Zagubieni
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Podręcznik dla superbohaterów: Zagubieni-Elias & Agnieszka Vahlund

Wyzwania, niepewność i trudne wybory. Każdy musi się z nimi zmierzyć i sprawdzić w nowych okolicznościach, nawet jeśli na co dzień włada się super mocami. Jak zdobyć pewność, że komuś można zaufać? Ile potrzeba czasu, by odważyć się, podjąć to ryzyko? Lisa już wie, że nie jest łatwo być przywódcą grupy superbohaterów. Ona i Max wciąż próbują nauczyć Roberta i Nicka super mocy, ale zamiast postępów w chłopcach rośnie frustracja, a w powietrzu unosi się niepewność i brak zaufania między dziećmi. Do tego wszystkiego miasteczko Rosenhill, choć jeszcze nie pozbierało się po ostatnich wydarzeniach, zmuszone jest stawić czoła nowym wyzwaniom. Już pierwsze zaginięcie dziecka wstrząsnęło młodymi bohaterami i mieszkańcami miasteczka, a to dopiero początek. Przed Czerwoną maską i jej drużyną stoi nie lada wyzwanie, czy będą w stanie sobie zaufać?

 

Podręcznik dla superbohaterów

 

Jak przekonać dziecko, że warto zawrzeć przyjaźń, wybaczyć komuś pierwsze złe wrażenie lub podjąć wspólne działanie w obronie czegoś większego, gdy ono samo nie wierzy w siebie? Autor na podstawie dobrze nam znanej historii Lisy dotyka nowych problemów, które mogą spotkać każde dziecko. Dziewczynka musi zmierzyć się z ogromną odpowiedzialnością, ale i z ważnym elementem dobrej współpracy, zaufaniem. Wybaczyła swoim dręczycielom, polubili się, ale czy można już mówić o zaufaniu? Czym właściwie ono jest? To niesamowite, jak kilkadziesiąt stron może pomóc w rozpoczęciu tak ważnych tematów.

Zagubieni to przede wszystkim dobrze nam znany klimat komiksu i bohaterowie, których dzieciaki zdążyły pokochać. Lisa i Max szkolą Roberta i Nicka, ale ci nadal nie posiedli żadnych mocy. Z tego powodu wzrasta w nich dziwne uczucie frustracji, co powoduje tarcia między przyjaciółmi. Dzieci nie wiedzą jeszcze jak poradzić sobie z tym problemem, ale muszą stawić czoła wydarzeniom, jakie nawiedzają Rosenhill. Każdej nocy w miasteczku giną dzieci, nikt nie wie kto za tym stoi i gdzie zacząć poszukiwania. W takich okolicznościach przydałyby się nowe moce i zgrana drużyna.

 

Bohaterowie i morał

 

To niesamowite jak zmieniają się postaci w tej serii. Lisa z samotnej i przedrzeźnianej dziewczynki staje się powoli przywódcą grupy. Musi podejmować ważne decyzje i wykazać się odwagą, ale i obdarzyć zaufaniem osoby, które nie od początku są jej przychylne. Chłopcy również przechodzą przemianę. Dzięki temu nasze dzieci wiedzą, że z każdej sytuacji są w stanie wyjść. Bez względu czy to my dokuczaliśmy komuś, czy to ktoś dokuczał nam, możemy to zmienić i wiele naprawić. Zagubieni pokazują, że nie jest to łatwy i krótki proces, ale jesteśmy w stanie zmienić się na lepsze.

To wciąż wspaniała i pouczająca historia, która wciąga dzieci w niesamowitą podróż. Pokazuje, jak ważne jest zaufanie, działania w grupie i wiara we własne siły i w innych. Zagubieni to barwne ilustracje, które przykuwają uwagę bez względu na wiek. To kreska niezwykle delikatna i równocześnie wyrazista w przekazie. Przygoda, akcja i wartości, które warto wprowadzać dzieciom jak najprędzej. Twarda oprawa, dobrej jakości papier i postaci o ciekawych charakterach, a to wszystko scalone kolejną przygodą, pełną zwrotów akcji. My czekamy na więcej przygód drużyny superbohaterów i nowych zwrotów akcji. Ta historia czyta się sama i choć idealnie nadaje się dla dzieci w wieku 6-10 lat to każdy bez względu na wiek zakocha się w klimacie miasteczka Rosenhill.

Ocena:

Ocena 10 kruków

 

Autor: Elias Vahlund
Tłumaczenie: Marta Rey–Radlińska
Ilustrator: Agnieszka Vahlund
Tytuł: Podręcznik dla superbohaterów: Zagubieni
Tytuł oryginalny:
Seria i nr tomu: Podręcznik dla superbohaterów (tom 5) 
Wydawnictwo: Debit
Wydanie: pierwsze
Data wydania: 2020-10-07
Kategoria: literatura dla dzieci 
ISBN:9788380574229
Liczba stron: 94

 

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *