Menu

czwartek, 29 marca 2018

Autorska WielkaNoc- Marta W. StaniszewskaAutorska WielkaNoc
Dziś na pytania odpowiedzi udzieliła Marta W. Staniszewska, autorka takich powieści jak " Nigdy cię nie zapomniałam", " Nigdy nie pozwolę ci odejść" oraz " I obiecuje ci miłość". Już niedługo ukaże się kolejna powieść autorki pt." Nigdy nie mów nigdy". 


1. Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Które ze świąt są Pani bliższe?
Pomimo iż zbliża się Wielkanoc, i uwielbiam tę porę roku, bo zwiastuje każdym swoim tchnieniem wiosnę, to jednak to Boże narodzenie jest dla mnie tym świętem, które góruje nad innymi. Może to z powodu prezentów - na pewno, choć od wielu lat to ja je robię, zamiast dostawać, to jednak chyba największy w miłości do Bożego Narodzenia udział ma wspomnienie świąt u babci. Tych takich najwspanialszych i najbardziej rodzinnych.

2. Tradycyjnie po Śniadaniu Wielkanocnym w niektórych regionach prezenty przynosi Zajączek. Czy u Pani w domu kultywuje się tę tradycję, czy może też ktoś innych obdarowuje dzieci prezentami?
W moim rodzinnym domu nie praktykuje się dawania prezentów. Jednak nie może być świąt wielkanocnych bez całej miski jajek na twardo malowanych naturalnymi barwnikami – cebulą i czerwoną kapustą. Mamy taką tradycję, że nikt nie może odejść od stołu bez zjedzenia choćby jednego takiego jajka. Poza tym bardzo lubimy grać w „stukanie się” jajkami – którego jajko pęknie pierwsze, ten przegrywa.

3. Jak Pani wspomina tradycję Lanego Poniedziałku z młodzieńczych lat?
Lany poniedziałek kojarzy mi się z ciepłymi dniami, pełnymi wiadrami wody i całą masą śmiechu. Mogę powiedzieć, że dziś to nie to samo, choć nie jestem aż tak stara 

4. Potrawa, której nie może zabraknąć u Pani na wielkanocnym stole to...?
Żurek z kiełbasą - najlepiej taką samodzielnie zrobioną. I oczywiście jajka na twardo i rzeżucha, i rzodkiewka na bułce z masłem. Kurczę, naprawdę już nie mogę się tego wszystkiego doczekać. Rzeżucha w moim parapetowym ogródku już zakiełkowała…

5. Jak w Pani domu spędza się Wielkanoc?
Nie wyobrażam sobie Niedzieli Wielkanocnej bez rodziny i stołu pełnego różnych potraw. Do niedawna śniadania przygotowywała moja babcia, ale ostatnio ze względu na zdrowie oddała palmę pierwszeństwa młodszemu pokoleniu. Choć nie jest już tak samo, to nadal nie umiem spędzić tych świąt w innym towarzystwie niż rodzina. Bez niej nawet najlepsze święta nie byłyby świętem.

6. Psikus primaaprilisowy, o którym nigdy Pani nie zapomni to..?
W naszym domu nie ma silnej tradycji żartów Primaaprilisowych. Wolimy małe żarty, nadające temu świętu radości, niż efekciarskie dowcipy.

7. Powieści z Bożym Narodzeniem w tle jest wiele, czy zna Pani powieść, której pojawia się Wielkanoc?
Hmm nic nie przychodzi mi do głowy. Może to, dlatego, że Wielkanoc to jednak mniej spektakularne święto niż Boże Narodzenie. Może czas pomyśleć o umieszczeniu tego święta w jednej z moich książek.

8. Czym zaskoczy Pani swoich czytelników w tym roku? Kiedy możemy spodziewać się kolejnej powieści?
Właśnie kończę prace nad najnowszą częścią serii „Nigdy” i mam nadzieję, że uda mi się domknąć szczegóły w najbliższych dniach. Książka jest gotowa. Trzeba mi tylko trochę wolnego czasu, aby nanieść ostatnie poprawki. Poza tym rozpoczęłam prace nad drugą częścią „I obiecuję ci miłość” i jestem bardzo zadowolona z tego, co tworzy się w mojej głowie i jak to przenosi się na słowa. Już nie mogę doczekać się, kiedy pokażę Wam moje najnowsze dzieci.

9. A jaką powieść poleciłaby Pani swoim czytelnikom w tym szczególnym czasie?
W minionym roku zakochałam się w książkach z serii Dwór Cierni i Róż. Ta seria jest idealna na każdy czas i dla każdego.


WielkaNocny Quiz:

Jeśli palemka to:
1. bazie
2.kupna
3.własnoręcznie robiona
.
.
Wielkanocny łakoć:
1. czekoladowe jajko
2. cukrowy baranek
3. marcepanowy króliczek
.
Kolor, który kojarzy się z Wielkanocą to:
1. zieleń
2. żółty
3. niebieski

Na świątecznym stole:
1. Mazurek
2. Babka
3. Pascha
.
.
Kwiaty, które kojarzą się z wiosną:
1. forsycja
2. krokusy
3. hiacynty
.
.
Święta:
1. w domu
2. za granicą
3. nieważne gdzie, ważne z kim
.
Symbol świąt:
1. Kurczaczek
2. Baranek
3. Zajączek
.
Pisanka:
1. ręcznie malowana
2. z naklejkami
3. barwiona barwnikiem
.
Świąteczne skojarzenia
Do każdej literki dopisz słowo kojarzące się z wiosną/Wielkanocą

R zeżucha? Ale że to jest główne hasło to powiem - rowery. Wiosna to czas, gdy odgrzebujemy z córką sprzęt sportowy i wyruszamy w teren.
Z ajączek – z oczywistych powodów.
E kscytacja – na zbliżającą się wiosnę, na nadchodzące dni, na spacery, na słońce.
Ż ółtko – chciałam napisać żonkil, bo są to moje ulubione wiosenne kwiaty i one zawsze będą dla mnie zwiastunem lepszych, cieplejszych dni, ale żółtko jednak zwyciężyło nad
U dane święta.
C iepło – to coś, czego brakuje mi zimą! Jestem ciepłolubna i chętnie zabawiałbym się w bociana i odleciała na zimę do ciepłych krajów żeby na wiosnę wrócić i cieszyć się polską pogodą.
H iacynty – piękne kwiaty i typowo wiosenne. Kolorowe i pachnące. Co może bardziej kojarzyć się z wiosną niż pachnące wiosną kwiaty.
A tmosfera – święta to szczególny czas i nawet jeśli pogoda nie dopisuje, to w środku czujemy przyjemne mrowienie i podekscytowanie.

1 komentarz: