Menu

piątek, 16 lutego 2018

Złotowidząca. Ucieczka- Rea Carson


Życie potrafi być ciężkie i nie szczędzić nam przeszkód. Nasze plany i marzenia schodzą na dalszy plan, gdy pojawia się choroba, co jednak gdy rodzinę dotyka śmierć? Jak poradzić sobie z dorosłością, gdy dzień wcześniej miało się marzenia? Czy w świecie pełnym zawiści i chciwych ludzi uda się przetrwać młodej dziewczynie, której życie nie szczędziło trudów?

Bezczynność kusi, chciałabym odpocząć, ale nie śmiem. Z bezczynnością przychodzą złe myśli.


Leah Westfall wiodła spokojne życie u boku rodziców. W jej domu było skromnie, jednak biedne życie nie oznaczało braku szczęścia. Dziewczyna zmuszona przez chorobę ojca do opieki nad domem i zobligowana do dostarczania jedzenia korzysta z umiejętności nabytych w dzieciństwie. Nagle sytuacja się zmienia, rodzice zostają zamordowani, a jej jedyny przyjaciel ucieka przed ojcem pijakiem. Leah ma trafić pod opiekę wuja, który nie liczy się ze zdaniem dziewczyny i ma wobec niej plany. 

Młoda kobieta postanawia uciec od wuja i odnaleźć Jeffersona, jednak jej ucieczka wcale nie będzie prosta. Historia ta bowiem rozgrywa się w czasach, w których kobieta podróżująca sama to łatwy cel. Dziewczyna podejmuje decyzje, ścina włosy i wykrada konia, by wyruszyć w świat i bezpieczne miejsce. Odległa Kalifornia ma stać się nowym domem i miejscem, gdzie Leah będzie mogła wykorzystać swoje zdolności, które pomagają jej odszukiwać złoto. Czy żyjąca w latach wielkiej gorączki złota kobieta widząca złoto jest bezpieczna? Czy Leah zdoła odnaleźć przyjaciela i odzyskać radość?


Dziwne, jak pewnych rzeczy się nie zauważa, póki ich nie stracisz.


Rea Carson zabiera nas w podróż w odległe czasy, gdzie złoto dawało szczęście i zabijało, a droga do marzeń bywała kręta i niezwykle niebezpieczna. Świetnie zobrazowane czasy i mentalności tamtejszej ludności jest tylko tłem dla historii o odwadze, która przepełnia każdą komórkę ciała, przyjaźni, o którą warto zabiegać z całych sił. Pokazuje, jak ciężki los czekał wszystkich wybierających się na zachód w poszukiwaniu lepszego życia. Ciekawa fabuła niedająca czasu na odpoczynek i świetnie zarysowana główna bohaterka, którą każdy obdarzy sympatią za ogrom odwagi, silny charakter i niezależność.Młoda dziewczyna ze świetnym planem i celem do osiągnięcia, zahartowana przez ciężkie dzieciństwo wyrusza w podróż, która dla każdego byłaby wyzwaniem. Nawet gdy jej nietypowe zdolności i prawdziwa tożsamość wychodzą na jaw, a na drodze mnożą się niebezpieczeństwa, Leah nie traci odwagi i hartu ducha. Pozostali bohaterowie są mniej zarysowani, jednak nie jest to zarzut, gdyż akcja, która rozwija się dość szybko, nie daje nam czasu na nudę i rozważanie głębi innych postaci. To postawa głównej bohaterki jest ważna i stanowi główny tor historii.


Ludzie kłamią bez przerwy i to nie robi na mnie wrażenia. Ale jedno małe kłamstewko z twoich ust kompletnie zwala mnie z nóg.


Autorka napisała ciekawą i wciągającą powieść, w której odwaga i podążanie ku lepszemu życiu oraz odnalezieniu przyjaźni miesza się z niewiarygodną zdolnością, jaką posiada bohaterka. To świetnie napisana historia, która pozwala nam poczuć trudy życia w czasach gorączki złota, gdzie to inni poszukiwacze byli największym niebezpieczeństwem. Nietuzinkowa, wciągająca i napisana z lekkością powieść dla każdego. Choć jest to powieść młodzieżowa, przypadnie do gustu każdemu.

Ocena Książki:

Tytuł: Złotowidząca. Ucieczka
Autor: Rea Carson
Wydawca: Jaguar
Ilość stron:384
ISBN:9788376865669

3 komentarze:

 1. Jestem pewna, że ta książka przypadłaby mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo kusząco piszesz o tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nawet nie przypuszczałam,że to tak interesująca książka. Bardzo zachęcająco o niej piszesz i przekonałeś mnie,że warto się nią zainteresować.
  Pozdrawiam serdecznie.
  czytanestrony.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń