Menu

piątek, 20 kwietnia 2018

Pierwszy róg- Richard Schwartz [Recenzja premierowa]
Każdy z nas ma jakiś cel w życiu. Jedną wybraną ścieżkę, którą podąża. Jednak co się stanie, gdy na swej drodze spotkasz ludzi, którzy mogą wszystko zmienić? Śmierć czai się wszędzie, nie wiesz komu zaufać i co jest prawdą. Masz pewność, że to dopiero początek czegoś większego. Podejmiesz wyzwanie?

Gdzieś w górach dalekiej północy w niepozornej gospodzie splotą się losy obcych sobie ludzi. Havald stary, zmęczony życiem wojownik, mający dość walk, tajemnicza czarodziejka Leandra, herszt bandy złodziejaszków i elfka, od której bije mrok przeplatany z nietuzinkowymi upodobaniami seksualnymi. Każde z nich ma swoją misję i plan na przyszłość, pozornie zmierzają w innych kierunkach. Czy ich tożsamość i zamiary są prawdziwe? Burza odetnie im drogę, skazani na przymusowy pobyt w karczmie będą musieli zmierzyć się nie tylko z pogodą, ale i niebezpieczeństwem, które może być wszędzie. Każdy jest podejrzany, tajemnice się przeplatają niczym prastare linie mocy, przebiegające pod ziemią, na której mieści się gospoda. Legendarne miasto Askir wzywa, by rozwiązać jego tajemnice.

Intensywność i niezwykła kreacja bohaterów i miejsc w debiucie Schwartza sprawdza się idealnie. Powieść wciąga od pierwszej strony. Autor stworzył nietuzinkowy, tajemniczy i intrygujący świat, który pochłania i otula płaszczem przyjemności i satysfakcji z czytania.

Znakomite dialogi, które idealnie współgrają z emocjami wzbudzanymi przez historię. Wielowątkowa fabuła i jej bohaterowie, o których można by pisać bez końca, tworzą książkę, obok której nie da się przejść obojętnie.

W pełni dopracowana historia trzyma w napięciu, jej intensywność i głębia dostarczają niesamowitych przeżyć. To wstęp do czegoś większego, co już teraz daje nam gwarancje niezapomnianej podróży. Autor posiada lekkie pióro, którym potrafi tworzyć tak niezwykłe, niepowtarzalne opowieści, które uzależniają od siebie każdego czytelnika.

Powieść porywa i mami, zachłannie oplata umysł czytelnika, osnuwa go magią i cholernie dobrym i dużym kawałem fantastyki. Świeża, intensywna i zaskakująca. Stopniowanie napięcia i zaskakujące zwroty akcji to atuty autora. Ma on moc tworzenia słowami czegoś niezwykłego i korzysta z niej doskonale. Wszystko jest intensywne, każdy element, scena, dialog, wszystko ma swoje miejsce i cel. Ciekawość czytelnicza tak skrzętnie podsycana przez całą powieść wybucha z niezwykłą siłą i pozostawia czytelnika w osłupieniu.

Każdy fan gatunku i ci bardzo sceptycznie podchodzący do powieści fantastycznych powinni tę powieść, wpisać na swoją listę Must Have. To genialna i nieprzewidywalna powieść, nienapisana a wręcz namalowana ze słów tworzących świat, który każdego zachwyci i porwie choćby na kilkaset stron. Nie pozostaje mi nic innego jak czekać na ciąg dalszy i często wracać do tego tytułu, który polecam. Nietuzinkowi i wżerający się w umysł bohaterowie i szybkość, z jaką pochłonie was ten świat, powinien wystarczyć za rekomendacje.

Ocena książki:


Tytuł: Pierwszy róg
Autor: Richard Schwartz
Wydawca: Initium 
Liczba stron:464
ISBN:9788362577682


2 komentarze: