Menu

wtorek, 4 lipca 2017

"Wybrana przez księżyc" Karolina Urbaniec [przedpremierowo]

"Wybrana przez księżyc"
Karolina Urbaniec
Novae ResDziś w moje ręce wpadła książka napisana przez młodą dziewczynę, która mogłoby się wydawać, z racji jej wieku, niewiele powinna wiedzieć o fantastyce, jednak jej powieść zasługuję na miano dobrej młodzieżówki z godnymi elementami fantastyki świetnie wplecionymi w całość. Nie sugerowałam się wiekiem autorki, a tym jak wciągający okaże się tekst. Jestem pozytywnie zaskoczona.

Iga, lekko zwariowana, łatwo dająca wytrącić się z równowagi. Julka, blondynka umiejąca okiełznać każdego chłopaka. Patryk, mądry i odpowiedzialny, zawsze pomocny. Kacper, typ sportowca, wiecznie w ruchu, uwielbiający sport i rywalizacje. Filip, najzabawniejszy i jakby się mogło wydawać najmniej poważny z całej paczki. Kasia, główna bohaterka niewidząca w sobie żadnych cech, które można lubić, kochająca spać do późna, spajająca w całość grupę liderka.
Pięcioro z nich jest już pełnoprawnymi szesnastolatkami i zna tajemnicę, którą Kasia może poznać w dniu swoich urodzin. To właśnie ten dzień staje się przełomowym.

„Są dwie opcje: albo będzie tak, jak było, albo wszystko zmieni się raz na zawsze”.
Historia z ogromnym potencjałem. Autorka świetnie wykorzystała legendy i na ich bazie zbudowała historię, która może być świetnym początkiem miłości do książek a przede wszystkim do fantastyki. Szóstka przyjaciół odkrywa w sobie moce, po czym dowiaduje się, że tylko oni mogą odnaleźć skarb a Wilkin w osobie Kasi został wybrany pierwszy raz od pięciuset lat. Nasi bohaterowie przeżyją chwilę grozy i mnóstwo przygód, które pozwolą odkryć im siebie, wzmocnić więzy ich łączące, a to wszystko na tle mniejszych bądź większych dramatów, które każdy z nas przeżywał, mając naście lat.

Absolutnie nie czułam się za stara do tej historii, gdyż wczuć w nią może się każdy bezwzględu na wiek. Język jest przystępny i pomimo kilku wyrażeń, które trochę rażą mnie jako już starszego czytelnika, nie umniejszają nic lekturze ani samej historii. Całość jest spójna i tworzy historię, w której każdy chciałby uczestniczyć. Nie raz myślałam o tym, by odkryć magiczne moce i mieć paczkę przyjaciół, którzy zmagać się musza z podobnymi dylematami każdego dnia. Żałuję jednego, czemu książka ta nie pojawiła się, gdy ja miałam naście lat?

"Obraz jej ciała zaczął się rozmywać niczym mgła i rozpłynęła się w powietrzu.

Bohaterowie są naturalni, mają podobne problemy, co każdy nastolatek, dzięki czemu każdy może się z nimi identyfikować. Przyjaźń, jaka ich łączy jest godna naśladowania a sposób, w jaki próbują wyciągać się z tarapatów, napawa dumą, gdyż każdy chciałby posiadać tak wspierających znajomych.

W tej historii pojawia się sporo istot magicznych, dzięki którym ciągle coś się dzieje a życie naszej szóstki, nie jest monotonne. Są tu wróżki, czarodziejki, trolle, skrzaty, wampiry no i wilkołaki. Tereny, na jakich miejsce ma owa historia, podzielone są na mocy paktu, dzięki któremu wszystkie magiczne istoty żyją w zgodzie i nie szkodzą ludziom. Brzmi ciekawie, a jeszcze ciekawiej się czyta. Zakończenie pozwala na promyk nadziei, że ta historia jeszcze się nie kończy, a zło czeka gdzieś ukryte. Skoro czekało pięćset lat, poczeka jeszcze trochę.

„A ty? Stoisz po stronie wampirów, czy jesteś jednym z nas? Jeśli nie, to uważaj! Nikt nie wie, czy zostanie wybranym, a takie rzeczy lubią się dziać, gdy najmniej się ich spodziewamy".

Historia jest idealnym początkiem drogi każdego nastoletniego czytelnika i sentymentalną podróżą dla tych ciut starszych. Polecam, ciekawa lektura na letnie dni.

Za możliwość recenzji dziękuje wydawnictwu Novae Res.

3 komentarze:

 1. Po opisie i recenzji myślę że książka przypadła mi do gustu. Musze ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję bardzo za tak pozytywną recenzję :) Od razu bardziej chce się pisać!

  Pozdrawiam
  Karolina

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi niestety całkowicie nie przypadła do gustu. Nie znalazłam w niej ani jednego plusa :( Mimo że sama jestem nastolatką, kocham fantastykę, to nie mogłam wczuć się w książkę.
  Pozdrawiam
  Moja opinia o książce znajduje się tutaj, więc zachęcam do dokładniejszego poznania mojego zdania:
  http://www.bookparadise.pl/2017/07/wybrana-przez-ksiezyc-karolina-urbaniec.html

  OdpowiedzUsuń