Menu

piątek, 4 maja 2018

Pierwszy raz- Agata Czykierda-Grabowska [Recenzja premierowa]
Całe nasze życie składa się z pierwszych razów. Mnóstwo z nich kształtuje to, jaki stosunek mamy do sfer życia, które dopiero odkryliśmy. Często pierwszy uśmiech i wyraz oczu zostają z nami na lata i wypalają nas od środka. Czy warto wierzyć w to ulotne uczucie, chwilę, która na zawsze przeszywa twoje serce?


To było jak rażenie pioruna. W drzwiach pojawiło się najpiękniejsze stworzenie na świecie.Dziewczyna o długich blond włosach, jasnozielonych oczach i dołkach w policzkach, które uwydatniały się przy nieśmiałym uśmiechu. Uśmiechu, który odebrał mu cały rozum i spokój duszy na parę ładnych lat.
Kuba skończył szkołę i dostał ciekawą ofertę pracy. Jednak nie cieszy go wizja powrotu do miejsca, które nosi ślady jego cierpienia. Choć przez lata poza domem zdążył wyćwiczyć maskę pozornego szczęścia, to jego duszę trawią nieprzyjemne wspomnienia. Próby normalnego życia zaprowadzają go do baru, w którym przeszłość ogłuszy go jednym porządnym ciosem w brzuch. Spotkanie z Leną otworzy lekko zasklepione rany a latami skrywane uczucie, nagle wybuchnie falą złośliwości i zazdrości. Czy Lena pozna i zaakceptuje motywy Kuby? Czy da szanse, by jej serce znowu coś czuło?Agata Czykierda-Grabowska to jedna z autorek, których powieści biorę w ciemno. Czy tym razem nie żałuje po raz pierwszy?Absolutnie nie, choć historia nie oczaruje nas szybkością akcji. Tu czas płynie wolno, głównym aktorem na scenie są uczucia. Emocji nie zabraknie przez całą powieść. Utworzą wachlarz, w którym znajdziecie przyjaźń, miłość i radość, ale i nostalgię, smutek i ogrom bólu. Nie będziecie w stanie oderwać się od wydarzeń, które powieściopisarka nakreśliła w swoim nietuzinkowym stylu.


Kuba nigdy nie był ani wyjątkowo romantyczny, ani specjalnie przesądny, ale biorąc po uwagę wszystko, co wydarzyło się w ciągu tych kilku ostatnich godzin, był niemal pewny,że tak oto wygląda przeznaczenie.


Opisy miejsc i wydarzeń oplotą czytelnika niczym bluszcz, a w miarę odkrywania tajników całej opowieści nabiorą sensu i wtopią się w tło. Autorka świetnie radzi sobie z tematami, którymi obarczyła swoich bohaterów. Każde z nich po swoich przejściach, nie będzie w stanie od razu rzucić się w wir uczucia. Będą poznawać się i odkrywać swoje słabości powoli, często popełniając przy tym błędy. Nie raz zirytuje was Lena i jej rozważania na temat tego, jak powinna się zachować. Jednak, gdy odkryjecie wszystko to, co ją dręczy, irytacja odejdzie w niepamięć, zachwyci was jej delikatność i upór, cięty język i niemożność nazwania uczuć.


Nachylił się nad nią i biorąc jej twarz w obie dłonie, pocałował ją w czoło. Po czym w pośpiechu wyszedł na zewnątrz. Zaczął łapczywie nabierać powietrza, jakby właśnie obudził się ze strasznego koszmaru. Jak na ironię, jego własna rzeczywistość stała się koszmarem, z którego nie było pobudki, i z którym musiał się zmierzyć, chociaż nie wiedział jeszcze, jak tego dokonać.


To połączenie pełne kontrastów tworzy obraz osoby niedoskonałej i naturalnej, dzięki czemu Lena może być kimś obok nas. Kuba zachwyci nie jedną z was, pomimo sporej liczby przewinień i głupich zachowań jest wart każdej chwili zainteresowania. Nie jest idealny, jednak jego charakter z całą gamą potknięć sprawia, że łatwo go pokochać.Podobnie sprawa ma się z pozostałymi bohaterami, to naturalność i niedoskonałość tworzą ich siłę i jakość całej powieści. Czykierda-Grabowska w ciekawy sposób przedstawia to, jak czyny innych mogą mieć wpływ na nasze życie, jak bolesne konsekwencje czekają tych, którzy próbują ukryć przed samymi sobą uczucia. Świetnie obrazuje, jak łatwo jest ocenić kogoś na podstawie skrawków informacji i jak ciężko naprawić błędy.Pierwszy raz ma dla was wiele niespodzianek okraszonych świetnym i niezwykle lekkim stylem Agaty Czykierdy-Grabowskiej. To powieść o wielu pierwszych krokach ku przyjaźni, pokonywaniu koszmarów z przeszłości i ciężkiej drodze ku miłości, o którą zawsze warto walczyć. Słodko-gorzka opowieść o tym, co w życiu jest najważniejsze, a nie dane nam bez walki.


Można kogoś ranić na milion różnych sposobów, a ślady mogą pozostać niewidoczne przez wiele lat.


Znam tę historię od zawsze i ciesze się, że i wy możecie ją wziąć w dłonie i cieszyć się losami Kuby i Leny. Pamiętajcie, że to jeszcze nie koniec a bohaterowie będą do was powracać.

Ocena książki:


Tytuł: Pierwszy raz
Autor: Agata Czykierda-Grabowska
Wydawca: Novae Res
Liczba stron:368
ISBN:9788380839113


7 komentarzy:

 1. Ku mojej ogromnej radości, sama również wkrótce będą czytać tą książkę. Już nie mogę się doczekać. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. O, zapowiada się na świetną książkę <3 lubię takie pozytywne historie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że mi się spodoba. Mam ją w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ogromną nadzieję, że mój egzemplarz dotrze w poniedziałek! Jestem niesamowicie ciekawa tej historii :D

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię tą autorkę. A książkę mam w planach. Recenzja zachęca 😉

  OdpowiedzUsuń
 6. Fragmenty niewiarygodnie dobrze się czyta. Lubię takie lekkie książki na weekend. Z autorką nie miałam jeszcze styczności, ale po Twojej recenzji chętniej sięgnę po ten tytuł. Dawno nie czytałam polskiej literatury, ale novae res ma całkiem ciekawe tytuły z tego co widzę ostatnio.

  OdpowiedzUsuń