Szczypta
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Szczypta magii-Michelle Harrison

Czasem świat za oknem nie napawa optymizmem, a serce i tak rwie się do przygody i nieznanych lądów. Ciekawość i niezwykle silna wyobraźnia zdają się wspólnie podrywać nas do działania i złamania wszelkich zakazów i lęków. Cóż, może i u nas to przejdzie, ale u sióstr Wspacznych nie jest już tak kolorowo. Mieszkające na Wronoskale rodzeństwo musi zmagać się z potężną klątwą, rzuconą na ich ród wieki temu. Ich dom jest dla nich więzieniem, równie tajemniczym i posępnym, co to wzniesione na pobliskiej wyspie. Budynek zajmuje niemalże całą Skruchę, dookoła widać tylko mokradła i równie mało optymistyczne Lament i Udręka. Dziewczyny z całych sił marzą o przygodach, ciepłym piasku i wolności. Każde opuszczenie Wronoskału wiąże się jednak z karą.

Krakanie wron niesie bowiem wieść o każdej niesubordynacji. Czy dziewczyny znajdą rozwiązanie swoich problemów i złamią klątwę? Zawsze można spróbować, szczególnie gdy Lusterko, matrioszki i stary sakwojaż wypełnione są magią Buni. Klątwa i pech, który od zawsze towarzyszy Wspacznym nie mogą być przecież wieczne, prawda?

Szczypta magii

Gdy jest się dzieckiem, a nasza wyobraźnia zawsze wygrywa konkury z powagą i rozsądkiem, wszystko może się zdarzyć. W dorosłym życiu brakuje nam, choć części tej magii i pewności, które tkwią w każdym z nas. Rozwiązaniem na taki stan są książki, szczególnie te, w których magia, silne bohaterki i tajemnica przechadzają się po świetnie wykreowanej historii. Szczypta magii to początek niezwykłej i wciągającej opowieści, którą pokocha każdy miłośnik magii, zagadek i rodzinnych więzi. Niesztampowa fabuła i równie mocno wyłamujące się wszelkim schematom bohaterki sprawią, że ta podróż będzie przepiękna i absorbująca. Od genialnych nazw, aż po wydarzenia wprawiające w zachwyt. Autorka tworzy dla nas miejsce, w którym nie brakuje zwrotów akcji i świetnie prowadzonej narracji. Historia wchłania nas bez reszty, a poznawanie jej z wielu perspektyw nadaje głębi wątkom i bohaterom.

Wśród bohaterów

Szczypta magii oprócz niesamowicie ciekawej i wielowarstwowej fabuły zachwyca również kreacją postaci. Główne skrzypce grają oczywiście siostry Wsteczne. Każda z nich od razu urzeka swoim charakterem i sposobem bycia. Betty jest niezwykle odważna, Fliss to niezwykła piękność o gołębim sercu, a Charlie to rezolutna sześciolatka, która skradnie wasze serduszka na zawsze choćby miłością do zwierząt i permanentnym głodem. W powieści nie brakuje oczywiście innych, równie ciekawych bohaterów. Pisarka zadbała nie tylko o różnorodność, ale i głębie. Za wszystkimi stoi określona historia, która wyjaśnia ich czyny i wybory. I tu ustrzegła się schematyczności. Jej postaci nie są święte, czy jednowymiarowe i całkowicie zasługują na oddanie im głosu. Jest to możliwe dzięki fabule pokazanej z wielu perspektyw.

Podsumowanie

Szczypta magii uzależnia i pochłania do swego świata, który kusi tajemnicą, wydarzeniami widzianymi na wiele sposobów i bohaterami, którzy niejednokrotnie zaskakują. Piękna oprawa stanowi dopełnienie równie pięknej, magicznej i niesztampowej historii, której chcemy więcej. Michelle Harrison udowadnia swoją twórczością, że na półce literatury dziecięcej jest idealne miejsce na opowieść z tak wieloma rodzajami magii, która uczy siły, chadzania własną drogą i nieoceniania ludzi zbyt pochopnie. To także ta jedna iskra potrzebna, by zrodziła się w nas siła, która pomoże zmierzyć się z przeszłością i rozpali w nas chęć nowych wrażeń. Stanowczo za mało jest powieści tak magicznych, życiowych i wciągających, z ziarenkiem siły, której tak nam potrzeba.

 

Ocena: 

Ocena 9 kruków

Autor: Michelle Harrison

Tłumaczenie: Łukasz Małecki 

Tytuł: Szczypta magii

Tytuł oryginalny: A Pinch of Magic

Seria i nr tomu: Szczypta magii ( tom 1)

Wydawnictwo: Literackie 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2020-03-11

ISBN:9788308070130

Liczba stron:371

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *