Na ścieżce kłamstw
Marta wśród książek,  Patronaty,  Recenzje

Na ścieżce kłamstw. Falcon-Katarzyna Wycisk

Przeszłość często wisi nad nami niczym kat nad zbrodniarzem. Dusi i wciąż boleśnie przypomina o wszelkich błędach i marzeniach, które legły w gruzach. To właśnie złe emocje, silnie nacechowane wydarzenia, ból i smutek towarzyszą nam najdłużej. A przynajmniej tak było w przypadku Alex, która po tragicznej śmierci rodziców zamknęła się na świat i zamiast żyć pełnią życia, wegetowała. Praca i dom, w którym mieszkała wraz z babcią, przeplatały się z rozmowami z dwójką ukochanych przyjaciół. Wszystko jednak zmieniło się niczym za dotknięciem różdżki, która jednym ruchem przebiła bańkę, w której tkwiła dziewczyna. To wydarzenie, którego była świadkiem, było zarazem nierealne i żywe. Nie wiedziała, co właściwie widziała, kim był chłopak o fioletowych oczach i czemu do licha tak zareagowała.

Pewnie uznałaby to za sen, jednak facet z lasu wdarł się do jej życia niczym ogień, którego płomienie krok po kroku odsłaniały prawdę o jej życiu. Tajemnicza organizacja, niebezpieczeństwo i dziwna więź, której tak bardzo chciała się poddać. Komu zaufać? Dokąd uciec? Gdzie właściwie jest jej dom, jej miejsce w tym brudnym świecie, który właśnie ujrzała?

 

Zarys fabuły

 

Czasem książka wywołuje tak silne emocje, euforię, że nie sposób sklecić choćby jednego zdania, które w niewielkim stopniu oddałoby zachwyt nad opisywaną historią. Zdarza się tak, że historia przeczytana ponownie wcale nie ułatwia zadania. Na ścieżce kłamstw do pierwszy tom rozpoczynający historię, którą już kiedyś wam proponowałam. Teraz na nowo odżywają emocje, a każda rozmowa o książkach schodzi na jej temat. Falcon dostał nową szatę graficzną, wciąż wzbudzającą zachwyt, tym szczególny, że wyszła ona spod ołówka zdolnej autorki trylogii. Jak więc opisać ten tabun emocji? Na ścieżce kłamstw opowiada o Alex Hunter, młodej kobiecie, której los nie raz podrzucił kłody pod nogi i boleśnie ją doświadczył. Śmierć rodziców wciąż ciąży nad nią niczym gradowa chmura i przysłania to, co dobre.

Dziewczyna mieszka z babcią, porzuciła marzenia o studiach i podjęła pracę, by związać koniec z końcem. Dwójka oddanych przyjaciół i codzienna rutyna zdawały się trwałym elementem jej życia. Tylko ile z niego było prawdą? To pytanie dość szybko pojawi się w głowie bohaterki, gdy ta odkryje, że to, co dawało jej bezpieczeństwo to po prostu ścieżka wyłożona kłamstwami. Poznanie Jeden na zawsze odmieni jej los, choć chyba nikt jeszcze nie wie w jak ogromnym stopniu.

 

Bohaterowie

 

Autorka utkała fabułę z najlepszej jakości nici. Jest tajemnica, akcja i jej zwroty w najmniej oczekiwanym momencie, powoli rodzące się uczucie i organizacja czyhająca na czyjeś życie. Do tego świetnie skrojone postaci i już świat może nie istnieć. Na ścieżce kłamstw wciąga bez ostrzeżenia w swój lekko tajemniczy, brudny i dość mroczny świat, gdzie zacierają się granice dobra i zła. Każda z postaci pojawiających się na kartach Falconu wywiera ogromny wpływ na czytelniku i samej fabule. Niczym kolejno odczytywane numery, trybiki wskakują na odpowiednie miejsce i rozpoczyna się gra z czasem, własnymi słabościami i Jackiem Winterem. O tak, wszyscy z łatwością skradną wasze serca, ponieważ są różnorodni, charakterni i pełni tajemnic. Potrafią omamić, skusić i wywieść w pole, wywołać masę emocji.

Pozbawieni przeszłości z brzydką teraźniejszością i niepewną przyszłością wciąż trzymają się nadziei i próbują odzyskać wolność. Sam pomysł na fabułę świetnie wpisuje się w Urban Fantasy, które uwielbiam. Nic więc dziwnego, że mogłabym się pławić w uniwersum Falconu bez przerwy. Autorka zadbała o każdy szczegół. Krok po kroku zdradza nam, kim są poszczególni bohaterowie i jak wyglądają struktury organizacji, do której należą. Całość podzielona jest na faktyczną akcję i retrospekcje wydarzeń sprzed lat ukazujących okoliczności, w jakich zasilili oddziały Obdarzonych.

 

Podsumowanie

 

Na ścieżce kłamstw to wprowadzenie do historii zamkniętej w trzech tomach. Fabuła wciąga czytelnika od pierwszych stron. Akcja początkowo niespieszna, dość szybko zmienia tempo i nie pozwala na odłożenie książki choćby na chwilę. Struktura stworzonego świata i bohaterowie, którzy stanowią samo sedno opowieści, gwarantują ciekawą lekturę. To historia o odwadze zmieniania swojego życia, szukaniu własnego miejsca na ziemi i odkrywaniu prawdy o sobie. Na ścieżce kłamstw rozbawi was do łez dialogami, utuli więzią między bohaterami i rozpali zwrotami akcji. Kogo pokochacie bardziej? Kto zawiedzie? Jedno jest pewne, ta książka to emocje, a właściwie ich początek.

Powieściopisarka potrafi budować napięcie, tworzyć zawiłe struktury organizacji i równie skomplikowane charaktery postaci. Lekkie pióro i niczym nieskrępowana wyobraźnia dają masę przyjemności, a nutka pisarskiej złośliwości pozostawia czytelnika w zawieszeniu. Jeśli opowieści o nietuzinkowych postaciach, tajemniczych organizacjach i uczuciach nie do okiełznania często gości na waszych pólkach, to Falcon jest dla was. Mnie zostaje czekać na lawinę nowych czytelników, którzy zechcą ze mną dzielić ten wachlarz emocji. Tę historię po prostu warto poznać.

 

Ocena: 

Ocena 10 kruków

 

Autor: Katarzyna Wycisk 

Tytuł: Na ścieżce kłamstw

Seria i nr tomu: Falcon ( tom 1)

Wydawnictwo: K. Wycisk

Wydanie: drugie 

Data wydania: 2021-03-27

Kategoria: Fantastyka 

ISBN:9788396024206

Liczba stron:307

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *