Menu

poniedziałek, 19 marca 2018

Cinder i Ella- Kelly Oram
Potrzebujesz dobrych rzeczy w swoim życiu, żeby zrównoważyć te złe.

Czasami życie dziwnie się układa. Pozwala nam odkryć tylko jedną wersję historii, która nie koniecznie daje nam szanse, by stanąć po właściwej stronie. Jak poradzić sobie ze stratą i odnaleźć się po drugiej stronie barykady? Ile czasu i siły potrzeba by odbudować zaufanie i na nowo uwierzyć w szczęście?


Ella to zapalona fanka książek, na co dzień mieszkająca z matką z dala od ojca i jego nowej rodziny. Jej każdy dzień wypełniają książki, blog i rozmowy z tajemniczym Cinderem. Gdy w dniu jej urodzin dochodzi do wypadku, dziewczyna ma wrażenie, że wszystko straciła. Śmierć matki i poważne obrażenia są równie przytłaczające co wyprowadzka do innego stanu i zamieszkanie u Ojca, który ją porzucił. Elli ciężko się odnaleźć w nowej rzeczywistości, wśród spojrzeń pełnych nienawiści i współczucia stara się poskładać swoją duszę rozdartą na kawałki. Czy znajdzie przyjaciół i uzyska wsparcie od nowej rodziny? Czy pojawienie się Cindera ukoi ból a Ella będzie w stanie zaakceptować zmiany?


Czy da się stworzyć coś oryginalnego z historii o Kopciuszku? Kelly Oram, pokazuje nam, że wszystko jest możliwe. Młoda dziewczyna tracąca jedyne oparcie, jakie posiada, zmuszona do przeprowadzki pod dach ojca, który ją opuścił. Jednego dnia traci matkę, zdrowie i przyjaciela. Każdego dnia będzie musiała walczyć z całym światem i samą sobą. Nic nie będzie łatwe, gdy przyrodnie siostry na każdym kroku będą przypominać jej, kim jest i jak wygląda. Czy prośba terapeutki i złe wydarzenia będą w stanie zmienić jej sposób myślenia? Powrót do przeszłości może okazać się trudny lub oczyszczający.

-Chcesz wiedzieć, dlaczego nigdy nie udało Ci się doprowadzić mnie do łez? - zapytałam. -Dlatego, że próbowałaś pogrążyć kogoś, kto kod sięgnął samego dna. Nie możesz sprawić, że poczujesz się gorzej,bo gorzej się już nie da.


Autorka ma lekkie i bardzo naturalne pióro, które sprawia, że książkę pochłania się z prędkością światła. Nie odczujecie znużenia tematyką i nie pomyślicie, to już było, bo choć zarys powieści może sugerować, że będzie jak w baśni, to poszczególne elementy tworzą świetną, klimatyczną i nieprzewidywalną historię, która cała utkana jest z emocji. Tak, ich tu nie zabraknie, a ich wachlarz sprawi, że będziemy smutni, szczęśliwi, rozmarzeni, a nawet wściekli.


Bohaterowie podzielą nasze umysły i serca na pół, jednak tylko na chwile, gdyż później linia zacznie się zacierać a nasze emocje względem nich zmieniać. Ich naturalność pozwoli nam na pokochanie ich niczym własnych przyjaciół. Poczujemy cierpienie i brak zrozumienia, będziemy zagubieni i przerażeni razem z główną bohaterką. Pojawi się też nadzieja, gdy u jej boku zaczną pojawiać się promyki dobra. Każdy z nich naznaczy historię własnym piętnem, nadając jej charakteru i tworząc atmosferę.

Gość był zrozumiały, uparty i sprzeciwiał się każdemu mojemu słowu tylko po to, żeby mnie wkurzyć. Na dodatek miał sporo pieniędzy, chodził na randki z modelkami -co oznaczało, że jest zabójczo przystojny -i był molem książkowym. Zabawny, bogaty, przystojny, pewny siebie, miłośnik książek... Zdecydowanie nie mój typ. Nie. Ani trochę.

 Akcja rozwija się stopniowo by po chwili nabrać tempa, które wchłonie czytelnika, zapewniając mu niesamowitą opowieść. Autorka w ciekawy sposób przeplata nowoczesny świat pełen złośliwości i anonimowości w sieci. Pokazuje, jak łatwo ludzie dają ponieść się fali nienawiści i jakie ogromne konsekwencje może mieć gnębienie innych, zranienie z powodu odmienności czy zazdrości.


Problem z bajkami polega na tym, że większość z nich zaczyna się od jakiejś tragedii. Doskonale rozumiem, dlaczego tak się dzieje. W końcu nikt nie chce, aby bohaterką była rozpieszczona, zadowolona z życia księżniczka. Wyzwania i problemy kształtują charakter, dodają postaci głębi, czynią ją wrażliwszą, sympatyczniejszą i pozwalają czytelnikowi się z nią identyfikować. Mierzenie się z trudnościami wzmacnia - to jasne. Nieszczęścia w bajkach są potrzebne i nikt nie ma nic przeciwko nim - chyba że akurat jest się w tej bajce główną bohaterką.


„Cinder i Ella” to ciepła, romantyczna i zabawna historia o przyjaźni i uczuciu, które pokona każde zło. Historia, która zawładnie każdym skrawkiem waszej duszy. Da mnóstwo nadziei i pozwoli przeżyć piękną historię, w której cierpienie jest realne, a nawet miłość nie jest prosta. Dzięki temu nauczy nas, jak ważna jest nasza wewnętrzna siła i chęć do pokonywania przeszkód. Książka idealna dla każdego czytelnika bez względu na wiek i ułamek romantycznej duszy. Lekka i przyjemna, niosąca za sobą przesłanie o tym, że piękno tkwi w duszy i to w niej powinniśmy lokować swe uczucia.

Ocena książki:

Tytuł: Cinder i Ella 
Autor: Kelly Oram
Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie
Ilość stron:344
ISBN:9788327157348

5 komentarzy:

 1. Mam w planach lekturę tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam bardzo pochlebne opinie na jej temat, ale jakoś mnie do siebie nie przekonuje. Nie lubię romantycznych historyjek, więc pewnie bym się strasznie przy tej ksiażce nudziła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytam na pewno! Widzę, że książka wywarła na Tobie bardzo pozytywne odczucie. Dobrane przez Ciebie cytaty zachęcają! Zwłaszcza ten pierwszy. Okładka książki również bardzo mi się podoba. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Spodziewałam się po tej książce czegoś zupełnie innego - raczej oklepanego retellingu, niż zupełnie nowej historii z delikatną inspiracją. Po twojej recenzji chętnie po nią sięgnę, może przy okazji Dnia Dziecka... <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie to książka dla mnie bo lubię książki, które szybko się czyta i zawierają jakieś przesłanie :)

  OdpowiedzUsuń