Marta wśród książek,  Recenzje

Zanim zawisły psy- Jens Henrik Jensen

Niektóre wydarzenia odbijają na nas piętno, a głęboko skrywane lęki zaczynają dominować nad naszym życiem. Gdy dotychczasowe trwanie w zaklętym kręgu przestaje nam wystarczać, a chęć zwalczenia demonów jest równie mocna co nasza siła, by tego dokonać, wystarczy poddać się zmianom. Jednak czy to jest takie proste? Jak poradzić sobie z kolejnymi przeszkodami i niesłusznymi oskarżeniami?

 

 

Niels Oxen to były żołnierz, który wiele przeszedł w swym życiu. Wielokrotnie odznaczany za odwagę, po ostatniej misji w Afganistanie porzucił wszystko by zamieszkać na ulicy i zbierać butelki. Cierpi bowiem na silny syndrom stresu pourazowego, a ukojenie daje mu styczność z psem, którego napotkał na swej drodze. Gdy pewnego dnia Oxen postanawia zmienić coś w swym życiu, zamieszkuje w odległej głuszy w jutlandzkich lasach północy.
Szybko jednak ta zmiana dostarcza mu niemałych wrażeń, gdy w okolicy ginie znany polityk, to Niels staje się głównym podejrzanym. Zaczyna się koszmar, który doprowadza do wielu tajemniczych morderstw, które poprzedzane są dość dziwną wizytówką mordercy.
Czy Oxenowi uda się odnaleźć sprawce zabójstw, pomóc sobie i policji?

 

Zachęcona opisem i faktem, że dawno nie czytałam nic skandynawskiego postanowiłam sięgnąć po powieść Jensena będącą początkiem serii o przygodach Nielsa Oxena. Czy żałuje?

Nie ma mowy o żalu, chociaż Zanim zawisły psy ma  słabsze momenty. Całość czyta się na tyle płynnie, a historia porywa na równym poziomie, że te małe niedociągnięcia nie będą miały raczej znaczenia.
Autor w dość dobrym stylu wprowadza nas w historię, która powoduje jeżenie się włosków na całym ciele. Wciągająca i intrygująca historia z nutką obyczajówki to świetny pomysł na chłodniejszy wieczór, gdy opowieść o skandynawskich lasach rozgrzeje twoją krew. Jest mrocznie i momentami makabrycznie, jednak całość trzyma w napięciu, które tworzą niezwykłe opisy i barwne dialogi.
Bohaterowie są ciekawie skonstruowani, jednak poza dwójką głównych bohaterów nie jestem w stanie przypomnieć sobie pobocznych postaci, co jest lekkim minusem. Traktowani po macoszemu trochę zabierają całości historii, która na szczęście broni się głównym zaskakującym wątkiem.

 

Nie ma tu zbyt wielu zwrotów akcji, a całość prowadzona jest dość jednostajnie. Jednak rzeczowość opisów i umiejętność autora w przekazywaniu emocji i budowaniu napięcia nawet w tak płasko idącej historii niweluje wszystkie złe uczucia.

 

Zanim zawisły psy to dobry kawałek literatury skandynawskiej, którą warto poznać w odsłonie pana Jensena. Na pewno trafi do fanów kryminałów skandynawskich i każdego ciekawego czytelnika. Polecam jako mało wymagający kryminał, na ciekawy wieczór z czymś mocniejszym.

 

Ocena:
Tytuł: Zanim zawisły psy
Autor: Jens Henrik Jensen
Wydawca: Editio
Liczba stron:448
ISBN: 9788328326477
 
 

 

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *