Dafciki wśród książek,  Recenzje

Nieposłuch i inne nicponie-Jarosław Cieśla

Dzień po dniu los dostarcza ci masy przygód. Dzięki sprytowi i rozwadze potrafisz wyjść cało z każdej opresji. Podobnie ma Hania, którą poznasz na łamach tej niewielkiej książeczki. Kim jest i gdzie mieszka? Dom dziewczynki znajduje się w małej miejscowości, gdzie ludzie żyją sobie spokojnie. Chyba że akurat w okolicy pojawia się Nieposłuch.

Hania niejednokrotnie natknie się na tego nicponia, gdy przemierzać będzie leśne ścieżki. Nie raz zobaczy, jak rzeczony stworek dokucza mieszkańcom. Co zrobi dziewczynka w bezpośrednim starciu? Zależnie od opowiadanej przez nią historii, Nieposłuch odpłaci się za złośliwości nieznośnemu chłopcu z wioski, a nawet któregoś dnia odgoni zbójów grasujących w lesie. Jak ktoś, kto nie słucha nikogo, będzie robił to wszystko? Hania zna jego tajemnice. Nieposłuch po prostu robi wszystko na opak. Wystarczy zabronić mu jakieś czynności, a on to zrobi. Dziewczynka wiele razy wykorzysta tę wiedzę, by pomóc innym.

Nieposłuch i inne nicponie to kilka krótkich historyjek, w których ten mały stworek gra pierwsze skrzypce. Opowiastki poznajemy z perspektywy małej Hani, która często spotyka go na swojej drodze. To nie tylko zwykła historyjka na dobranoc, a pełna dobrych wartości i przesłań książka dla młodszych czytelników, których uwagę przykuje ten nieznośny psotnik mieszkający w lesie. Jego znajomość z Hanią przyniesie sporo śmiechu i nauki ukrytej gdzieś w opowieściach.

Niewielkie gabaryty i duże litery to gratka dla małych rączek i początkujących czytaczy. Dopóki jednak nie są w stanie czytać sami, ramię i pełna wsparcia postawa rodziców wystarczą do poznania tej historii. Pomocne okażą się również ilustracje Zbigniewa Dobosza, które zachwycą każdego bez względu na wiek. Piękna kolorystyka i pouczający środek są gwarancją ciekawie spędzonego czasu.

Nieposłuch i inne nicponie sprawi, że dzieci nauczą się kreatywnego myślenia, będą starały się postępować według zasad, a dobre uczynki rozdawać wraz z uśmiechami każdego dnia. Jarosław Cieśla używa prostego języka, lekkich i zabawnych form, które pomogą dzieciakom zrozumieć sens przekazywanych treści. Przekaz, jaki zawiera ten zbiór opowieści, może stanowić trzon rozmów na ważne tematy, od złośliwości wobec rówieśników przez złe zachowanie z powodu złego dnia, aż do niesłuchania starszych. Powinna znaleźć się wśród lektur naszych pociech i cieszyć oko nie tylko kolorami. Dzieci zachwycone, ja również. Czy można chcieć więcej?

Ocena:

Tytuł: Nieposłuch i inne nicponie

Autor: Jarosław Cieśla

Wydawca: Skrzat

Liczba stron:69

ISBN:9788379157488

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *