Menu

niedziela, 26 listopada 2017

Przeklęta - Iga Wiśniewska
„Człowiek nie zdaje sobie sprawy, jak wspaniałym uczuciem jest wolność, dopóki nie zostanie mu odebrana”.Każdego dnia zmagasz się z wiedzą o swej przyszłości, która skazuje cię na konkretne działania. Dążysz do celu, nie zważając na to, co po drodze. Jednak czy człowiek potrafi być samotny? Czy świadomie skazałby się na los, którego wykonawcą stała się Miriam?Rades to miasto, które odradza się po wojnie. Jest skupiskiem wielu istot, których istnienia nie zawsze potrafimy wyjaśnić. Gdzieś pośrodku chaosu, w jakim przyszło żyć ludziom na spółkę, chociaż by ze zmiennokształtnymi poznajemy Miriam. Co o niej wiemy? Niewiele, podobnie jak ludzie którzy znają ją od dawna. Według Liz, koleżanki z lat bidula Miriam to pełna sprzeczności punktualność na motorze. Iwan postrzega ją jako szefową z ogromną tajemnicą, o której się nie mówi. Dla Bena to wyzwanie, chodząca inteligencja o pięknym szarym spojrzeniu, dla Davida to ostatnia deska ratunku w pogoni za czymś, co zabija jego ludzi. Kim jest Miriam i czy uda jej się rozwikłać tajemnice dziwnych morderstw?"- Pewien człowiek powiedział kiedyś, że kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą.[Miriam]
- Kim był ten człowiek? - zapytałam, unosząc herbatę do ust.
- Niemieckim ministrem propagandy. - Błysnęła zębami w uśmiechu, a ja oparzyłam się herbatą."


Przepadłam, całkowicie wchłonięta historią Radesu i jego mieszkańców. Każde słowo sprawia, że nie można oderwać się od „Przeklętej”, chociaż na moment. Intrygująca okładka jest początkiem niesamowitej podróży do świata, w którym możesz być pewnym tylko niebezpieczeństwa, które czai się za rogiem. Autorka wprowadza nas w świat, który przeplata się ze zjawiskami paranormalnymi. Zabieg ten jest bardzo prosty i nadaje fabule nieprzewidywalności. Poznajesz miejsca i bohaterów, czujesz niebezpieczeństwo, niepewność płynącą w żyłach i to tyle. Nie wiesz nic więcej, nie masz pojęcia komu ufać a przed kim zwiewać jak najdalej. Jedna tajemnica goni drugą a całe śledztwo, mające na celu odkrycie mordercy zmiennokształtnych, odsłoni zupełnie inne tajemnice i uczucia.Pierwszoosobowa narracja tworzy niesamowity obraz bohaterów i wydarzeń, w których uczestniczą. Przeskoki między bohaterami pozwalają na szersze spojrzenie i lepsze poznanie bohaterów.
Tworzą oni niesamowicie zgraną całość. Pomimo wielu różnic tworzą zgrany organizm, który poradzi sobie z każdą przeszkodą napotkaną na drodze do rozwikłania tajemnic. Bohaterowie są wielowymiarowi i prawdziwi, odczuwają strach, ekscytacje czy pożądanie. Jesteśmy w stanie uwierzyć w ich istnienie. Uroku dodają zabawne dialogi, często przepełnione sarkazmem i złośliwością, które nadają całości kolorytu i lekkości.


"Piękna kobieta różni się od pięknej muzyki tym, że tej drugiej można słuchać w nieskończoność. Kobiety na zakupach nie chciałby słuchać nikt o zdrowych zmysłach"


Fabuła jest oryginalna i nieprzewidywalna. Nie pozwala na odpoczynek, nie zwalnia tempa, dając nam ogromny zastrzyk emocji i czystej ciekawości. Przez cały czas masz wrażenie, że zgłębiana przez ciebie treść to tajemne zaklęcie rzucane przez autorkę, mające na celu na zawsze pozostać w twojej głowie. To świetne połączenie fantastyki z mitologią. Napisane z ogromną lekkością i dozą nieopisanej ciekawości, która na samym końcu zamienia się w niedowierzanie. Finał zbija z nóg i pozostaje tylko modlitwa o kolejny tom, ponowną możliwość odwiedzin Wolnego miasta Radesu.Świetna, niekonwencjonalna, pełna przeciwności i tajemnic powieść, która wchłania czytelnika w świat pełen magii, anomalii, duchów i uczuć, których być nie powinno. Pędząca fabuła, która nie raz zaskoczy i wytrąci z równowagi. Wszystko, co powinna posiadać książka, by czytelnik chciał tkwić w niej na długi czas. Grozi miłością i niepohamowaną chęcią poznania dalszych losów Miriam, Davida, Iwana czy Bena.

Ocena Książki:


Tytuł: Przeklęta
Autor: Iga Wiśniewska
Wydawca: Lucky Wydawnictwo
Ilość stron: 319
ISBN: 9788365351128

3 komentarze:

  1. Być może się skuszę skoro tak wysoko oceniasz tę książkę.:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie również zainteresowałaś tą książką. Chyba muszę bliżej się jej przyjrzeć. ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wiedziałam, że Ci się spodoba! <3

    OdpowiedzUsuń