Marta wśród książek,  Recenzje

Siła jej piękna-Antologia opowiadań

Siła. Z czym kojarzy się człowiekowi to pojęcie? Każdemu chyba inaczej, bowiem tak jak nie da się podać dokładnej definicji mogącej nas określić, to i siły nie zamkniemy w żadne ramy. Czy to dobrze? I tak i nie. Pomyślcie, jak odnaleźć w sobie coś, czego nie nazwiesz, nie zobrazujesz i nie zawsze dostrzeżesz. Siła jej piękna pokaże osiem różnych spojrzeń na to, w czym tkwi siła kobiet, jak się objawia i czy jest niewyczerpalnym źródłem.

Tu nie da się po prostu streścić zawartych w antologii historii. Ot, tak akapit po akapicie rozpoczynać co rusz nową podróż przez światy i poznawać nowe bohaterki. Mogłoby się zdawać, że jednym słowem wystukanym na klawiaturze pozbawimy przyszłego czytelnika magii, którą skrywa ten zbiór opowiadań. Jak więc określić, chociaż po co powstał? Jak podkreślić różnorodność zawartych w nich tekstów, spojrzeń na jedno zagadnienie?

Dość długo kombinowałam, jak to ugryźć i nawet pisząc te słowa wciąż nie wiem, czy przekonam was do tego, że warto sprawdzić co kryje się za ośmioma nazwiskami. Każda z autorek na co dzień pisze coś innego, każda inaczej podeszła do tematu przewodniego, dzięki czemu czytelnikowi dane będzie zderzyć się nie tylko z różnym stylem pisania, ale i postrzeganiem siły.

Część autorek znałam, część była dla mnie powiewem świeżości, jednak każda z nich niemal w równym stopniu zaskoczyła mnie swoją krótką formą wypowiedzi. Opowiadania rządzą się trochę innymi prawami niż pełnowartościowa opowieść zamknięta w grubym tomiszczu. Autor musi zawrzeć historię w niewielkiej liczbie znaków, a przy tym zaciekawić czytelnika. Każda z autorek Siły jej piękna potrafiła przykuć moją uwagę na dłużej. Zmieniały się tylko emocje. Jak to możliwe?

Cały pochód rozpoczyna opowieść niemal wyrwana z legendy. Maria Zdybska postanowiła, bowiem przedstawić nam opowieść, która rozbudza zmysły i sprawia, że chcemy wiedzieć więcej o tajemniczej Inannie. W czym tkwi siła tej opowieści? W magii pióra i tajemniczości. Poznajemy tylko emocje targające bohaterkami, ułamek poszukiwań ich wewnętrznej siły, której potrzebują, by zwalczyć… Nie, tak łatwo się nie poddam i nie zdradzę szczegółów historii, która trzyma w napięciu i na długo zostawia w pamięci całe zdania.

Jednak to tylko jedna opowieść, a pozostałe nie pozostają w tyle. W każdej historii pojawiają się postaci, które bez trudu można by osadzić w codziennym życiu i zaprzyjaźnić się z nimi, a co ważniejsze czerpać z ich doświadczeń. Kobiety, które podobnie jak my każdego dnia muszą zmagać się z obowiązkami, pracą, pokładanymi w nich nadziejami i oczekiwaniami, a także z ogromną siłą, jaka często próbuje nas zniszczyć. Czym jest? Zranionym sercem, bólem, złą decyzją a może gorszym dniem?

Piękno postrzegamy inaczej, siłę czerpiemy z różnych źródeł, co więc nas łączy? Emocje, uczucia, gdyż to one nas budują, a ich nadmiar lub zła forma często może być powodem naszej porażki. Siła jej piękna pokazuje, co jest ważne. Jaką moc daje nam wiara we własne siły, możliwości i uczucia. Pozwala nam dostrzec, co w pędzie codzienności powinno się liczyć. Bez względu na to, czy próbujesz odnaleźć siebie niczym Alex z lustra, czy zaczynasz czerpać z życia każdą z wielu Ulotnych chwil, dasz radę uczynić wszystko, czego sobie zapragniesz.

Siła jej piękna tkwi w każdej z nas. Nie ważne czy już z niej czerpiesz, czy dopiero upadasz, by po nią sięgnąć. Maria Zdybska, Daria Skiba, Małgorzata Falkowska, Agnieszka Opolska, Sudomir i Zakrzewska oraz Anna Karnicka i Alicja Wlazło udowadniają, że choć siła i piękno są ta różne, jak napisane przez nie opowiadania, to każda z nas dostrzeże w nich szczyptę siebie i swojej siły. Jesteśmy piękne, zasługujemy by czuć i radość i smutek, bo to ta mieszanka czyni nas tym, kim jesteśmy.

Antologia sprawiła, że mogłam śmiać się, przytakiwać i smucić, mieć ciarki na plecach i czuć ekscytacje co będzie dalej. Cieszę się, że zderzyłam się z tak różnorodną formą i treścią, mogłam upodobać sobie niektóre teksty bardziej niż inne i równocześnie namawiać was do tego samego. Odkryjcie co skrywa się za piórem ośmiu kobiet, które stworzyły coś dla każdej z nas.

Ocena:

Tytuł: Siła jej piękna

Autor: Maria Zdybska, Agnieszka Opolska, Agnieszka Sudomir, Agnieszka Zakrzewska, Alicja Wlazło, Daria Skiba, Anna Karnicka

Wydawca: Inanna

Liczba stron:360

ISBN:9788379952830

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *