Przypadek Lidki
Marta wśród książek,  Patronaty,  Recenzje

Przypadek Lidki-Izabela Grabda

Pogoń za marzeniami często zsuwamy na dalszy plan, żeby czekała na lepsze czasy, na więcej wolnego lub odchowanie dzieci. One jednak nie giną, czekając sobie w ukryciu na moment, w którym nie będziemy się niczego spodziewać. Uderzenie zwali z nóg, ale nie pozwoli na kolejne sztuczne przeszkody. Marzenia spełniają się wtedy, gdy tego chcą.

 

Lidka to zapracowana kobieta, której świetnie idzie prowadzenie sieci salonów piękności. Ma dorosłą już córkę, studentkę Ingę i nieudane małżeństwo. Kobieta poza pracą często oddaje się pasji, czyli przemierzaniu coraz to nowych, często dzikich szlaków Gór Sowich. W czasie takiej samotnej wyprawy, pośrodku przepięknej leśnej głuszy trafia na domek. Postanawia go wynająć, by jak najdłużej cieszyć się tym miejscem. Wystarczy podpis i dostarczenie dokumentów we właściwe miejsce. To jedyny krok, który dzieli ją od spełnienia marzenia i odizolowania się od życia sprzed rozwodu.

Tyle że los często miewa swój plan. Lidka wszakże zarzeka się, że nie potrzebuje miłości, ale to uczucie nie trzyma się planów, wytycznych, a już tym bardziej ma gdzieś naszą zgodę. Choć ich pierwsze spotkanie nie powinno zwiastować wybuchu uczuć, to pojawienie się Wiktora odmieni wszystko. Czy dwoje ludzi po przejściach, będzie w stanie obdarzyć się uczuciem tak silnym, że zdolnym zmazać trudy przeszłości?

 

Izabelę Grabdę i jej powieść Przypadek Lidki poznałam podczas pracy w Jury konkursu. Cieszę się, że również wy możecie poznać bizneswoman, która postanawia podążać za marzeniami. A co właściwie urzekło mnie w tej historii?

 

Przypadek Lidki to pełna humoru i miłości powieść, w której niespodziewane zdarzenia stają się motorem sprawczym zmian. Główną bohaterką jest Lidka, kobieta sukcesu, matka i rozwódka w jednym. Jej poprzednie małżeństwo dalekie było od ideału. Po trudnym rozwodzie postanawia odpocząć od facetów i zadbać o siebie, własne marzenia i długo odkładane plany. Lidka to kobieta z charakterem, która pomimo trudnej przeszłości jest w stanie iść naprzód z podniesioną głową. To od razu wzbudziło moją sympatię.

Jeśli chodzi o Wiktora to poza ich pierwszym spotkaniem, raczej nie widzę w nim żadnych wad. Nie zmieniły go pieniądze, których niewątpliwie posiada sporo. Ma jednak ciężki bagaż przeszłości, który nie pozwala mu z łatwością wchodzić w nowe relacje, zaufać. Wdowiec samotnie wychowujący córkę, z piękną posiadłością i domkiem, który tak spodobał się Lidce. Uczucie, które ich połączy, nie pyta o pozwolenie, nie sprawdza kalendarza, po prostu zaczyna dojrzewać.

 

Czy można kochać więcej niż raz?

 

Autorka udowadnia, że miłość jest nieprzewidywalna. Czasami przychodzi raz i trafia prosto w serce, innym razem pozwala nam wierzyć, że to, co otrzymaliśmy, zostanie z nami na zawsze. Każdy człowiek spotkany na naszej drodze kształtuje to, kim się stajemy. Przypadek Lidki potwierdza tylko tę regułę. Trudna przeszłość czasem każe nam uważniej patrzeć na świat, doceniać to, co mamy i wierzyć w siebie. Tak, to czy ponownie poczujemy to uczucie, zależy od nas.

Przypadek Lidki ujął mnie poczuciem humoru i niesamowitą dawką ciepła płynącego niemalże z każdego zdania, tak skrupulatnie spisanego przez autorkę. Powieść pochłania czytającego bez reszty, dając mu w zamian miłość, siłę i uśmiech. Ciekawa fabuła, w której to próżno szukać zawirowań i zwrotów akcji, tak często używanych przez wielu autorów. Niesamowicie naturalne i jakże humorystyczne dialogi, sprawiają, że Przypadek Lidki czyta się z zapałem i uśmiechem.

 

Podsumowanie

 

Choć to historia o miłości, to czytelnika czeka jeszcze masa innych emocji. Poczujecie ciężar przeszłości, muśnie was samotność i lęk przed odrzuceniem. Ostrożność jednak nie zamknie was bezpiecznej bańce, a powiedzie ku marzeniom i samorealizacji. Dojrzała opowieść o potrzebie domykania wszelkich spraw z przeszłości, o bliskości i poznawaniu siebie na nowo.

Prosty język jest świetnym sposobem na wyrażenie zawartych w powieści emocji. Autorka zgrabnie prowadzi nas przez swoją historię, która jest realna i niepozbawiona potknięć tak jak prawdziwe życie. To przygoda dla każdego czytelnika, który wierzy w uczucia, szuka miłości i potwierdzenia, że o marzenia warto walczyć. Ja uwielbiam lekkość pióra Izabeli Grabdy i z pewnością sięgnę po jej kolejne powieści.

 

 

Ocena:

osiem czarnych kruków stanowiących ocenę książki

 

Tytuł: Przypadek Lidki
Autor: Izabela Grabda
Wydawca: Inanna
Liczba stron:
ISBN: 9788379955022
Data wydania: 30 kwietnia 2020 (E-book)

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *