Laos
Marta wśród książek,  Recenzje

Laos-Małgorzata Falkowska

Miłość potrafi dodawać skrzydeł, dzięki którym wzbijamy się na wyżyny swoich możliwości i czerpiemy szczęście garściami. Ofiaruje nam wiele, lecz i sporo może zabrać, w zamian zostawiając pustkę i rzekę emocji, których nie jesteśmy w stanie unieść sami. Tylko czy po ciosie prosto w serce można się podnieść ot, tak i dać sobie drugą szansę?

 

Gabi musi podnieść się po ogromnym ciosie. Los ofiarował jej kilka chwil szczęścia, by po chwili odebrać wiele więcej. Mówią, że czas leczy rany, a przeszłość staje się wspomnieniem, które kiedyś przestanie wbijać w serce miliony ostrzy, ale czy kobiecie będzie dane przeżyć ból po swojemu? Sytuacja, w której znalazła się młoda kobieta, nie jest komfortowa, a jedyne wsparcie, jakie otrzymuje to Laos jako opiekun i pomocnik. Mężczyzna, którego nie darzy sympatią, brat Iliasa. Czy świat może się bardziej nad nią pastwić? Gabi wie, że musi pójść dalej i ma dla kogo żyć, tylko jak pokochać sercem, które jest tak rozbite? Wiara w miłość może je uleczyć lub na nowo odebrać wszystko. Czy warto więc ryzykować?

 

Małgorzata Falkowska wyrwała mi serce i je rozgniotła w trakcie lektury Iliasa. Bałam się tego, co przyniesie ze sobą Laos. Nie mogłam jednak odpuścić sobie poznania dalszych losów Gabi. Czy żałuje?

 

Są takie historie, które pomimo nadmiaru emocji, przyciągają czytelnika niczym magnes i niszczą raz za razem. Ilias pozostawił ból, napięcie i wspomnienia. Czekanie na kolejny tom ostudziło trochę emocje, a przynajmniej miałam taką nadzieję, sięgając po kolejny tom o dźwięcznej nazwie, Laos. Finał wciąż rozbrzmiewał w mej głowie, ale życie musi toczyć się dalej. Gabi powoli podnosi się z kolan, na które rzucił ją los. Autorka zaprasza nas wprost w sam środek smutku, bólu i niepewności tego, co niesie przyszłość. Laos rozpoczyna się bezpośrednio po finale poprzedniego tomu. Zazdroszczę tym, którzy tę historię poznają jako całość. Omija ich wielomiesięczna męczarnia i poczucie zawieszenia w tym strasznym momencie niewiedzy.

Naturalne dialogi i realistyczne zobrazowanie emocji, jakie targają człowiekiem, który mierzy się ze stratą, stanowią trzon tej opowieści. Przez całość płynie się z lekkością pióra powieściopisarki. Laos wypada jak najbardziej na plus, choć jest kilka małych minusików, które niektórym mogą dość mocno uwierać. Narracja prowadzona jest dwutorowo, z perspektywy Laosa i Gabi. Przez ten zabieg czytelnik może mieć wrażenie echa i poznawania wielu scen z obu stron. Drugim minusem są krótkie rozdziały. Powodowały one ogromny niedosyt. Na szczęście Laos jako całokształt zadowala i jest niezwykłą historią.

 

Bohaterowie

 

Oboje za sobą nie przepadają, łączy ich teraźniejszość, a przeszłość nie pozwala iść naprzód. Ich relacja nie jest prosta, ale dzięki temu czytelnik może dostrzec o wiele więcej. Gabi cierpi, wie jaką drogą powinna podążyć, jednak to nie jest proste. Laos zaskakuje. Relacja, w jaką się wikłają, jest ciężka z wielu względów, a szczęście budowane na tak silnych przeżyciach, może okazać się złudne. Autorka udowadnia, że nawet takiego rodzaju doświadczenia, dają szanse na radość, miłość i emocje. Tym razem postaci są o wiele dojrzalsze i głębsze. Ich kreacja autorce wyszła świetnie. Na każdym kroku czuć bowiem, że to, co czai się na rogu, jest zupełnie inne, niźli wcześniejsze emocje, decyzje i charaktery.

Laos zaskakuje dojrzałością, dopracowaniem postaci i pomysłem na fabułę, który z pewnością nie jest tym, czego spodziewałam się po tej historii. Autorce udało się stworzyć trudną relację i ludzi, którzy są na wskroś realni i nieidealni w swej codzienności. Popełniają błędy, dają się ponieść emocją, cierpią i chcą dostać kolejną szansę. Ten tom mocno różni się od poprzedniego, jednak wciąż czuć w nim ciepło i echo tamtych wydarzeń, a jednak historia zbacza z oczywistych torów i na nowo daje nadzieje. Niewielkie błędy z całą stanowczością nie przeszkadzają w odbiorze powieści. Laos mógłby być dłuższy, dać nam więcej miłości, rozterek i rozstajów dróg, jednak w tej formie również chwyta za serce.

 

Ocena:

osiem czarnych kruków stanowiących ocenę książki

Autor: Małgorzata Falkowska  
Tytuł: Laos
Seria i nr tomu: Ilias (tom 2)
Wydawnictwo: Editio Red
Wydanie: pierwsze 
Data wydania: 2020-10-06
Kategoria: literatura obyczajowa, romans
ISBN:9788328365742
Liczba stron:264

 

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *