Dafciki wśród książek,  Recenzje

Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach-Wanda Chotomska

Zmieniające się powtarzalnym trybem pory roku mogą okazać się morzem pomysłów dla niejednego pióra. Prostota i magia, które kryją się wszędzie. Pod kamieniem, w wiosennej kałuży czy pod jesiennym liściem. Nic tylko okiełznać piękno i zmienić w słowa. Sprawa ma się trochę trudniej, gdy odbiorca to wymagający jegomość tak na oko czteroletni. Nie w głowie mu romantyczne opowieści, chciałby raczej poznać tajniki przyrody zaklęte w kole zmian. Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach cichutko siedzi na dziecięcej półeczce i zachęca do lektury.

Twarda oprawa i wielobarwna okładka przyciągnęły dwie pary małych oczu natychmiast. Każda z pór roku ujęta w przepięknych barwach zachęca małych czytelników do rozpoczęcia przygody z kolejną pozycją z biblioteczki. Magia zaczyna się wraz z otwarciem księgi i przewracaniem kolejnych stron mnogo zapisanych literkami, które ustawione ciągiem tworzą drogę do innego świata. Tym razem jest to podróż w świat niezawodnych rymowanek, które umilą czytanie, odkryją przed dziećmi wiele ciekawostek i zbudują w nich całe pokłady ciekawości.

Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach to wierszyki spisane piórem niezawodnej Wandy Chotomskiej, która od lat nie ma sobie równych w literaturze skierowanej do małych pożeraczy książek. Co zawiera ta barwna książeczka? Przede wszystkim rymowanki i wierszyki, a wśród nich skrywają się magiczne opowieści o pierwiosnkach, letnich ogniskach czy zapachu wiatru. Znane i mniej znane wiersze namalowane słowem poetki Wandy Chotomskiej i kreską Ewy Poklewskiej-Koziełło tworzą magiczną całość, która zabierze maluchy w niepowtarzalną przygodę, ku poznaniu ciekawych form zabaw pasujących do pór roku.

Bajkowy, lekko rozmyty krajobraz i wiersze, które nieraz recytowaliśmy w dzieciństwie to sama przyjemność dla czytającego. Samodzielne próby czytania starszych dzieci i wspólne czytanie tym młodszym nie tylko zaowocuje przygodą i uśmiechem, ale i dostarczy spore pokłady wiedzy i uwolni wyobraźnie. Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach może być czytana w dwójnasób. Wiersz po wierszu, kolejno przez zmiany pór roku lub niczym nieokiełznany wiatr przeskakujący co kilka stron i szukający swoich ulubionych rymowanek.

Dzieciaki zaakceptowały książeczkę, ja powspominałam wiersze i odzyskałam frajdę, jaką dają rymowanki. Klasyka w wykonaniu autorki, która łączy pokolenia malców już strasznie długo. Uniwersalność powieści podkreśla przedział wiekowy od 0 do 100 lat. Każdy rodzic z radością sięgnie po rymowane historyjki, by wyjaśnić dzieciom zachodzące w kalendarzu zmiany i zachęcić do poznawania nowych form zabawy. Kto nie chciałby mroźnej zimy zakończyć na balu czy latem stać się budowniczym wielkich piaskowych zamków? A to wszystko zamknięte w ramkach z jakże przyjemnych rymów. Kto wie, może dzieciaki zechcą tworzyć własne rymowane historię, w końcu magia skryta w książkach działa na każdego.

Ocena:

Tytuł: Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach

Autor: Wanda Chotomska, Ewa Poklewska-Koziełło

Wydawca: Nasza Księgarnia

Liczba stron:112

ISBN:9788310133717

Data wydania:22 maja 2019

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *