Projekt święta
Marta wśród książek,  Recenzje

Projekt święta-Magdalena Szczepańska

Święta zawsze są czasem wyjątkowym i niezwykle radosnym. Szczególnie gdy mamy z kim dzielić się tymi emocjami, czasem i pomysłami na spędzenie tych chwil. Mieszkańcy pewnej kamiennicy wpadli na świetny plan. Chcieliby wspólnie przygotować prezent dla świętego Mikołaja. Dzieci traktują projekt święta niezwykle poważnie, dlatego też i przygotowania wyglądają niezwykle profesjonalnie. Pieczenie ciasteczek, formowanie różności z gliny, malowanie laurek mieszać się będzie z przygodami i sporą ilością przeszkód. Nic jednak nie jest w stanie odwieść ich od realizacji planu. Czy im się to uda?

Projekt święta

24 krótkie rozdziały pełne ciekawostek, przygód i świątecznej magii to niesamowity pomysł na książkę dla dzieci. Poznamy świat z perspektywy dzieci, które chłoną każdą cząstkę świątecznej aury i radują się drobnym rzeczami. Projekt święta to pełna humoru opowieść o przygotowaniach do najważniejszych dni w roku. Nadchodzące dni dla mieszkańców kamiennicy będą niezwykłe. Sami sprawią, że magia zawita do nich na dłużej. Autorce udało się nie tylko stworzyć ciekawą fabułę, która swą lekkością przyciągnie czytelników w różnym wieku, ale i przemycić w niej masę ciekawostek świątecznych, zarówno tych polskich, jak i wywodzących się z innych kultur. Krótkie, płynne i niezwykle treściwe rozdziały przywodzą na myśl kalendarz z czekoladkami, który pomaga odliczać dni do świąt. Tym razem każde okienko skrywa w sobie inną przygodę.

Wśród bohaterów

Magdalena Szczepańska zadbała o szczegóły, dzięki czemu całość czyta się płynnie i szybko. Warto jednak wspomnieć o kreacji postaci, która często pozostaje niedoceniona w tak krótkich formach dla dzieci. Autorka zadbała by opowiadana historia była realna, a postaci przewijające się przez poszczególne rozdziały z łatwością zjednywały sobie uwagę małego czytelnika. Zrozumiały tekst i przepiękne ilustracje łączą się z magiczną aurą i nie pozwalają dziecku się oderwać od wspólnego czytania. To świetny sposób na pokazanie maluchom, jak można wykorzystać czas dzielący nas od choinki i prezentów w ciekawy i kreatywny sposób.

Podsumowanie

Projekt święta to magia skrywająca się w 24 rozdziałach pełnych humoru, przygody i niesamowitych ilustracji, które dopełniają ten niezwykły obraz gorączki świątecznych przygotowań. W książce każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowym atutem jest pokazanie dzieciom, że Boże Narodzenie to czas dzielenia się i niesienia pomocy. Dzieci uczą się, że warto pomyśleć w tym czasie o innych, którzy być może jak Mikołaj są zapracowani i nie są w stanie porządnie przygotować się do tego dnia. Z pewnością jest to niezwykła forma, która sprawdzi się w biblioteczce malucha. Pełna empatii, równości i różnorodności książka, która wciągnie nas w świąteczną aurę bez reszty. Dzieci nauczą się działania w grupie, dzielenia się z innymi i tego, jak ważne jest bycie razem nie tylko w te ostatnie dni roku. Lekka, przyjemna i pełna dobrych wartości.

 

Ocena: 

osiem czarnych kruków stanowiących ocenę książki

Autor: Magdalena Szczepańska

Ilustrator:  Katarzyna Nowowiejska

Tytuł: Projekt święta 

Wydawnictwo: Wilga

Wydanie: pierwsze

Data wydania: 2021-11-24

Kategoria: opowiadania, powieści dla dzieci 

ISBN:9788328087484 

Liczba stron: 104

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *