Marta wśród książek,  Recenzje

Helvete. Wrota piekieł-Michał Skuza

Myślisz, że śmierć to ostateczność. Dalej nic już nie ma i nie można jej zapobiec. Wierzysz, że powieści fantastyczne już cię nie zaskoczą i wszystko już czytałeś. Nic bardziej mylnego, gdyż przed tobą powieść, w której zaskoczą cię krainy, postaci i cały świat przedstawiony.

Gdy na świecie panuje era zła i śmierć zbiera swoje żniwo, a każda kraina zostaje zaatakowana przez stwory zwane Pokręconymi, wiedźma Sara zastanawia się nad sensem wizji, które nawiedzają ją od dłuższego czasu. Co kryje się pod wizerunkiem chłopca objawiającego się na korze magicznego dębu, gdzieś w odległej krainie? Czy uda się uratować jego życie? Kobieta będzie musiała wyruszyć w drogę, która przyniesie wiele niebezpieczeństw i pytań mnożących się w jej głowie. Kobiecie będzie towarzyszyć bliska jej sercu dziewczynka śniąca nieprzeniknionym snem. Jak zakończy się ta wędrówka i czy przyniesie odpowiedzi na pytania dręczące młodą wiedźmę?

Michał Skuza zaskakuje swoim debiutem. Sprawiając jednocześnie, że nie można się oderwać od losów wiedźmy Sary i równocześnie czasami chce się rzucić książką w kąt.

Już od pierwszych stron wkraczacie w niezwykłą, nieprzewidywalną i jakże ciekawą opowieść o wiedźmach, ziołach i poszukiwaniach sposobu na nieutracenie tego, co najcenniejsze. Wykreowanie świata w powieści fantasy tak, by był spójny i potrafił wciągnąć w swe progi, jest niezwykle trudnym zadaniem, szczególnie gdy chcesz zaskoczyć czytelnika i wprawić go w osłupienie. Przy debiutach sprawa ma się różnie. Często pojawiają się niespójności lub któryś z elementów nie współgra z całością. Tym razem jednak autor dał sobie radę nadzwyczaj dobrze, tworząc świat, który jest niesztampową, świetnie współgrającą całością.

Kreacja bohaterów jest bardzo naturalna, pozwala nam zżyć się z bohaterami, obdarzyć ich sympatią i kibicować w drodze pełnej niebezpieczeństw i tajemnic. Główna bohaterka wyrusza w podróż, która odmieni jej życie. Jej postać bardzo intryguje i przyciąga, a jej próby odrzucania prawdziwie złej natury wiedźmy śledzi się wyjątkowo dobrze. Każda z postaci jest pasującym elementem układanki tworzącym coś świeżego, innego i wciąga nas w świat, w którym wyruszasz przed siebie, by odnaleźć sposób na uratowanie tego, co najcenniejsze, życia.

Powieść ta trzyma w napięciu, intryguje i żyje własnym życiem. Ta historia wciągnie was do swego świata, wchłonie całkowicie wasze zmysły a jej prosty i jakże przyjemny styl zachwyci wielu miłośników gatunku. Trzecioosobowa narracja daje nam ciekawy ogląd na całą historię, która na długo zostanie w waszej pamięci.

To ciekawy i wart uwagi debiut, który trafi w gusta wielu czytelników. Prostota wykonania porwie w świat, gdzie śmierć to nie koniec a los zawsze można odmienić. Jestem pod wrażeniem pióra Michała Skuzy i liczę, iż niedługo będę miała okazje poznać kolejne historie jego autorstwa.

Ocena:

Tytuł: Helvete. Wrota piekieł
Autor: Michał Skuza
Wydawca: Novae Res
Liczba stron:366
ISBN:9788380838338

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *