Pierwsze wątpliwości
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Pierwsze wątpliwości- Jerome Hamon, Lena Sayaphoum

Odnalezienie własnej drogi prawie nigdy nie jest łatwe. Najpierw musisz z uporem dążyć do celu, a gdy ten okaże się ślepą uliczką, na nowo odbudować siebie. Nawet jeśli w końcu robisz to, co kochasz, to pierwsze wątpliwości mogą przyćmić radość z osiągniętego celu. Kolejny krok w obu przypadkach wiązać się będzie z odwagą i wiarą w słuszność decyzji, którą podjęto. Emma już nie myśli o szkole baletowej, szuka własnego stylu i radzi sobie z nastoletnimi problemami. Paleta uczuć do ogarnięcia jest ogromna, ale zrzucenie ciężaru bycia najlepszym pomaga jej w wykonaniu kolejnego kroku. Wioletta dostała się do upragnionej szkoły, ale nie potrafi się w niej odnaleźć. Tęsknota za rodziną i wspólnymi treningami z siostrą jeszcze mocniej pchają dziewczynę do rezygnacji z nauki. Nie pomaga fakt, że jedna z dziewczyn, z pełną złośliwością chce się jej pozbyć. Czy dziewczyny poddadzą się i wycofają z walki o marzenia?

Pierwsze wątpliwości

Wątpliwości towarzyszą nam w każdym momencie życia. Przy radościach i podczas upadku. Właśnie wtedy potrzebne jest największe wsparcie. Rodzice, siostra i oddani przyjaciele mogą okazać się siłą zdolną do pokonania niejednej góry. Historia Emmy i Wioletty zachwyciła mnie lekkością i ogromnym przekazem skrytym za delikatnie rozmytymi kreskami składającymi się w porywającą całość. Obie poszły własnymi ścieżkami, budują na nowo siebie. Emma zamiast tańca klasycznego poszukuje własnego stylu. Wioletta bez opieki starszej siostry stara się wpasować w miejsce, gdzie jej marzenia mają okazje się ziścić. Przed nimi wiele potknięć, wątpliwości i pasji. Autorzy komiksu w ciekawy sposób ukazują trudy zmagania się z konsekwencjami własnych decyzji. Skupiają się zarówno na strachu, jak i rozwiązaniach stanu, do którego może doprowadzić.

Wśród bohaterów

Emma próbuje odnaleźć własny styl i poradzić sobie z uczuciami do przyjaciela. Dojrzała, powoli nabiera dystansu do porażki i korzysta ze wsparcia rodziców. Wioletta tym razem mierzy się z odmiennością wyobrażeń i rzeczywistości, jaka czekała w wymarzonej szkole. Bez względu na sukces i porażkę obie mogą liczyć na rodziców, którzy, choć czasem nieporadnie to z całych sił starają się znaleźć rozwiązanie i wspierać bez zbędnych pytań. Ich postawa jest godna naśladowania. Osobiście jestem pod wrażeniem tego, w jaki sposób zmieniają się obie siostry i jak radzą sobie z tym, co przynosi los. Pierwsze wątpliwości rozwijają fabułę, pozwalają bardziej poznać i pokochać bohaterki, a także utożsamić się z nimi młodemu czytelnikowi. Niewielka ilość tekstu zawiera w sobie ogromne pokłady emocji, które z łatwością mogłyby stać się naszymi. Pouczająca i wartościowa opowieść o przyjaźni, marzeniach i wsparciu, a także wątpliwościach, tak naturalnych i potrzebnych do rozwoju człowieka.

Wśród ilustracji

Pierwsze wątpliwości sprawiły, że jeszcze mocniej pokochałam tę kreskę i dobór barw oraz styl tworzenia ilustracji. Tu każde pociągnięcie pędzla, rozmycie czy wyraźna linia mają swój cel i oddają tak wiele różnorodnych emocji. Poszczególne kolory wprowadzają w stan uczuciowy postaci, jednak nie narzucają ich czytelnikowi. Wszystko jest przejrzyste i delikatne. Subtelność i rozmycie, które nadaje niezwykłej aury tejże historii. Nie potrzeba wiele by przekazać sedno przyjaźni, pasji i walki o własne szczęście. Pierwsze wątpliwości to piękna kontynuacja. Z każdym tomem coraz mocniej kochamy Emmę i Wiolettę oraz taniec.

 

Ocena:

Ocena 9 kruków

Scenariusz: Jerome Hamon

Rysunki: Lena Sayaphoum

Tłumaczenie: Maria Mosiewicz

Tytuł:  Pierwsze wątpliwości 

Tytuł oryginału: Emma et Capucine 2: Premiers doutes

Seria i nr tomu: Emma i Wioletta ( tom 2)

Wydawnictwo: Egmont 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2022-04-13

Kategoria: Komiks

ISBN: 9788328150805

Liczba stron: 48 

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *