Marta wśród książek,  Recenzje

Kiedyś po ciebie wrócę-Agata Czykierda-Grabowska

Strach, pustka i niepewność. Każda z nich rozprzestrzenia się z prędkością światła. Jedna po drugiej infekuje mózg i serce. Przy życiu trzyma cię tylko nadzieja, że się mylisz a bliska ci osoba się odnajdzie. Ile wytrzymasz? Co sprawi, że w końcu się załamiesz? Kiedyś po ciebie wrócę nie odpowie na te pytania. Otworzy przed wami świat emocji silnych, nieprzewidywalnych i równie bolesnych, co oczyszczających.

Rok. Tylko tyle albo aż tyle minęło odkąd Roksana wyjechała z rodzinnego miasteczka, gdzie pozostało widmo tajemniczego zaginięcia jej młodszej siostry Ani. Od tamtego czasu niewiele się zmieniło. Dziewczyna postanawia na własną rękę odkryć, co stało się pamiętnej nocy. Jej siostra wyszła z domu i ślad po niej zaginął. Po dziś dzień nikt nie wie co tak właściwie się stało. Czy rzeczywiście tak jest? W rozwikłaniu sprawy Roksanie chce pomóc Bartek, który jest jej najlepszym przyjacielem. Pytanie, czy ona jest gotowa na poznanie całej prawdy.

O Agacie Czykierdzie-Grabowskiej śmiało można powiedzieć, że jest wszechstronną autorką. Jej powieści przepełnione są całą paletą emocji, od tych lekkich i przyjemnych po te wyciskające z oczu łzy. Czy trzymając się jednego gatunku, można wciąż zaskakiwać i na nowo wkradać się w łaski czytelnika?

Kiedyś po ciebie wrócę to historia przejmująca, pełna żalu, złości i frustracji, ale i kiełkującego uczucia, nadziei i przyjaźni. Napisana z niezwykłym wyczuciem i realizmem, który chwyta za serce. Autorka nie tylko stworzyła niecodzienną fabułę, ale i połączyła ze sobą wątki romantyczne i kryminalne. Od pierwszych stron czuć tajemnice i niepewność unoszące się w powietrzu. Narracja pierwszoosobowa potęguje wszystkie uczucia. Czytelnik razem z bohaterką przeżywa chwile niepewności, zobojętnienia, ale i radości oraz nadziei.

Agata Czykierda-Grabowska świetnie poradziła sobie z kreacją bohaterów. Ich naturalność, realizm i prawda wylewająca się z każdej pokazanej emocji sprawia, że Kiedyś po ciebie wrócę pochłonęłam w mgnieniu oka. Powieściopisarka podjęła się trudnej tematyki, zarazem takiej, która ma prawo bytu w naszym otoczeniu. Zaginięcie bliskiej osoby zawsze pozostawia ślad w sercach i umysłach tych, którym przyjdzie się z tym zmierzyć. Roksana musi stawić czoła opieszałości policji czy choćby znieczulicy ludzi dookoła. Niejednokrotnie stanie do nierównej walki z bólem, pustką i poczuciem winy, które będzie wciąż pulsować i rosnąć w jej umyśle. Niemal poczujecie ten stan, dzięki świetnym opisom, ciekawym dialogom i napięciu, które stale będzie rosło.

Wciąż zagęszczające się powietrze i jakże namacalne emocje związane ze stratą i niewiedzą to jednak nie wszystko. Autorka zadbała również o wątek miłosny, który delikatnie niczym cienka nić babiego lata spaja całą historię, dając nadzieje na finał, którego byśmy chcieli. Czy tak będzie? Czy skrywane tajemnice i rozwiązanie tej zagadki zgadzać się będzie z waszym wyobrażeniem? Finał okaże się niespodziewany. Będzie podkreśleniem tego, jak mało wiemy o innych, jak niewiele trzeba by odkryć w kimś pokłady zła.

Kiedyś po ciebie wrócę to powieść napisana plastycznym językiem, która składa się nie ze słów, a czystych i niczym nieokiełzanych emocji. Pisarka realnie oddała obraz zaginięcia i z wyczuciem odwzorowała stan, w jakim znajdują się bliscy zaginionego. Przykuwa uwagę, wypiera z uczuć i zaskakuje. Wciąż czuje smak uczuć, zapach strachu i dotyk niepewności. Czuje pustkę, wybucham nadmiarem emocji i ocieram łzy. Niby lektura tej powieści już za mną, zeszłam na ziemie z rollercoastera, ale moje nogi wciąż są miękkie i zdradliwie uginają się pode mną.

Realna, bolesna i na wskroś inna opowieść o nietraceniu nadziei, rodzącym się uczuciu i przyjaźni, która pomaga przetrwać najgorsze chwile. Historia wyciskająca łzy i zmuszająca do zastanowienia się nad tym, jak wykorzystać każdą chwilę, bo nikt nie wie, czy nie jest tą ostatnią. Mieszanka idealna, zanim zaczniesz, czujesz moc. Gdy skończysz, poczujesz się wstrząśnięty. Kiedyś po ciebie wrócę to gwarancja emocji, którą polecam każdemu. Mocna, prawdziwa, brzydka i piękna zarazem. Musicie przeczytać.

Ocena:

Tytuł: Kiedyś po ciebie wrócę

Autor: Agata Czykierda-Grabowska

Wydawca: Omg Books

Liczba stron:447

ISBN:9788324056552

Data premiery: 19 czerwca 2019

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

2 komentarze

  • halmanowa

    Ostatnio miałam już do czynienia z połączeniem romansu i kryminału. Wyszło nienajgorzej, ale poczułam nutkę zawodu. I teraz mam dylemat… Bo książki Czykierdy-Grabowskiej bardzo lubię. Boję się, że przeczytam „Kiedyś po ciebie wrócę” i znowu pojawi się kropla rozczarowania. Nie chciałabym tego… To jak, Marta, wpisywać na listę, czy nie? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *