Marta wśród książek,  Recenzje

Szepty gwiazd-Anna Łajkowska

Czujecie już ten rozgardiasz w powietrzu? Ciężar siatek z zakupami i odpowiedzialność za wygląd wigilijnego stołu? Święta to okres roku, który każdy z nas odczuwa inaczej. Inne obowiązki, tak odmienne życiowe historie. Łączy nas ta niezwykła magia podobna do szeptu i dająca nadzieje, że może jednak teraz będzie już łatwiej.

Agata, Jacek, Dorota, Jagoda i Witek, z pozoru łączy ich niewiele. Wszyscy znaleźli się na życiowym zakręcie, próbując zmienić  swoje życie, odnaleźć nowy cel. Do tej pory los ich nie oszczędzał. Agata przeżywa rozstanie z mężem. Jacek świeżo po rozstaniu z żoną wchodzi w nowy związek, jednak jest pełen niepewności co do przyszłości. Jagoda i Witek walczą z uczuciem radości i smutku, który towarzyszy im przy kolejnej ciąży, w której maluch urodzi się chory. Ich historie splata w jedno magiczna data. Święta, które napawają nadzieją i radością. Jednak czy da się ją odnaleźć, gdy w sercu skrywa się smutek, żal i niepewność?

W tym roku chyba bardziej niż kiedykolwiek potrzebowałam magii świąt. Nadziei, że to, co mnie spotyka, nie ma nic wspólnego z pechem, a jest preludium dobrego, które wkrótce nadejdzie. Moja lista świątecznych pozycji książkowych jest różnorodna, więc nie mogło zabraknąć książki wesołej, cukierkowej i takiej, która aż skrzy realizmem. Jakie są Szepty gwiazd?

Anna Łajkowska swoją powieścią wpisała się idealnie w to, co jest codziennością wielu z nas. Często problemy i kłody rzucane pod nogi przez los nie idą w parze z magią świąt. Miotamy się między naszą historią a tym, co ważne w świętach. Powieściopisarka niespiesznie rozpisuje losy swoich bohaterów, pokazując jak małe rzeczy tj. śnieg, kupowanie choinki i prezentów, może budować nastrój tego podniosłego dnia. Wśród nadziei, zapachu świąt i gorączki przygotowań pojawia się codzienność, która nie zawsze jest przyjemna i łatwa.

Prostota i brak przerysowania to moc powieści Szepty gwiazd. Bohaterowie kradną serce poprzez bycie sobą. Zwykli, jedni z charakterem, inni trochę mniej, mogą mieszkać gdzieś obok nas, a może dzielą swoją historię z tobą. Ich losy czyta się z zapartym tchem, czekając z nadzieją na święta.

Nie jest lekko i przyjemnie, nie da się przejść przez historie bez zatrzymania się nad losem każdego z bohaterów, ale warto to zrobić. Całość napisana prostym językiem w połączeniu z naturalnością i emocjami daje powieść pełną nadziei, miłości i tych mniej lubianych smutku i strachu. To życie oprószone śniegiem, gdzie problemy są pomimo tego, że ich nie widać, jednak nadzieja szczególnie ta świąteczna ma ogromną moc.

Nie dla każdego święta to wesoły czas, tak jak nie każdemu przypadnie do gustu opowieść z tylu perspektyw. Mnie zauroczyła naturalność i to jak zwykli ludzie odkrywają swoje lęki, nadzieje i miłość, a święta stają się iskierką do wielu zmian. Czy wy odnajdziecie w niej szczyptę świątecznej magii? Czym urzekną was Szepty gwiazd?

Ocena:

Tytuł: Szepty gwiazd
Autor: Anna Łajkowska
Wydawca: Dragon
Liczba stron:352
ISBN:9788381720977
Data wydania:16 października 2019

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

2 komentarze

  • halmanowa

    Oj, tak! Problemy nie rozpieszczają. I nigdy nie pojawiają się w odpowiednim momencie. Ale czas świąt jest szczególny i wtedy wszelkie kłopoty stają się szczególnie dotkliwe. Ale książki takie jak ta pozwalają chociaż na chwilę zająć myśli czymś innym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *