Menu

wtorek, 3 października 2017

"Banda. Ryder i Eileen". Karolina Sudoł
Jeśli kiedykolwiek w życiu o czymś marzyliście, chcieliście czegoś bardzo mocno, wyobrażaliście to sobie tysiące razy w głowie i w końcu to się spełniło, to znaczy, że Wszechświat was naprawdę lubi.

Szukasz lekkiej lektury, która umili ci popołudnie z kawą. Postanawiasz wrócić do korzeni i podświadomie wybierasz fantastykę, która zapowiada się ciekawie, a opinie o niej są podzielone. Chcesz przekonać się sam, w której z grup czytelniczych będziesz. Debiut młodej autorki Karoliny Sudoł mile mnie zaskoczył, jest dobrą lekturą na jesienne popołudnie.

Głównym bohaterem pierwszego tomu serii Banda jest Ryder, który wraz ze swoją grupą sprawnie balansuje na granicy dwóch światów, starając się trzymać porządek i chroniąc słabszych. Męski, władczy i zimny facet uwielbiający adrenalinę i akcje, umiejący obchodzić się z bronią. Ma świadomość, jak bardzo mieszają się oba światy i ile jest istot nadnaturalnych dookoła.
Wraz z kumplami z bandy nie mają sobie równych i z powodzeniem wymierzają sprawiedliwość wśród ludzi i nadnaturalnych. Gdy w okolicy zaczyna ginąć więcej istot o nadprzyrodzonych mocach a w życie Rydera, zimne i poukładane, dzielone na siłownie i akcje bandy wkracza piękna kobieta, już nic nie będzie takie jak przedtem.

- Jak się nie ma, co się pragnie...- zaczął.
-...to się rucha, co popadnie - dokończył Blake i zarechotał.

Autorka skupiła się na postaci Rydera i na podstawie jego życia rozbudowała historię pierwszego tomu. Podejrzewam, że z każdym kolejnym tomem będziemy dowiadywać się więcej zarówno o członkach bandy, jak i ich działalności. Tom pierwszy jednak opowiada o życiu Rydera, dla którego działalność bandy stała się zimną i bezuczuciową codziennością a jej członkowie niemal rodziną. Dostajemy ciekawą męską postać, od której bije arogancja i chłód, nastawioną na adrenalinę i wymierzanie sprawiedliwości. Jednak jedno spotkanie wydobywa z niego uczucia, o których starał się zapomnieć. Czy będzie mu dane poczuć odwzajemnione uczucia? Czy związek człowieka z syreną jest możliwy?

Jeśli ktoś powie to fantastyka, ja z niecierpliwością sięgam po daną powieść, jednak tu dostaje romans paranormalny, który dla miłośników dżinów, wróżek czy wilkołaków będzie idealnym rozwiązaniem. Lekko zawiedzeni mogą być ci, którzy liczyli na obszerniejsze opisy działań Bandy, choć liczę na więcej w kolejnych tomach. 

„Smakowała jak niebo. Jak najsłodszy ze wszystkich smakołyków na świecie. Jak łyk lodowatej, cudownie orzeźwiającej wody w przesadnie upalny dzień. Była wszystkim i była moja.”

Powieść ta jest dobrym debiutem niewolnym od małych potknięć, jednak nie zaburzają one całości przekazu. Dostajecie 200 stron wartkiej akcji i ciekawego wątku paranormal romanse napisane ciekawym i lekkim piórem. Historia wciąga i pozwala zatopić się w świecie przedstawionym przez autorkę, a sam pomysł na fabułę jest jak najbardziej na tak. Jeśli autorka doda w kolejnych tomach więcej akcji i rozszerzy wątki kolejnych bohaterów, wyjdzie świetnie.

Bohaterowie wykreowani w ciekawy sposób, nie sposób nie zauważyć zmian, jakie w nich zachodzą. Zimny Ryder ciekawi nie mniej, niż fascynuje jego romantyczna wersja, Eileen zaś nie jest kruchą bezbronną panną, tylko dziewczyną zdolną do wielu poświęceń w imię miłości i przyjaźni. Pozostałych członków Bandy przedstawiono tak, by przyciągnąć i pozostawić czytelnika w niedosycie. Widać fascynacje autorki romansami paranormalnymi, jednak jej przedstawiony świat ma się przez to bardzo dobrze, wkracza się do niego z lekkością i zaciekawieniem, a zatrzymuje z niedosytem i chęcią dalszej podróży, chociażby w struktury grupy, do której należy Ryder.

"Teraz, będąc przy niej tak blisko, wszystko się zmieniło. Kusiła mnie swoją niewinnością. Pociągała i zalewała niekontrolowanym pożądaniem, mimo wszystko wymuszając stosowne zachowanie. Czułem, że powinienem zasłużyć na możliwość roszczenia sobie do niej... czegokolwiek."

Ciekawym elementem, który podkreśla związek tytułowej pary, są sceny erotyczne napisane lekko, z ogromną dozą wyczucia i smaku. Całość tworzy dobrą książkę, którą warto przeczytać. Nawet jeśli spodziewacie się więcej akcji, możecie odnaleźć w tej powieści mocny punkt, który zasieje ciekawość i każe wam czekać na kolejne tomy. Ja z chęcią ponownie zagłębie się w świat, w którym Banda pilnuje porządku.

Dziękuje za możliwość lektury wydawnictwu Novae Res.


Ocena książki :

Autor: Karolina Sudoł
Tytuł: Ryder i Eileen
Cykl: Banda
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: Luty 2017
Gatunek: Fantastyka
ISBN: 9788380833999

1 komentarz: