Marta wśród książek,  Recenzje

STAGS-M.A.Bennett

To niesamowite, jak wiele może ukryć i wytrzymać człowiek. Każdego dnia zakładamy maski, które skrywają nasze intencje, prawdziwe oblicze i pozwalają na stanie się niewidzialnym dla otoczenia. Samotność i chęć dopasowania stoją po drugiej stronie. Bez względu na to, co ukrywasz, poniesiesz wysoką cenę. Jak wiele jesteś w stanie poświęcić, by przestać czuć pustkę? Co można odnaleźć pod maską, która przykrywa twoją skroń. STAGS udowodni ci, jak wiele możesz stracić po obu stronach.

Saint Aidan the Great School, w skrócie STAGS to szkoła o wielu tradycjach, które są głęboko zakorzenione w przeszłości. Placówka ta szczyci się wysoką renomą i wysoką ceną czesnego. Jak więc w jej progach znalazła się Greer? Zdała masę egzaminów, które zapewniły jej stypendium i miejsce w murach słynnej szkoły. Za progiem czekało ją jednak niemałe rozczarowanie. Samotność i brak przyjaciół to tylko początek zdarzeń, które odmienią dziewczynę tak uwielbiającą filmy. Trwanie na skraju społeczności i bycie ignorowaną było jej codziennością przez cały semestr, dopiero zaproszenie na krótki wyjazd miało odmienić jej los, szczególnie że dostała je z rąk przywódcy Ludzi Średniowiecza. Co mogło pójść nie tak? Na usta ciśnie się tylko jedna odpowiedź. Wszystko. Greer wkrótce się o tym przekona.

STAGS położyło mnie na łopatki. Wciąż myślę o tym, co skrywa ta historia. Czy mi coś umknęło podczas lektury? Pewnie tak. Podobnie będzie pewnie i z recenzją, gdyż już wiem, że nie będę w stanie odkryć przed wami wszystkich plusów tej historii. Czy znalazłam tylko pozytywy?

Nie. Na początku wgryzienie się w STAGS nie było łatwe. Forma była trochę nudnawa. Ot, dziewczyna w nowej szkole, którą zauważył chłopak postawiony najwyżej w hierarchii, przyznająca się do uczestnictwa w morderstwie. Miałam obawy, że wiedza na temat tego, co się stanie w tej historii podana na początku, może zniszczyć przyjemność z czytania. Autorce jednak udało się przekuć ten zabieg na swoją korzyść i dać mi nie raz pstryczka w nos za to, jak łatwo wyciągałam wnioski.

STAGS to historia zawierająca wiele ukrytych znaczeń, które czynią w umyśle czytającego lekkie spustoszenie. Krok po kroku poznajemy tajemnice, które skrywa kompleks szkolny, szkolne grupki i każdy z bohaterów z osobna. Powierzchowność przestaje mieć znaczenie, gdy musisz odkryć, kto na ciebie poluje i ile ty byłbyś w stanie poświęcić dla własnych celów.

Wciąż zastanawiam się jaką drogę obrałabym sama, czy przyjęła to nieszczęsne zaproszenie, a może inaczej postąpiłabym później. Rozterki to jeden z gwarantowanych punktów programu. Mało krwi, dużo tajemnic, zwrotów akcji i materiału do przemyśleń. Powieściopisarka sprawiła, że gdy już poczujesz zew historii, nie oderwiesz się do ostatniej…kropki? Co przykuwa w STAGS?

Bohaterowie. Choć do samego końca nie wiesz komu zaufać, nie potrafisz przewidzieć niektórych zachowań i stanąć po którejś stronie, to utożsamiasz się z każdym z nich. Kreacja postaci jest niezwykle różnorodna i przemyślana. Oczywiście to Greer poznacie jako pierwszą, gdy usiądziecie z książką w dłoni, a ona zwierzy się wam z wszystkiego. Potem będzie mniej oczywiście i dwa razy przemyślcie, czyją stronę uznacie za słuszną, chociaż czy taka w ogóle istnieje?

Stworzenie tak nietuzinkowych osobowości o złożonym charakterze i sprawienie, że czytelnik uwierzy w ich istnienie, jest nie lada wyczynem, który M.A. Bennett wyszedł świetnie. Ich historia ma racje bytu w naszych realiach i jest przerażająco prawdziwa, gdyż dzisiejszy świat zdaje się pozbawiony wyższych uczuć i empatii. Na co dzień topimy się w samotności lub próbach wpasowania się w całokształt, stajemy się kimś innym. Porzucamy szczerość, bojąc się odrzucenia. Nie umiemy łączyć tego, co dobre teraz i kiedyś.

STAGS to polowanie na nasze lęki. To świetny thriller dla młodzieży i nie tylko, który porusza ciekawe zagadnienia. Zapewnia rozrywkę dla umysłu i pokarm dla duszy. Sprawia, że myślisz o tematach ważnych, które tu przeplatają się z tym, co znasz. Nie obyło się bez błędów, jednak są niewielkie w porównaniu z ogólnym wrażeniem. Cała historia skradła me serce, a styl autorki i zabiegi, jakich użyła do stworzenia STAGS nie tylko przekonały mnie do siebie, ale i pozwoliły na głębsze przeżywanie tej jakże trzymającej w napięciu opowieści, która odkryje wasze głęboko skrywane lęki. Czy przyjęcie zaproszenia było błędem? Sprawdźcie, czy da się odmówić największemu przystojniakowi w szkole.

Ocena:

Tytuł: STAGS

Autor: M.A. Bennett

Wydawca: Media Rodzina

Liczba stron:364

ISBN:9788380084728

Data wydania: 13 lutego 2019

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *