Menu

środa, 21 marca 2018

Tu i Teraz- Tomasz Kieres


Jakie czynniki muszą zaistnieć wspólnie w życiu człowieka, by dopuścił się zdrady? Czy w chwilach uniesienia jesteśmy w stanie prawidłowo ocenić siłę i istnienie uczuć? Co ma wpływ na nasze decyzje i jak poradzić sobie z konsekwencjami naszych wyborów?

Tak to pewnie jest z przyjaciółmi, że wiedzą o nas rzeczy, o których nawet małżonkowie nie mają pojęcia.


Michał i Monika to koledzy z pracy, oboje w związkach małżeńskich, które zaowocowały dziećmi. Ich historię się różnią, jednak oba małżeństwa sprawiają wrażenie szczęśliwych. Poza pracą tę dwójkę łączy podobne poczucie humoru i zainteresowania oraz ogromna swoboda wspólnych rozmów. Czysta pracownicza relacja, która nie ma odzwierciedlenia w życiu prywatnym, staje się początkiem historii, gdzie tu i teraz będzie miało moc sprawczą. Co przyniesie służbowy wyjazd do Pragi i wspólne chwile na neutralnym gruncie? Czy uczucie, które ich łączy wykroczy poza obrane normy? Czy warto ryzykować wszystko, co się ma dla magii chwili?Tomasz Kieres podjął się tematu, który może dotyczyć każdego. W bardzo naturalny i swobodny sposób przedstawia nam historię, która może pojawić się w głowie każdego z nas. Zmusza nas do refleksji, zwolnienia i pochylenia się nad motywami, jakimi mogą kierować się ludzie, którzy dopuszczają się zdrady. Język, jakim operuje autor, jest niezwykle barwny i plastyczny, dzięki czemu powieść zyskuje głębie, a bohaterzy stają się niezwykle realni. Autor w nienaganny sposób wykreował postaci, uczynił wszystko, by czytelnik mógł poczuć każdą emocję. Czytając, wpadamy w wir wydarzeń, które przeplatane są emocjami dwojga przyjaciół. Odczuwamy smutek i niepewność, wyczuwamy rozterki i pożądanie. Dajemy się ponieść akcji, jednocześnie rozmyślając nad powodami podjętych przez bohaterów decyzji.


"Jest tu i teraz, my jesteśmy tu i teraz. Nie wiem, co będzie jutro i tym bardziej nie wiem, co będzie, gdy wrócimy. Mamy dla siebie ten czas i chcę, żebyśmy go wykorzystali."


Ciekawie ujęty aspekt zdrady i uczuć, jakie jej towarzyszą. Nigdy nic nie jest zupełnie czarne czy białe. Każda zdrada kieruje się innymi szczegółami, emocjami, karmiona przez lęki, cierpienie i brak zrozumienia. Bohaterowie „Tu i teraz” nie mają złego życia, nic nie wskazuje na wybuch uczuć, ale one się pojawiają i mieszają w poukładanym świecie. Michałowi i Monice pozostają rozterki i próby nazwania tego, co pojawia się między nimi.Ciężko ocenić jednoznacznie bohaterów, nie wiem, czy jestem w stanie pokusić się o wybranie strony, czy rozgrzeszenie tej dwójki. Jedno jest pewne, to emocje grają tu rolę główną a sam autor świetnie sobie z nimi radzi, tworząc ciekawą i niejednoznaczną powieść zmuszającą do refleksji. Nie wiesz, jak zachowałbyś się w danej sytuacji i czy byłbyś w stanie zniszczyć dawne życie i na jego zgliszczach budował coś nowego.


"- To zatrzymaj czas.
- Wciąż to robię, każde moje spojrzenie utrwala twoją twarz w moim sercu."


Zdrada zawsze niesie za sobą cierpienie, autor poradził sobie z tym tematem w ciekawy i prosty sposób, nie zapominając o całej gamie uczuć, jakie towarzyszą temu zjawisku. To ciekawa forma podejścia do tematu zdrad, której oprawa połączona ze stylem Tomasza Kieresa daje lekturę wartą uwagi. Ta powieść jest dla ciebie, jeśli lubisz emocje, prawdę i naturalność okraszone pięknym słownictwem. To wszystko wychodzi spod pióra autora, którego twórczość zasługuje na szersze grono odbiorców.

Ocena książki: 

Tytuł: Tu i teraz
Autor: Tomasz Kieres
Wydawca: Novae Res
Ilość stron: 268
ISBN:9788380837683


4 komentarze:

 1. Mam tę książkę na swojej liście i bardzo chętnie ją przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli będę miała okazję to może zajrzę do niej. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i ja uważam, że jest to dobra książka godna uwagi, ale postępowanie głównych bohaterów, nie znalazło u mnie zrozumienia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka chyba nie jest dla mnie. Prawdę mówiąc, gdybym ją spotkała w ksiegarni to nawet bym się koło niej nie zatrzymała :P Paskudna okładka. Tematyka w sumie też niezbyt dla mnie interesująca także odpuszczę sobie tę książkę.

  Pozdrawiam i zapraszam:
  biblioteka-feniksa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń