Dafciki wśród książek,  Recenzje

Soboty są dla nas-Anna Matysek

Gdy ma się kilka lat, tak osiem z ogonkiem to najgorsze co może cię spotkać to samotnie spędzona sobota. Ta wszechobecna nuda, która paraliżuje wszystko dookoła i zmienia każdy ciekawy pomysł w ciąg westchnień. Chyba każdy z nas w dzieciństwie doświadczył choć jednego wolnego dnia bez paczki przyjaciół. Teraz pewnie sobie myślicie, jak wy rozwiązaliście problem samotnej soboty.

Tośka czuła tę samą nudę, co każdy z nas. Jej przyjaciele mieszkający niedaleko niej po prostu wybrali się gdzieś z rodzicami, zaś Tosia musiała zmagać się z przemożną chęcią marudzenia. Dziewczynce nie odpowiadał żaden pomysł przedstawiony przez mamę i tatę. Spacer, jedzenie, a nawet zabawy, które lubiła, nie dawały radości w pojedynkę. Wtem rodzice zaproponowali jej, by wyszła z domu, w poszukiwaniu przygód, tym samym trafiając na chłopca siedzącego na skraju lasku. Jego smutne oczy przykuły uwagę rezolutnej Tosi, która postanowiła dowiedzieć się skąd takie uczucia u nowo poznanego kolegi. Ku jej zdumieniu ów młodzieniec nie był sam, w rękach trzymał bowiem trzy malutkie, kilkudniowe kocięta, którym uratował życie. Kim jest Tomek i jakie przygody za sobą niesie? Jak zmieni się życie Tosi, gdy ta odkryje nową przyjaźń, tajemnice lasu i starej posiadłości nieopodal? Jedno jest pewne. Na każdą sobotę będzie czekać z utęsknieniem.

Książki dla małych czytelników rządzą się swoimi prawami. Choć liczy się, z czego są wykonane i jak wykończone, to jednak treść stanowi największą gratkę dla małego czytelnika. Czym urzekła nas Anna Matysek w swojej powieści Soboty są dla nas?

Przede wszystkim ciepłem, które staje się niemal namacalne choćby wtedy, gdy rodzice Tosi z cierpliwością i ogromnymi pokładami miłości pomagają córce poznawać świat pełen zawiłości. Tłumaczą, doradzają i zmieniają jej nastawienie do różnych spraw lekko i z wyczuciem. Ich charakterystyka jest przemyślana i świetnie nakreślona, dzięki czemu nie tylko nasze pociechy będą czerpać przyjemność z lektury. Nie tylko rodzice zasługują na pochwałę. Soboty są dla nas to przede wszystkim dzieci i ich niesamowicie barwne spojrzenie na świat. Autorka umieściła w tej niepozornej powieści mnóstwo przygód, które nigdy by się nie wydarzyły, gdyby nie empatia i otwartość na innych. Dzieci tworzące sobotnią paczkę różni chyba wszystko. Od wieku po zainteresowania, od ilości strachów do smutków. Nie jest to jednak ważne, ponieważ tu liczy się ciekawość i zabawa.

Nie skupiłam się jednak tylko na przygodach, gdyż z tej powieści wyczytać można o wiele więcej. Przede wszystkim język, jakim została spisana, jest prosty i przyjemny. Bez przeszkód nawet najmniejszy czytelnik dostrzeże, jak to super jest mieć przyjaciół, kochać zwierzęta i dbać o nie każdego dnia czy odkryć jak niewiele z prawdą mają plotki zasłyszane o sąsiedzie. Dzięki podobnym zabiegom niezwykle łatwo pokazać dzieciom morał tej opowieści. Lekkość i prostota w połączeniu z nietuzinkową opowieścią tłumaczą, czym jest przyjaźń, jak rodzi się plotka i czemu nie wolno pozbywać się zwierząt. Tosia i jej przyjaciele odkryją nowe, nieznane sobie emocje, miejsca i ludzi. Nie poddadzą się i będą próbować ze wszystkich sił czerpać do dna z każdej nadchodzącej soboty.

W książeczkach dla dzieci jeszcze jeden element tworzy spójną całość. Ilustracje, szczególnie te, które przyciągają wzrok maluszka. Takim sposobem, podczas wspólnego czytania powieści Soboty są dla nas dzieci, stają się częścią historii, poznają nowe zagadnienia i czerpią radość z przepięknych, prostych i barwnych obrazków, które idealnie komponują się z wyrazistym i zabawnym tekstem. Strony z grubego papieru są idealną podstawą do częstych powrotów, spotkań z Tosią, Tomkiem, Natalką, Wiktorią, Adasiem i Weroniką.

Podsumowując Soboty są dla nas to ciepła, prosta i pouczająca opowieść o przyjaźni, odkrywaniu świata za drzwiami i miłości do zabawy, zwierząt i przygód. Sprawdzi się idealnie do wspólnego czytania i rozmów na różne tematy nawet te poważniejsze niż choćby posiadanie własnego zwierzaka. Nam spodobała się ta opowieść i niosący w sobie przekaz. Jesteśmy oczarowani fabułą i wykonaniem. Polecamy ją z całego serca.

 

Ocena: 

Tytuł: Soboty są dla nas

Autor: Anna Matysek

Wydawca: Skrzat

Liczba stron: 192

ISBN:9788379156597

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *