Marta wśród książek,  Recenzje

Tajemniczy czarny kot- Nathalie Semenuik

Wiara to najsilniejsza siła sprawcza w dziejach ludzkości. Nie ważne, w co wierzysz, czy to religia, przedmiot czy też przesąd, jeśli to coś sprawia, że działasz, przesz do przodu, to jest źródłem twojej energii. Czy zawsze dobrej i potrzebnej, to już inna historia. Ludzkość krok po kroku zmierza do przodu, zmieniając się na przestrzeni lat, podobnie jest z ich wierzeniami, które ewoluują i nagle taki czarny kot ma inne znaczenie dla każdego z nas.

Czemu koty i to te czarne wywołują tyle emocji i sprawiają, że poważni ludzi nagle stają jak wryci lub zmieniają kierunek pomimo ryzyka spóźnienia?

O tym i wielu legendach oraz przesądach opowie książka Tajemniczy czarny kot. Jeśli tylko choć trochę lubicie te futrzaste stworzenia z pewnością ten tytuł będzie strzałem w dziesiątkę. Czytelnik wyrusza w podróż przez stulecia śladami kocich łapek i dowiaduje się w jakich czasach, czarny kot przynosił pecha, a kiedy był jako talizman przynoszący szczęście. Natrafimy na wiele przesądów i wierzeń, w których to czarne stworzonko fascynowało i przerażało jednocześnie.

Początkowo koty uważane były za wcielenia bóstw i czczone na równi z nimi. Ich pojawianie się w domostwach miało być znakiem pomyślności i łask. To czasy średniowiecza przypisały koty, w szczególności te czarne jako nieodzowny element wizerunku kobiet uznawanych za czarownice. Tak więc w tamtych czasach posiadanie własnego kotka szufladkowało i niechybnie sprowadzało śmierć na posiadacza tegoż stworzenia.

Dziś pomimo wielu wieków rozwoju kot nie jest jednoznacznie zły lub dobry. A dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziecie w tej niewielkiej książce. Napisana lekko i w ciekawym stylu. Zawiera sporo informacji, które były dla mnie tajemnicą, więc ma wartość edukacyjną, która przedstawiona jest przystępnym językiem i może być ciekawym dodatkiem do biblioteczki.

Piękne ilustracje, ciekawie opisane losy kotów, ich symbolika na przestrzeni lat i masa ciekawostek, a to wszystko zebrane w twardej oprawie to przede wszystkim ciekawy pomysł na prezent. Myślę, że każdy miłośnik kotów doceni kunszt zdjęć, dobranych cytatów i legend a tak ciekawie wydana powieść, sprawi mu przyjemność.

Czy warto sięgnąć po tę niewielką, lecz jakże pełną informacji książkę? Ja uwielbiam koty i ten tytuł mnie przekonał, nie wiem jednak, jak odebraliby ją inni. W tym wypadku ocenę pozostawiam waszym gustom. Wiecie, iż istnieje taka książka i grupa docelowa też się dla niej znajdzie. Tak, więc jeśli koty was fascynują, a ich historia nie jest wam znana, to ten tytuł może okazać się ciekawym trafem.

 

Ocena: 

Tytuł: Tajemniczy czarny kot
Autor: Nathalie Semenuik
Wydawca: Alma-Press Warszawa
Liczba stron:140
ISBN: 9788370207076

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *