Gra
Marta wśród książek,  Recenzje

Gra-Augusta Docher

Czy uczucia da się okiełznać i zamknąć, w ramach których należy się trzymać? Miłość to gra, w którą uczymy się grać powoli, jeśli tylko ona da nam na to szansę. Częściej to pożądanie, ciekawość i nutka ryzyka rządzą naszym umysłem równie mocno, co uczucia obezwładniające serce. Czy gra, w której bierzesz udział, ma swój przedział wiekowy?

 

Sebastian to cynik, który wyniosłym zachowaniem i zadufaniem w sobie mógłby obdzielić co najmniej kilku innych mężczyzn. Jest w stanie na wiele, gdy pragnie kobiety, a jego pragnienia są ogromne. Nie ważny wiek, status społeczny, a nawet fakt, że dama jest zajęta. Marianna to romantyczka, która często myślami jest poza swoim małżeńskim życiem. Na co dzień spokojna i ułożona, ale czy na długo? Isabelle to chodząca intryga i egoizm w jednym. Zapatrzona w siebie, cyniczna i niebezpieczna kobieta, która jest w stanie owinąć sobie wokół palca niemalże każdego. Pozostaje Cecylia, niewinna i naiwna do bólu szesnastolatka.

Losy całej czwórki splotą się w niebezpiecznym tańcu, pełnym namiętności, tajemnic i igrania z uczuciami słabszych jednostek. Kto kieruje rozgrywką, a kto jest tylko pionkiem? Mieszanka charakterów i jakże różne pobudki zmuszające ich do wzięcia udziału w tym przedstawieniu. Masa sekretów, ukrytych pragnień i niebezpiecznych posunięć. Gra pochłonie jakże różne osobowości, a pozostawi? Stawka jest wysoka, a zasady zdają się nie istnieć. Bezczelność, cynizm i naiwność mogą okazać się niezwykle wybuchową mieszanką, w której zagrożone są nie tylko uczucia, ale i życie.

 

Augusta Docher nie raz udowodniła, że nie ważny jest gatunek, a lekkie pióro, które jest w stanie przekazać emocje i prawdę skrytą gdzieś pomiędzy słowami. Czy Gra kupiła mnie równie mocno, co jej poprzedniczka rozpoczynająca serię z klas (yk) ą w łóżku?

 

Autorka dotknęła kolejnej powieści, którą czytałam w oryginalnej wersji i częściowo mogłam się przygotować na emocje, których dostarczy mi lekturą. Tak przynajmniej sądziłam na początku przygody z Grą. Augusta Docher stworzyła historię niesztampową, tajemniczą i niebezpieczną w swej mrocznej stronie. Dała życie czwórce jakże różnych postaci i pozwoliła im błądzić, ranić i niszczyć, a wszystko to w imię miłości i jej wielu odsłon. Na próżno szukać rozwiązań zgodnych z charakterystyką postaci. Tu nic, co wydaje się oczywiste, nie ma racji bytu.

To jakich dokonują wyborów, czyni tę grę ciekawszą, wielobarwną i nie do końca przewidywalną. Każdy skrawek fabuły jest idealnie wyważony. Dialogi napędzają jakże smakowitą akcję, całość dokraszona jest wieloma intrygami i tajemnicami, które niczym skaza każdej ludzkiej duszy wychodzą na światło dnia niczym nieproszeni goście. Całość pochłania się świetnie. Czytelnik nie odczuwa nadmiaru intryg, dialogów czy scen seksu. Tu bardziej liczy się napięcie, to co tworzy się pomiędzy uniesieniami i sprawia, że nie można oderwać się od czytania.

 

Niebezpieczna i bezczelna jednocześnie.

 

Gra urzekła mnie swoją dwoistością. Momentami przewidywalna, bez ostrzeżenia uderzała zaskoczeniem. Postaci zabiegały o moją uwagę i pierwsze skrzypce w tej historii. Próbując zrozumieć ich wybory, patrząc na konsekwencje podejmowanych decyzji i moc popełnianych błędów bawiłam się znakomicie. Nie polubiłam Isabelle, irytował mnie Sebastian i współczułam Cecylii, ale czy słusznie? Tu im głębiej wciągała mnie Gra, tym mniej oczywiste stawały się moje odczucia wobec poszczególnych bohaterów.

Każdy może wiele stracić, zyskuje niewiele osób. Kto wygra? Nie zdradzę, jednak czy wygrany faktycznie dostanie, to czego oczekiwał? Z tym elementem autorka poradziła sobie świetnie. Udowadnia, że wielu z nas tak naprawdę nie wie, co jest najcenniejsze, dopóki nie ujrzy, jak to traci. Gra kusi od pierwszych stron i nie pozwala na odłożenie jej choćby na moment. Miłośniczki historii pełnych intryg, tajemnic i wyrazistych postaci będą zachwycone. Sama jestem miło zaskoczona lekkością przebijającą się przez tę gęstą sieć pożądania, emocji i manipulacji.

 

Podsumowanie

 

Augusta Docher pokusiła się o stworzenie historii opartej na znanym wątku i wyszło jej to nader dobrze. Gra nosi znamiona swojego pierwowzoru, ale i zyskuje oryginalność dzięki formie, dialogom i ciekawej kreacji poszczególnych postaci będących głębią fabuły stworzonej przez powieściopisarkę. Czy Gra jest lepsza niż Niebezpieczne związki? Cóż to pozostawiam waszej ocenie. Ja jestem absolutnie na tak.

 

Ocena:

Ocena 9 kruków

 

Tytuł: Gra
Cykl: Z klas (yk) ą w łóżku
Autor: Augusta Docher
Wydawca: Editio Red
Liczba stron: 320
ISBN:9788328365483
Data wydania: 17 czerwca 2020

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *