Marta wśród książek,  Recenzje

Mimochodem o chodzeniu-Szymon Augustyniak

Pierwszy krok, gdy nagle zaczynasz widzieć życie z innej perspektywy. Kolejny, który stawiasz na drodze ku samodzielności, a może ten następny, który musi doprowadzić do celu. Który z nich jest najważniejszy? Który wspominamy najmilej? I właściwie, po co człowiekowi chodzenie?
 
Zatrzymałeś się na chwilę, by pomyśleć nad odpowiedzią? To dobrze, bo temat chodzenia wcale nie jest tak oczywisty i prosty, jak może się wydawać. Od naszych początków na własnych nogach, aż po kres naszego życia chodzenie stanowi ważną i naturalną część naszego jestestwa. Książka ta zabierze nas na pieszą wędrówkę, podczas której dowiemy się, jakie są wady i zalety bycia dwunożnym, z czym wiąże się chodzenie i czemu służy maszerowanie w wojsku, a także co skrywa się za historią i jakie znaczenie ma to całe chodzenie.
Czy da się napisać, powieść o czymś tak błahym i naturalnym jak chodzenie, i to na prawie 300 stronach? Da się, tylko o czym tu pisać, żeby nie zanudzić?
Mimochodem o chodzeniu zaskoczy was niejednokrotnie podczas lektury. Książka napisana przez Szymona Augustyniaka to kwintesencja tego, co może nam się skojarzyć z tą prozaiczną umiejętnością. Autor wykonał kawał dobrej roboty, zbierając materiał do tego przedsięwzięcia. Większość z nas nawet nie zastanowi się, po co nam umiejętność chodzenia i jak wiele ułatwiła ludziom. Od pierwszego postawionego kroku, gdy byliśmy dziećmi, przez spacery, sport i zwykłą codzienność, aż po każdy aspekt związany z nogami. Tak zaplanowana podróż nie może być nudna, a informacje zdobyte po drodze zaciekawią.
Nigdy nie myślałam, że motyw chodzenia zawiera się w tak wielu dziedzinach życia. Szymonowi udało się przykuć moją uwagę i zadziwić nie raz wiedzą. Dowiedziałam się jakie znaczenie ma chód w religii, jaka jest historia powstania pierwszych butów, czym dawniej pielęgnowano stopy, by znosiły trud tak wielu powierzchni i długich tras, a także jak ważna jest aktywność fizyczna dla współczesnego człowieka, którego dopada ten strasznie przebiegły i złośliwy leń.
Całość napisana jest bardzo przystępnie i nadzwyczaj ciekawie. Autor włada bardzo plastycznym piórem, które gwarantuje zaangażowanie czytelnika w poznawaną historię. Świetny podział pozwala zarówno na czytanie rozdział po rozdziale, jak i na przeskakiwanie po interesujących nas zagadnieniach. Myślicie, że wiecie już wszystko o chodzeniu, maszerowaniu i innych umiejętnościach waszych nóg? Nic bardziej mylnego, bowiem po przeczytaniu tej książki może się okazać, że wasza wiedza na temat była niewystarczająca, a czasem po prostu warto zastanowić się nad tym ile mamy. Polecam ją każdemu ciekawskiemu, któremu głód wiedzy nie pozwala przejść obok tego rodzaju książek.

 

Ocena:
Tytuł: Mimochodem o chodzeniu
Autor: Szymon Augustyniak
Wydawca: Editio
Liczba stron:296
ISBN:9788328344914
Data premiery: 3 października 2018

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *