Marta wśród książek,  Recenzje

Gdzie śpiewają diabły- Magdalena Kubasiewicz

Wyobraźnia niczym pędzel odmalowuje obrazy powstające ze zlepku zasłyszanych słów i obrazów. Jest paletą kolorów odzwierciedlającą naszą duszę i zazwyczaj świadczy o naszym charakterze i osobowości. Bez wyobraźni nie powstałyby wynalazki, obrazy czy książki, lecz przede wszystkim nie byłoby legend. Dobrze opowiedziana legenda trafia w sam środek naszej wyobraźni, tworząc odrębną historię, z innymi wnioskami i odmiennym zabarwieniem. To jak ty odbierzesz tę historię, zależy od twojej wyobraźni. Posiadasz ją? Gdzie śpiewają diabły cię zaskoczą.
 

Słowa są ważne i można używać ich niczym broni; mogą ranić równie mocno jak fizyczne ciosy i ukoić ból lepiej niż najlepsze lekarstwo.

Piotr to brat bliźniak Ewy. Poza dniem urodzenia dzieli ich wszystko. On nie uwierzy w nic, czego nie da się wyjaśnić logicznie, ona od zawsze bujała w obłokach, wciąż oddalała się myślami. To nie przeszkadza jednak mężczyźnie w poszukiwaniach siostry, która zaginęła dziewięć lat temu. Kiedy wszystko przemawia na korzyść porzucenia poszukiwań, nagle pojawia się poszlaka. Jedno zdjęcie, na którym widnieje zaginiona, zostaje znalezione w rzeczach zmarłej Patrycji. Trop prowadzi do małego miasteczka Azyl, które wraz ze znajdującym się tam jeziorem Diablim skrywa wiele tajemnic, które dla takiego niedowiarka, jakim jest Piotr, mogą okazać się ogromnym krokiem ku zmianom. Czy zatrzymując się w zajeździe Stara szafa, bliźniak Ewy znajdzie to, czego tak usilnie szuka? Jak wpłynie na niego legenda, która krąży wśród mieszkańców Azylu i ma tyle wersji, ilu mieszkańców liczy wioska?

Było sobie raz miasteczko zagubione wśród lasów, miasteczko, w którym stały domy o pomylonej numeracji, miasteczko splątanych uliczek, wzdłuż których gęsto rosły drzewa, miasteczko pełne bluszczu, krzaków bzu i kępek wrzosu. Zwykłe miasteczko. Jedno z wielu.
Bardzo chciałam poznać twórczość Magdaleny Kubasiewicz. Jak na młodą osobę ma już spory bagaż doświadczeń i wydanych książek. Zaczęłam od kompletowania serii Królewska wiedźma, jednak to, Gdzie śpiewają diabły przyciągnęły mnie i to od tego tytułu rozpoczęłam przygodę z twórczością autorki. Czy było warto?
Coś w tej powieści od pierwszych stron kusiło i emanowało dziwną mocą. Niby nic takiego. Niewinne skrzypnięcie deski w podłodze czy podmuch jakże jeszcze zimowego wiatru hulającego po strychu. Czuć było coś w powietrzu i wiedziałam, że słowa ukryte w powieści mają na to wpływ. Początki bywają trudne, tu jednak od razu wiesz, że coś się wydarzy, a klimat wytworzony przez autorkę tylko te odczucia wzmaga. Tajemnica-to z nią od pierwszych chwil zmaga się czytelnik. Poznajemy strzępki informacji przekazywane oczami Piotra. To z jego perspektywy poznajemy Azyl i jego mieszkańców, krok po kroku jakby przybliżając się do sedna sprawy, równocześnie będąc w zupełnie innym punkcie.
Diabły są jednak sprytne i cierpliwe, kiedy im na czymś zależy.

To, kim jest Piotr i jaka była jego siostra, ustalamy dzięki jego powrotom do wachlarza sytuacji z przeszłości. Z każdą stroną autorka sprawia, że wzrasta napięcie oraz buduje się dość solidna więź z głównym bohaterem, którego mimo początkowych obiekcji polubiłam. Niezwykle barwną częścią opowieści są mieszkańcy miejscowości Azyl, którzy swoją postawą najczęściej wzbudzają ciekawość, która miesza się ze szczyptą strachu i kroplą niepewności. Ich opowieści snute na przeróżne sposoby niejednokrotnie jeżą włos na głowie, zasiewają niepokój i rozbudzają wyobraźnie, która podsuwa nam różne wizje zdarzeń.

Niezaprzeczalnie Magdalena Kubasiewicz ma ciekawy i nietuzinkowy styl, który pozwala czytelnikowi wyruszyć w ciekawe przygody. Klimat wytwarzany przez niedomówienia, moc legend i postaci jest wyjątkowo mocny i wyczuwalny. Aż chce się wsiąść do pociągu i sprawdzić, czy tak tajemnicza, niepokojąca i piękna zarazem miejscowość istnieje naprawdę. Najbardziej w pamięć zapada sama legenda, która ewoluuje za każdym razem, gdy ktoś ją opowiada. Ile w niej prawdy? Co odkryje Piotr? Jest tylko jedna droga do odkrycia tajemnic i sprawdzenia jakie tajemnice skrywa jezioro Diable na swym dnie.
Gdzie śpiewają diabły to lekka, emocjonująca i pełna tajemnic opowieść o determinacji, legendach, miłości i więzi. Siła ukryta w legendach i wyobraźni, pełna zwrotów akcji i nieprzewidzianych kroków. Zapewni wam rozrywkę, rozbudzi wyobraźnie i miłość. Jestem pod wrażeniem całości.

Ocena: 
Tytuł: Gdzie śpiewają diabły
Autor: Magdalena Kubasiewicz
Wydawca: Uroboros 
Liczba stron: 352
ISBN:9788328057500
Data premiery: 22 stycznia 2019Dziękuje za egzemplarz książki Wydawnictwu Uroboros.

 

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *