Dafciki wśród książek,  Recenzje

Sekret pustej książki-Marta Kucharz

Zmiany przerażają chyba każdego z nas. Nowe miejsce zamieszkania, szkoła czy ludzie, których obawiasz się poznać, to wszystko wywołuje lęk bez względu na wiek. W takim stresie łatwo o pomyłki, zły humor czy nawet niechęć do kogoś, kto na to nie zasługuje. Jak ma sobie z tym poradzić mała dziewczynka? Co wspólnego z przyjaźnią ma Sekret pustej książki?

Hania właśnie się przeprowadziła i jest w strasznym humorze. Nowy dom i okolica wcale jej nie cieszą, a wręcz wydają się przeraźliwie nudne, bo jak tu znaleźć przyjaciół, gdy ulicami przechadza się dziwna starsza pani, a w domu obok mieszka dziewczynka, która czyta całymi dniami? Tak, Hania tego nie rozumie, bo czytać po prostu nie lubi. Na domiar złego w jej pokoju jest masę różnych książek, co tylko potęguje złość dziecka. Wszystko się jednak zmieni za sprawą jednej tajemniczej i o dziwo pustej książki.

Książek dla dzieci jest coraz więcej. Prześcigają się w pięknych okładkach i detalach na każdej kartce. Co skusiło mnie do sięgnięcia po Sekret pustej książki?

Opis, który przekonał mnie magią zaklętą w tych paru zdaniach. Uwielbiam przekonywać moje pociechy, że książki skrywają masę tajemnic, które warto poznać. Stąd też pomysł, że czytam im takie lektury, które zachęcają słowem do czytania. Marta Kucharz w niewielkiej książeczce skryła mnóstwo świetlistego pyłu, który sprawi, że wasze pociechy z ciekawością będą przysłuchiwać się lekturze i niecierpliwie wyczekiwać finału tej historii.

Sekret pustej książki ma wszystko to, co powinna posiadać książka dla dzieci. Twarda oprawa gwarantująca trwałość i idealne dopasowanie do małych rączek oraz równie trwałe strony. Ogromnie ważna w tego typu publikacjach jest czcionka, tu sporych rozmiarów, dzięki czemu starsze dzieci będą mogły odkryć historię Hani samodzielnie. Na plus zaliczam również ilustracje, które są idealnie dopasowane do tekstu, a ich delikatność przywodzi na myśl opowieści snute przez moją mamę i babcię.

Jednak książka to przede wszystkim bohaterowie. W powieści Marty Kucharz oczarowują niemal wszyscy, a ich kreacji nie można nic zarzucić. Charaktery, postawa życiowa i decyzje, które podejmują. Wszystko składa się w jedność i otula ciepłem. Całości dopełnia kilka ważnych przesłań. Jakich? Zdradzę wam jedno z nich. Nie oceniajcie po pozorach. Czego oprócz tej ważnej lekcji nauczyła się Hania? Sprawdźcie sami. Ja zapewniam, że ta niepozorna książeczka skrywa wiele przygód i tajemnic do odkrycia. Maluchy są zachwycone, a ja razem z nimi.

Sekret pustej książki to historia dla dzieci i o dzieciach. Radosna, pouczająca i pełna ciepła opowieść o wadze przyjaźni, miłości do książek i przygód. Z czystym sumieniem polecam każdemu.

Ocena:

Tytuł: Sekret pustej książki

Autor: Marta Kucharz

Wydawca: Skrzat

Liczba stron:117

Data wydania:22 lipca 2019

 

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *