Menu

środa, 21 marca 2018

Autorska WielkaNoc- Karolina WójciakDziś pod ogniem pytań Karolina Wójciak autorka na co dzień mieszkająca poza granicami naszego kraju. Do tej pory wydała dwie powieści " Tożsamość nieznana" oraz " Matylda"( Już niedługo pojawią się tu ich recenzje), jednak to nie jej ostatnie słowo. 

Kilka słów o autorce od niej samej:
Już jako mała dziewczynka opowiadałam historie mojej siostrze do snu. Dawniej te wymyślane postacie nie miały skomplikowanych osobowości, ani też przygód mrożących krew w żyłach. Od tamtego czasu wiele się zmieniło - przede wszystkim cel, bo już nie chcę usypiać, a wręcz przeciwnie. Chciałabym by moje książki były rozrywką przy porannej kawie, lub też uzupełnieniem sobotniego wieczoru z lampką wina lub dodatkową atrakcją podczas opalania się na plaży. Właśnie dlatego po raz pierwszy wydaję jedną z moich książek. Mam nadzieję, że przypadnie Ci do gustu!

1. Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Które ze świąt są Pani bliższe?
Boże Narodzenie.

2. Tradycyjnie po Śniadaniu Wielkanocnym w niektórych regionach prezenty przynosi Zajączek. Czy u Pani w domu kultywuje się tę tradycję, czy może też ktoś innych obdarowuje dzieci prezentami?Od 5 lat mieszkam w Kanadzie, a tutaj tradycja jest taka, że prezenty przynosi Zajączek. Co więcej idzie się na „polowanie” na jajka. Dorośli rozsypują jajka na przykład w ogródku, przed domem, w parku lub gdziekolwiek, gdzie można coś schować, a potem dzieci wybiegają z koszyczkami na zewnątrz i szukają łakoci.

3. Jak Pani wspomina tradycję Lanego Poniedziałku z młodzieńczych lat?
.Pamiętam, że zawsze spotykaliśmy się z rodziną, a że moja mama miała dużo rodzeństwa to zawsze było tłoczno. W moim regionie polewało się głowę wodą lub perfumami, a osoba oblana musiała za to zapłacić. Przeciągaliśmy się w tym kto uzbiera najwięcej.

4. Potrawa, której nie może zabraknąć u Pani na wielkanocnym stole to...?
.Żurek!

5. Jak w Pani domu spędza się Wielkanoc?
Obecnie nasza Wielkanoc wygląda inaczej niż dawniej. Magia świąt polega na tym, że spędza się je z rodziną. Od kiedy mieszkam na drugim końcu świata jest nam trudniej zachowywać polskie tradycje. Za to zawsze spędzamy ten czas razem. 

6. Psikus primaaprilisowy, o którym nigdy Pani nie zapomni to..?
Od małego należałam do osób, które robiły psikusy i to nie tyle na prima aprilis 😊 Niektóre z nich nawet niezgodne z prawem, ale cisss – nikt nic nie słyszał!

7. Powieści z Bożym Narodzeniem w tle jest wiele, czy zna Pani powieść, której pojawia się Wielkanoc?Nie, chyba nie. Z założenia Wielkanoc ma inny charakter niż Boże Narodzenie – zwłaszcza w Polsce i zwłaszcza w katolickim środowisku. Boże Narodzenie kojarzy się z radością, oczekiwaniem, cudami i magią – łatwiejsze tło dla powieści. 

8. Czym zaskoczy Pani swoich czytelników w tym roku? Kiedy możemy spodziewać się kolejnej powieści?
Plan był/ jest by w okolicach wakacji wydać powieść, która z założenia miała być pierwszą częścią z serii. Jednakże jestem osobą, której ciężko idzie planowanie czegokolwiek. Działam w myśl zasady „Alleluja i do przodu”, więc myślę, że uda mi się wszystkich zaskoczyć, skoro sama nawet nie wiem co dalej 😊 

9. A jaką powieść poleciłaby Pani swoim czytelnikom w tym szczególnym czasie?
Zawsze polecam Irvinga. Regulamin tłoczni win i Świat według Garpa.

WielkaNocny Quiz:
.
Jeśli palemka to:
1. bazie
2.kupna
3.własnoręcznie robiona

.Bazie
.
WielkaNocny łakoć:
1. czekoladowe jajko
2. cukrowy baranek
3. marcepanowy króliczek

.cukrowy baranek i to taki ze wstążką na szyi

Kolor, który kojarzy się z Wielkanocą to:
1. zieleń
2. żółty
3. niebieski
zieleń

Na świątecznym stole:
1. Mazurek
2. Babka
3. Pascha

.mazurek
.
Kwiaty, które kojarzą się z wiosną:
1. forsycja
2. krokusy
3. hiacynty

.hiacynty
.
Święta:
1. w domu
2. za granicą
3. nieważne gdzie, ważne z kim

.od 5 lat za granicą 😊

Symbol świąt:
1. Kurczaczek
2. Baranek
3. Zajączek

.baranek

Pisanka:
1. ręcznie malowana
2. z naklejkami
3. barwiona barwnikiem

.ręcznie malowana
Świąteczne skojarzenia
Rodzina
Zapachy wiosny
motylE
Żonkile
Ul
Czas – wolny czas
cHłód – poranny, wiosenny z rosą
trAdycje

2 komentarze: