Gołąb i wąż
Marta wśród książek,  Recenzje

Gołąb i wąż-Shelby Mahurin

Gdyby świat pozwalał tylko na pełne dopasowanie i przyciąganie się tylko identycznych elementów, miłość nie miałaby racji bytu. Jedni mówią, że ogłupia, inni wierzą w jej nieomylność i przeznaczenie. Tyle że los lubi nie oczywistości i łączy serca bez względu na to, po której stronie jesteś.

 

Lou to czarownica, która wyrzekła się swojego sabatu i magii. Teraz żyje na ulicach miasta Cesarine i trudni się kradzieżą. Nie tylko jej zajęcie może okazać się dla niej zgubne, ponieważ w tym mieście czarownice to przejaw zła, który należy tępić poprzez spalenie na stosie. Zaprzestanie magii to jedno, ale jak uchronić się przed resztą zagrożeń. Lou będzie miała wyjątkowego pecha, bo splot pewnych wydarzeń doprowadzi do jej małżeństwa z Reidem. Kim jest pan Diggory? Bardzo zagorzałym i oddanym sprawie oraz Kościołowi łowcą czarownic.

Mężczyzna wierzy, że czarownice to pomioty szatana i ich miejsce jest w piekle. Zaciekle broni swoich przekonań i chętnie pozbyłby się wszystkich wiedźm. Skrzyżowanie ich losów podszyte jest niezwykłą i równie mroczną przeszłością, która ciągnie się równie długo, co pradawny konflikt czarownic i łowców. Przeciwnicy Lou mają okrutny plan i wcale nie chcą ograniczyć się do płonącego stosu. Jak więc zakończy się ta historia?

 

Chyba każdy czytelnik nie lubi, gdy książka otoczona jest milionem zachwytów i obietnic niesamowitej przygody. Jedni wtedy rezygnują, inni podejmują rękawice. Jak było ze mną i powieścią Gołąb i wąż?

 

Pierwsza wzmianka o powieści nie przekonała mnie tak bardzo, jak fragmenty powieści czytanej przez ludzi z We need YA. O tak, wtedy już wiedziałam, że książka trafi na moją półkę. Czekała sporo na swoją kolej. Dlaczego? By wybrzmiały wszystkie emocje przekazywane przez innych czytelników. Nigdy nie nastawiam się na konkretny efekt. Daje się porwać powieści i buduje swoją opinię na własnych wrażeniach. Nie inaczej było w tym przypadku. Gołąb i wąż całkowicie mnie pochłonął. Budowa świata pozostawia niedosyt, jakby dopiero wprowadzała czytelnika w swoje progi, uchylając mu boczne drzwi. Autorka serwuje nam emocje i sporo zwrotów akcji, które świetnie spaja tło świata niezwykle prostego w swej budowie, mającego jednak wiele tajemnic.

Uwielbiam motyw czarownic, magii i odwiecznej walki. Gołąb i wąż łączy te elementy w naturalny i bardzo wciągający sposób. Fabuła skrywa w sobie sporo emocji, które poznajemy dwutorowo z perspektywy Lou i Reida. To daje nam możliwość głębszego poznania obu stron sporu, odkrywanie myśli i uczuć, zanim na dobre zapanują nad tą dwójką.

 

Bohaterowie

 

Poza przedstawieniem magii przez Shelby Mahurin to kreacja postaci właśnie przyciąga największą uwagę. Nie są idealni, ich wybory często wywołują irytacje, a postawa generuje sprzeciw, ale w tej swojej niedoskonałości są prawdziwi, żywi. Bez problemu dają się lubić. Lou nie jest typową panienką z pustką w głowie lubiącą pchać się w kłopoty. Uparta, inteligentna posiadaczka ciętego języka niejednokrotnie wywołała swymi wyborami uśmiech na mej twarzy. Z drugiej strony Reid, który jest niczym klasyczny łowca, nieustępliwy i zapatrzony w sprawę. Połączenie tak różnych osobowości z pewnością może rozwinąć się w coś wciągającego.

Gołąb i wąż to dopiero początek tej opowieści, wprawienie w ruch maszyny, która powoli rozpędzi się i zachwyci lekkością oraz pomysłem, którego zarys właśnie poznałam. Poza głównymi postaciami świetną robotę robią te drugoplanowe. Powieść nie jest pozbawiona błędów, jednak dobra kreacja postaci jest w stanie zniwelować niewielkie błędy. Podobnie jak tajemnice przeszłości i powiązania poszczególnych postaci.

 

Podsumowanie

 

Magia, czarownice i ich odwieczni wrogowie. Gołąb i wąż jest ciekawą lekturą, która może i nie jest mocno odkrywcza, jednak absorbuje czytelnika na tyle, by ten chciał sięgnąć po kontynuacje. Mnie osobiście urzekła kreacja postaci i dawka humoru z nimi związana oraz magia. Jej geneza, powstawanie i to jak można ją wyczuć. Przedstawienie jej smaku i zapachu, jako czegoś namacalnego, niemal żywego. To pobudza wyobraźnie i daje przyjemność z czytania.

Jeśli więc lubicie fantastyczne klimaty, uczucia rodzące się między wrogami oraz nietuzinkową fabułę ta powieść na pewno sprawdzi się jako lekka lektura w tym klimacie. Gołąb i wąż to przyjemna lektura, która umili wieczór oraz obietnica czegoś większego. Nie spodziewajcie się poważnych tematów i zawirowań, dajcie się porwać tej opowieści, w takiej formie, jaką posiada.

 

Ocena:

osiem czarnych kruków stanowiących ocenę książki

 

Tytuł: Gołąb i wąż
Cykl: Serpents & Dove (tom 1)
Autor: Shelby Mahurin
Wydawca: We need YA
Liczba stron:476
ISBN: 9788366517981
Data wydania: 17 czerwca 2020
Tłumacz: Agnieszka Kalus

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *