Dafciki wśród książek,  Recenzje

Horologium, czyli dom niezwykłych zegarów-Ariadna Piepiórka

Horologium. Słowo zawierające wiele tajemnic. Jego znaczenie zależnie od opowiadanej historii, ma inne znaczenie. Może być domem, stowarzyszeniem zrzeszającym ludzi niezwykłych z charakteru i umiejętności lub całkowicie czymś innym. Od ciebie zależy, czym się stanie i co ty drogi czytelniku wyciągniesz z tej baśni dla siebie. Nie spiesz się, usiądź i poznaj tajemnice skrywane za wskazówkami zegara.

Aleksander ma jedenaście lat i większość swojego życia spędził w piwnicy w jednej z kamienic. Piecze nad nim sprawowała wychowawczyni, której nie bardzo leżał na sercu los chłopca. Gdy mury ośrodka przekracza Zosia, od razu zaprzyjaźnia się z Olkiem. Chłopiec zaczyna traktować ją jak młodszą siostrę, oboje bez problemu się dogadują. W tej małej ośmioletniej ledwie blondyneczce tkwi niezwykła umiejętność, może bowiem zamienić się w każde zwierze. Zosia często opowiada o świecie poza murami ośrodka, dzięki czemu i jej brat chce poznać ten świat. Zaplanowana ucieczka trochę wymyka się spod kontroli, a dzieci muszą stawić czoła niebezpieczeństwu otaczającego ich świata. Na swej drodze spotykają Stanisława Olszewskiego oraz jego przyjaciela Ludwika. Obaj panowie pracują w Horologium, postanawiają zabrać tam spotkane dzieci i przejąć nad nimi opiekę. Ich miejsce pracy okazuje się domem zrzeszającym ludzi o niezwykłych zdolnościach. Ziołolecznictwo, czytanie w myślach, nieskończona siła a może rozmowy z ptakami i niewidzialność, każdy z nich jest inny, niepowtarzalny. Zosia mogła bez przeszkód szkolić swoje umiejętności, tylko Olek czuł się nie na miejscu. Ale to się zmieniło. Jak? Przekonajcie się sami.

Jeśli ktoś myśli, że baśnie kiedykolwiek odejdą w niepamięć, chyba dawno żadnej z nich nie czytał, ale teraz można łatwo to zmienić. Horologium urzeka opisem, jakby nieznana siła ciągnęła cię wprost w środek historii, który skrywa magię, ciepło i masę miłości oraz smutku. Czy pokochałam tę historię?

Horologium, czyli dom niezwykłych zegarów to czysta magia. Dwójka dzieci, których nie oszczędzał los, odnajduje siebie i postanawia coś w swoim krótkim życiu zmienić. Na szczęście trafiają na Niezwykłych, którzy jak nikt rozumieją ich sytuacje i bez problemu otaczają ich opieką, stają się dla nich rodziną. Kreacja postaci zachwyca i nie pozostawia nic do życzenia. Bez najmniejszego problemu, już po zaledwie kilku stronach nie jesteśmy w stanie odłożyć powieści na półkę, a każdego bohatera traktujemy jak członka rodziny. Ich pojawienie się zawsze wywołuje uśmiech i zaciekawia do dalszego poznawania świata, w którym żyją.

Autorka stworzyła baśń, która trafi do każdego. Oplecie czytelnika cienką nicią magii i sprawi, że Horologium stanie się ulubioną książką, do której zawsze warto wrócić bez względu na wiek. Opowieść spod jej pióra ma wiele odcieni. Niczym życie, które raz raczy nas smutkiem, by za chwile mimochodem wskazać nam drogę. Pięknie napisana, z idealnie wyśrodkowanym ładunkiem emocjonalnym, który sprawia, że Horologium może być uznane za opowieść uniwersalną. Samotność i przyjaźń, chciwość i poświęcenie, miłość i samolubstwo. To historia, która pokazuje różnice między dobrem a złem, oferuje alternatywę i pomaga znaleźć własne miejsce w świecie.

Horologium spodoba się każdemu. Pomoże zagubionym i samotnym duszyczkom zrozumieć, jak bardzo wyjątkowi są. Pięknie napisana, z morałem i szczyptą magii. Idealna na prezent, pierwszą poważną podróż w świat baśni i tytuł, który musisz mieć w swojej biblioteczce.

Ocena: 

Tytuł: Horologium, czyli dom niezwykłych zegarów

Autor: Ariadna Piepiórka

Wydawca: Skrzat

Liczba stron:360

ISBN:9788379156863

 

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *