Marta wśród książek,  Recenzje

Papierowy mag-Charlie N. Holmberg

Układamy go w głowie. Pielęgnujemy każdy szczegół. Wierzymy, że nic nie stanie na przeszkodzie w jego realizacji. Twoja przyszłość może się jednak zmienić równie nieoczekiwanie, jak pojawia się pierwsze szybsze bicie serca. Pozostaje przyjąć, co szykuje los. A może jednak się zbuntować?

 

Ceony Twill ukończyła Tagis Praff z wyróżnieniem. Przez te prestiżową szkołę magii przeszła przez jeden krótki rok. Miała plan, by zostać Wytapiaczem, czyli magiem metalu. Niestety los z niej zadrwił i jej przydział okazał się dalekim od ideału. Magia papieru w murach szkoły uważana jest za mało atrakcyjną, więc gdy dziewczyna trafia pod opiekę maga Emery’ego Thane’a nie jest zadowolona. Obawia się, że bycie Składaczem nie przyniesie w jej życiu nic dobrego i już po wsze czasy zajmie się składaniem nic nieznaczących ozdób. Papierowy mag niczym rasowy dziwak nie ułatwi jej zadania.

Nauka nowych umiejętności i sposób, w jaki zostaje jej podana, z każdym dniem zmienia się z irytacji w fascynacje. Ceony próbuje choć trochę wyczuć swojego Nauczyciela. Pozorna stagnacja pozwala dziewczynie świetnie odnaleźć się w nowych warunkach i dostrzec zmiany w zachowaniu Thane’a. Jakie tajemnice skrywa ten lekko ekscentryczny mag? Odpowiedzi na pojawiające się w głowie pytania znajdą drogę do celu dość szybko. Sprawy komplikuje pojawienie się Wycinaczki? Kim jest i co niesie jej pojawienie się w tej historii?

 

Papierowy mag skusił mnie steampunkiem w opisie i okładką, która obiecywała ciekawą i oryginalną historię, Czy tak też było?

 

To ciekawe podejście do magii, która tu przybiera całkiem inną formę, nie tracąc przy tym swojej siły i podwójnego wydźwięku. Nauka w szkole kończy się dyplomem i dostaniem przydziału, do którego panna Twill nie miała szczęścia. Jej niechęć do bycia Składaczem jest namacalna, a zawód, jaki poczuła w związku ze zmianą planu, okazuje się przeszkodą. Na szczęście dla niej nie trwa to długo, a prostota i moc zaklęta w papierze przyciąga ją swoją siłą i zaczyna dziać się magia.

Autorka ciekawie wprowadza nas w historię, odkrywa przed nami rodzaje magii, jakie możemy spotkać w tym świecie, jednak szczególną uwagę poświęca tej pozornie najsłabszej. Akcja powoli nabiera tempa, skłania czytelnika do odgadywania swoich kolejnych kroków, po czym miesza i wyrzuca nas z siłą wiatru na przeciwległy brzeg. Jedno wydarzenie sprawia, że młoda adeptka musi odnaleźć w sobie odwagę, by uratować to, na czym zaczyna jej zależeć. Wraz z nią dowiadujemy się, co tak właściwie potrafi Składacz i jakie czekają na niego zagrożenia.

 

Bohaterowie

 

W zasadzie poza przytoczeniem kilku postaci drugoplanowych, autorka całą swoją opowieść rozpoczyna od skupienia swojej uwagi na trzech osobach. Papierowy mag, jego uczennica oraz tajemnicza Wycinaczka wprowadzą nas w zawiłości i rodzaje magii, równocześnie odkrywając przed nami sporo swoich tajemnic. Co ich łączy? Jak potoczy się ta historia? Emery to chodząca zagadka. Tylko jego zielone oczy zdradzają emocje, ale czy wszystkie? Jego ekscentryczność stanowi niezaprzeczalny urok tej opowieści. Jednak to Ceony skrada serce od pierwszych stron. To z nią czytelnik czuje największą więź i jej kibicuje. To odważna, inteligentna i empatyczna młoda kobieta, która, choć nie zgadza się ze swoim losem, stara się czerpać radość z tego, co posiada.

Oś fabuły to również Wycinaczka, ale o niej ciężko napisać cokolwiek, by nie zdradzić zbyt dużo. To, co powinniśmy wiedzieć na początku tej podróży, to fakt, iż Wycinacze to ludzie parający się magią czerpaną z ludzkiej krwi. Nie jest to odnoga tej sztuki, której uczą w szkołach i niesie za sobą konsekwencje. Zło czy dobro? Co wybierzesz na końcu tej ścieżki? Panna Twill stanie przed wieloma przeszkodami, zanim dotrze do celu.

 

Styl i magiczne wykończenie

 

Lekkość i płynność. Tak można opisać najkrócej styl autorki. Umiejętnie włada ona słowem i potrafi przykuć uwagę czytelnika. Sprawia, że składane z papieru przedmioty nie tylko w powieści ożywają. Z każdą stroną Papierowy mag uchyla nam drzwi do świata, który skrywa masę powiązań i tajemnic, które wciąż skrywa mrok i nieprzepastna londyńska mgła. Powieściopisarka pośród magii pokazuje, co sprawia, że pojawiają się w nas uczucia, jak wiele skrywa nasze serce i jak łatwo ocenić kogoś zbyt pochopnie. Na przykładzie magii papieru uczula nas na, to by patrzeć głębiej i nie poddawać się wizji innych.

Papierowy mag zaskoczył mnie lekkością i spójnością opowiadanej historii. Dopracowana kreacja postaci i wciąż nierozwiązane tajemnice dają nadzieje na dalsze zwroty akcji. Pomysł na fabułę, opisy i tempo akcji składają się na powieść wartą polecania nie tylko młodym czytelnikom. Podróż w głąb siebie pomoże naszej bohaterce na pokochanie magii, jaką oferuje tylko papier, czy to jej wystarczy?

 

Ocena:

osiem czarnych kruków stanowiących ocenę książki

Tytuł: Papierowy mag
Autor: Charlie N. Holmberg
Cykl: Papierowy mag (tom 1)
Seria: Young
Wydawca: Kobiece
Liczba stron: 232
ISBN:9788366520592
Data wydania: 3 czerwca 2020
Tłumacz: Monika Wiśniewska

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *