Darwin
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Darwin. Ewolucja teorii- Jordi Bayarri

Dorastanie to czas pełen wyzwań i wyborów, które kształtują to, jakimi ludźmi się stajemy. Nie zawsze dane nam jest podążać za pasją, głosem serca i tym, co sprawia, że czujemy w naszych żyłach szybko przepływającą krew. Czasami przeszkody piętrzą się ze wszystkich stron, a brak wsparcia w najbliższych może odebrać nam serce, do tego, co tak nas pochłania. Młody Charles Darwin miał podobnie. Urodzony w rodzinie z tradycjami, po śmierci matki trafił pod opiekę ciotek, jednak to ojciec od zawsze surowo podkreślał, gdzie widziałby swojego syna. Gdyby młody Darwin poddał się woli ojca i zarzucił to, co kochał najbardziej, być może teoria ewolucji by nie powstała.

 

Darwin

 

Gdy dopadają nas pytania o to, jak powstał świat, skąd pochodzimy i jak zmieniało się życie na naszej planecie, wiedz, że to czas by twoje dziecko poznało Charlesa Darwina, człowieka od teorii ewolucji. Miał zostać lekarzem, lecz wolał przyglądać się przyrodzie i badać to, co dla innych mało istotne. Jego badania przyczyniły się do wielkich zmian w wielu dziedzinach. Komiks o nim jest niezwykle dynamiczny i gęsty od wydarzeń. Podobnie było w jego życiu, wypełnionym podróżami, ale i katalogowaniem wszelkich znalezisk. Autor świetnie uchwycił w tej mnogości punkty zwrotne i osoby, które kształtowały Darwina od najmłodszych lat. Czytelnik natomiast dostaje jego życie w pigułce, lekkie i przyjemne do zapamiętania, będące równocześnie mocną podstawą wiedzy na temat biologii i przyrody.

Piękna kreska nie tylko pokazała dorosłą historię, ale i uchwyciła zmiany, jakie zachodziły w Darwinie przez lata. Każda z postaci ma swój charakter, a ich mnogość nie przeszkadza w opanowaniu wiedzy. Autor chciał ją przekazać, tworząc serie obrazów, w których z łatwością zakocha się każdy. Mała ilość kolorów połączona z dużą dawką szczegółów sprawdza się idealnie. Historia porywa nas niespiesznie, a daty same wpadają do głowy. Tak powinna wyglądać nauka.

 

Wśród postaci i obrazów

 

Podobnie jak w przypadku pierwszego tomu serii, tak i w tym czytelnik znajdzie sporą dawkę wiedzy o życiu, pracy i pasjach jakże wybitnego naukowca, jakim był Darwin. Kolejny raz wielki umysł przedstawiono niezwykle naturalnie i normalnie. Dzięki temu dzieciom łatwiej się z nim utożsamić. Nabyć pewność, że każdy może odkryć coś niezwykłego, być sobą, kroczyć swoją ścieżką i cieszyć się życiem. Seria Najwybitniejsi naukowcy łączy w sobie wiedzę i zabawę. Komiks powoli zaczyna wysuwać się na początek listy łatwych i przyjemnych sposobów na naukę.

I w tej odsłonie nie brakuje galerii postaci z krótkim posłowiem dr Tomasza Rożka. Ułatwia to przyswojenie całej masy osób, które Darwin spotkał na swej drodze. Kalendarium ważnych dat pomaga umiejscowić poszczególne wydarzenia, a szkicownik jest z pewnością gratką dla miłośników obrazu, sztuki i tworzenia. Darwin to kolejny wybitny naukowiec, który dzięki niepozornemu komiksowi przestał być strasznym faktem do wykucia. Nareszcie jest człowiekiem, którego siła i pewność w dążeniu do celu powinny stanowić podstawę postawy naszych pociech na przyszłość.

 

Ocena:

Ocena 9 kruków

Autor: Jordi Bayarri 

Tłumaczenie: Agata Ostrowska

Ilustrator: Jordi Bayarri 

Tytuł: Darwin. Ewolucja teorii

Tytuł oryginalny: Darwin: La evolución de la teoría

Seria i nr tomu: Najwybitniejsi naukowcy (tom 2)

Wydawnictwo: Egmont 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2021-04-14

Kategoria: komiks 

ISBN:9788328160231

Liczba stron:48

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *