Menu

poniedziałek, 20 listopada 2017

"Pan Przypadek i Kobietony" Jacek GetnerNie od dziś wiadomo, że zawiść zrodzona między kobietami często prowadzi do zbrodni. Jeśli ktoś zdąży się opamiętać, ma szanse, by na swej drodze nie spotkać detektywa Przypadka. Jednak są tacy, którzy ewidentnie chcą, by detektyw stanął na ich drodze. Tym razem w jego otoczeniu roi się od kobiet, a on trafia kolejny raz na czarne listy biznesmenów, celebrytów, feministek, a nawet gejów. Co tym razem czeka Jacka? Jakie przygody kryją się na kartach nowego tomu o przygodach genialnego umysłu? Kto zagości w jego sercu?

Część z was na pewno spotkała się już z postacią tego genialnego, ciut romantycznego i do kości cynicznego detektywa. Każda jego sprawa zahacza o świat wielkich osobistości i przysparza mu wielu wrogów. Tym razem będzie rozwiązywał sprawę morderstwa feministki, narazi się kilku homoseksualistom, stanie się kochankiem wpływowej bizneswomen i wspomoże poszukiwania brata pewnej szybkiej i wściekłej damy.

Kolejny tom, który odkrywa w zabawny sposób przywary ludzkie i to jak są oni „banalnie nieprzewidywalni”, jak mawia Przypadek. Jacek z należytą starannością i ogromną dawką humoru sprawi po raz kolejny zresztą, że nie tylko podinspektor Łoś poczuje się wodzony za nos, lecz my do samego końca nie będziemy w stanie odnaleźć mordercy. Co jakiś czas myśląc, że już nam się udało, by po chwili stwierdzić, że znów daliśmy się złapać.

Przypadek jest w niezłej kondycji, świetnie sobie radzi z wyprowadzaniem innych w pole. Choć stara się nie skupiać na sobie uwagi, kolejne sprawy łączą go ze światem gwiazd bardziej niż zwykle.
Detektyw Przypadek nie traci na wyrazistości, wciąż rozwikłując zagadki z ogromną łatwością. Znowu wkrada się do umysłu czytelnika i skrzętnie miesza mu szyki tylko po to, by na samym końcu czytający jego przygody zbierał szczękę z podłogi.

Bohaterowie jak zwykle idealnie współgrają z całością, a fabuła bawi i porywa z niespotykaną siłą. Stali miłośnicy przygód cynicznego i jakże charakternego detektywa docenią po raz kolejny kunszt pióra Pana Getnera, z przyjemnością zatopią się w świetnie uknutych intrygach i z radością i utęsknieniem powitają jakże dobrze znanych Państwa Przypadków czy chociażby Irminę Bamber. Nie zabraknie również Magdy Kolskiej, byłej udawanej narzeczonej Jacka, która będzie podejrzewać coś niedobrego.
W szóstej odsłonie swoich przygód Przypadek uraczy nas humorem, kąśliwymi uwagami oraz dużym zaskoczeniem.

Całość składa się z trzech różnych spraw do rozwiązania, następujących kolejno po sobie umożliwiając nam równocześnie poznanie dalszych losów detektywa, jak i toku myślenia, jakim się kierował w trakcie rozwiązywania zagadek. Znajdziemy tu zarówno nowe postaci i elementy, jak i dobrze nam już znane. Seria ta jest niepowtarzalna i pomimo kilku wspólnych elementów nigdy nie możemy być pewni zarówno intencji pojawiających się postaci, jak i samego Jacka.

To lektura dla każdego, lecz przede wszystkim dla osób uwielbiających mocne i zabawne połączenie humoru z nutką cynizmu i wyśmienitymi zagadkami umiejącymi pokonać każdego. Choć bohater twierdzi, że ludzie są przewidywalni, to nadal nie rozgryzłam jego samego, ale podobnie do komisarza Łosia jestem już blisko. Moja miłość do Jacka, jego inteligencji i bystrości umysłu, a także umiejętności wodzenia za nos nie zmalała ani odrobinę, zaś zakończenie tego tomu zwaliło mnie z nóg, obiecując kolejne historie z genialnym detektywem w roli głównej.

Lekkie pióro, umiejętność poprowadzenia intryg i połączenie tego w humorystyczną całość nie zawodzi i jest znakiem jakości, który zostanie już na stałe połączony z osobą Jacka Getnera, który w swym gatunku jest mistrzem. To świetna powieść umiejąca spowolnić czas, wyostrzyć umysł i pozwalająca nabrać dystansu do spraw nas otaczających. Polecam każdemu wszystkie części przygód Pana Przypadka z czystym sumieniem jako idealną lekturę na jesienne i zimowe popołudnia.

Drogi Autorze chylę czoła za wpuszczenie w maliny, rozruszanie umysłu i pojawiający się co rusz uśmiech, nie wspominając już o maślanych oczach. Dziękuje za mile spędzony czas i za nadzieje na kolejne tomy, na które czekam z przyjemnością.

Ocena książki:

Tytuł: Pan Przypadek i Kobietony 
Autor: Jacek Getner
Wydawnictwo Zakładka
Ilość stron: 234
ISBN:9788364459153
Data wydania: 23 Października 2017

2 komentarze: