Marta wśród książek,  Recenzje

Słowo i miecz- Amy Harmon

Słowa potrafią zranić, mogą zniszczyć i odbudować prawie wszystko. Ich ukryta moc wpajana jest nam od dzieciństwa. Ucząc się poszczególnych słów, nabywamy wiedzę, jak z nich korzystać, by załatwić sprawy, poznać ludzi bądź ich zranić lub obronić przed mocą słów siebie. A gdyby każde twoje słowo żyło i wprawiało w ruch? Czy udałoby ci się mądrze korzystać z daru?

 
Wchłoń ma córko, wchłoń, jedyna, słowa, które chcą wypływać. Ukryj je głęboko w duszy, nim dojrzeją, ich nie ruszaj. Zamknij się na moc ci daną, niech nie leczą i nie ranią. Nawet jeśli będzie trzeba, nie kuś piekła ani nieba. Ucz się, aż się nie rozwiniesz. Zamilcz córko, a przeżyjesz.
 

 

Lark już jako mała dziewczynka wiedziała, że ze słowami należy postępować ostrożnie, mogły one bowiem sprawić wiele dobrego, ale i złego. Gdy na jej oczach ginie jej matka, dziewczyna za jej radą ukrywa swój dar głęboko w sobie. Matka rzuca klątwę na króla Zoltana, który podniósł na nią miecz, a los wyryty przez jej słowa niedługo ma się spełnić.
Gdy po śmierci Zoltana, rządy nad królestwem przejmuje jego syn, los obdarzonych nie jest już pełen strachu, jednak nikt nie ma pewności czy magia, nawet najsłabsza nie stanie się przyczyną wyroku śmierci. Gdy granice Jeru są atakowane przez Volgary, a młody król nosi w sobie tajemnice to Lark będzie musiała zaufać sobie i innymi, by uchronić ludzi przed śmiercią.

 

Amy Harmon kolejny raz skradła me serce i to gatunkiem, który kocham ponad wszystko. Czy warto było poświęcić czas na lekturę Słowo i miecz?

Jej piękny styl i niesamowite odwzorowanie mowy, zwyczajów i wierzeń niczym wyrwanych ze średniowiecza w połączeniu z elementami fantastyki i uczuciem sprawiają, że lektura to czysta przyjemność.
Akcja powieści Słowo i miecz toczy się powoli, by z każdą kolejną stroną nabierać tempa i przyspieszać bicie serca czytelnika. Magia, która jest zakazana i ścigana z urzędu, moc tajemnic i chłopak z dzieciństwa, który niczym sen powraca w życie głównej bohaterki. A wszystko napisane z lekkością i delikatnością, z której słynie Harmon.

 

 
Może tajemnicą szczęścia jest prostota?
 

 

Stworzony przez nią świat otwiera przed nami drzwi do tajemnic i uczuć, które są równie zakazane, jak magia. Fabuła przyciąga i oczarowuje. Opisy niczym obrazy w naszych głowach rysują krainę niegdyś założoną przez czwórkę rodzeństwa. Ich dary  kiedyś były podwaliną, początkiem tego, co teraz złe rządy poprzednich królów chcą zniszczyć.
 Ludzie z jednym z czterech darów muszą ukrywać swoje umiejętności, gdyż za bycie Uzdrawiaczem, Zmieniaczem, Powiadaczką bądź Prządką grozi śmierć. Słowo i miecz mimo walk i potworów jest niesamowicie ciekawą historią. Postaci są charakterystyczne i bardzo łatwo swoim zachowaniem zaskarbiają sobie przychylność czytelnika. Ich kreacja jest barwna i plastyczna.

 

 
 
Mówisz, że wybrałem cię, bo jesteś dla mnie przydatna. I tak było. Ale wiem jedno, Lark.
-Głos mu się załamał, gdy wypowiedział moje imię, ale nie przerwał.
-Kochałem cię w każdej chwili każdego dnia i będę cię kochał, dopóki nie przestanę istnieć. Jako ptak, mężczyzna czy król-kocham cię i zawsze będę cię kochał.
 

 

Piękno legend, słów zaklętych w umysłach i uczuć, które próbują wyrwać nam serce i kradną każdy oddech. To ciepła i porywająca historia o miłości romantycznej, matczynej i braterskiej. Opowiada o sile słów i ciężarze daru, jaki posiadać może każdy z nas, lecz nie każdy dobrze go wykorzysta. Magia, tajemnice i miłość nie każdego przekona, lecz każdy znajdzie, choć odrobinkę fascynacji w tej opowieści dla siebie samego. Jestem zauroczona stylem, lekkością i zaskakującym finałem. Polecam.
Ocena:
Tytuł: Słowo i miecz
Autor: Amy Harmon
Wydawca: Editio purple
Liczba stron:296
ISBN: 9788328337800

 

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *