione poprzeczce?

 Drugi tom świetnie ocenionego debiutu z góry skazany jest na porównania. Autorka tak umiejętnie ucięła wydarzenia Wyspy mgieł, że bez namysłu rzuciłam się na kontynuację. Kreacja postaci sprawiła, że podróż przez strony Jeziora Cieni to szereg spotkań z dobrymi przyjaciółmi, których relacja ewoluuje na naszych oczach oraz równoczesne wkraczanie w świat, nowy, nieznany i na wskroś tajemniczy. Lirr targana widmem ostatnich wydarzeń zmienia się, walczy z tym, co skrywa jej ciało. Wciąż użera się z Raidenem, nie wie, czy może mu zaufać. Na szczęście nie gubi swojej oryginalności i niezwykle barwnych przekleństw, które nadawały jej charakteru przy poprzednim spotkaniu. Coś się w niej zmienia, coś wzbiera na sile, dzięki czemu nie można się nudzić w jej towarzystwie.

Wracając do Raidena. Jego postać zaczyna odgrywać coraz większą rolę w tej wciąż nieskończonej historii. Pomimo tego, że nasza wiedza na jego temat zdaje się obszerniejsza, on wciąż może uchodzić za enigmatycznego i wyrazistego bohatera. Jego sposób bycia, wyrażania własnych myśli i uczuć to uczta dla zmysłów i idealne sprzężenie z moim poczuciem humoru. Niech nie zwiedzie was jego postawa, on skrywa mnóstwo… Zresztą dowiedzcie się sami.

 Styl autorki ewoluował i jest jeszcze przyjemniejszy i bardziej płynny. Każdy opis przybliża nas do stworzonego przez nią świata i napełnia nas niezwykle magiczną i tajemniczą aurą. Dialogi naprzemiennie wzruszają, powodują drżenie serca i rozbawiają do łez. Bohaterowie przestają być tylko postaciami z książki, stają się przyjaciółmi, których los leży nam na sercu i jeszcze ta wszędobylska akcja. Nawet na chwilę nie stracicie zainteresowania historią opowiedzianą lekko, przyjemnie i zarazem tajemniczo.

 Znalazłam w książce tylko jedną wadę, mianowicie jej długość. Mogłabym bez końca zagłębić się zarówno w tajemnicach, jak i ciętym języku obojga, a może oczach Raidena? Musicie sami ocenić, co porwie was bardziej.

Jezioro Cieni to niesamowita powieść o poszukiwaniu odpowiedzi, odkrywaniu siebie i swojego przeznaczenia oraz odnajdywaniu w głębi własnej duszy uczuć, którym, choć ciężko się poddać wypełniają nas całkowicie i prawdziwie. To historia, która przypadnie do gustu miłośnikom tajemnic, wyrazistych bohaterów i nieoczywistego biegu wydarzeń. Każdy fan fantastyki odnajdzie tu coś dla siebie. Magia, miłość i tajemnice w połączeniu ze świetnym piórem są dla mnie idealnym połączeniem, które zasługuje na patronowanie zawierającego je tytułu. Za możliwość objęcia powieści dziękuję Wydawnictwu Inanna. Z utęsknieniem czekam na kolejny tom i wasze reakcje po lekturze.

 

 Ocena:
Tytuł: Jezioro Cieni
Cykl: Krucze serce ( tom 2)
Autor: Maria Zdybska
Wydawca: Inanna
Liczba stron: 425
Data premiery: 30 kwietnia 2019

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

9 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *