Dafciki wśród książek,  Recenzje

Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie.

Czas oczekiwania na święta już za nami. Dzieciaki poznały tradycje, których uczono nas od pokoleń. Stały się świadome wszystkich elementów świętowania i były ich częścią. Przyszedł czas, by nasze pociechy odkryły też magię innych krajów związaną z tradycjami okresu świątecznego.

Oczywiście możemy szukać informacji w internecie, działając trochę po omacku. Znam jednak łatwiejszy sposób na to, by poszerzyć wiedzę swoją i moich dzieci. Z pomocą przychodzi nam przepięknie zilustrowana książka Idą święta, która zawiera szereg ciekawostek o świętach, tradycjach bożonarodzeniowych i postaci odpowiedzialnej za dostarczanie prezentów w ten magiczny czas.

Idą święta już przy pierwszym rzucie oka wprowadza nas w aurę świąt i daje nadzieje na piękną lekturę. To wszystko za sprawą zdobionej okładki, która na długą chwilę zatrzyma nasz wzrok. Delikatne zdobienia zachwycają na zewnątrz i wewnątrz publikacji. Za ilustracje odpowiedzialna jest Ewa Poklewska-Koziełło. To ta pani zabiera nas w podróż żywcem wyjętą ze starych bajek owianych tajemnicą i cieszących oko.

Ilustracje są idealnym dopełnieniem treści, która odkryje przed nami wiele ciekawostek dotyczących świąt. Czegóż można się dowiedzieć z tej książeczki? To skarbnica świątecznej wiedzy. To z niej dowiemy się, że data 25 grudnia może wcale nie być dniem narodzin Jezusa. Dzień ten został umownie przypisany do tego wydarzenia 400 lat po narodzinach Chrystusa. Z czego wynika, więc ta data? Dowiecie się, czytając.

Już jako dzieci uczyliśmy się cierpliwie czekać do świąt, pierwszej gwiazdki i kolacji wigilijnej. Zawsze pomocny w oczekiwaniu okazywał się kalendarz adwentowy. Jakież było nasze zdziwienie, gdy przeczytaliśmy, skąd właściwie się wziął. Takich ciekawostek ukryto w książce co niemiara, a poznawanie ich kolejno wywoływało śmiech i zdziwienie. Nagle imieniny Mikołaja nabrały innego znaczenia, a szklane bombki stały się cenniejsze. Idą święta dostarcza wiedzy o wielu świątecznych tradycjach, zdradza, skąd się wywodzą i w których krajach różnią się od siebie.

Ubieranie choinki, oczekiwanie pierwszej gwiazdki, szopki bożonarodzeniowe i jarmarki, wręczanie prezentów czy dzielenie się opłatkiem, wiele nas różni, ale i sporo łączy. Bez względu na to, w jakim kraju się urodziliśmy i jakie tradycje znamy, warto poznać zwyczaje innych i szanować je równie mocno, jak nasze własne. Wszak w święta liczy się przebywanie w gronie rodzinnym i celebrowanie wspólnego czasu, dzielenie się podarkami, które symbolizują pamięć o obdarowanej osobie.

Nie ważne czy ubieracie choinkę w Wigilie, czy cieszy was już od początku grudnia. Nie istotne czy prezenty przynosi Święty Mikołaj, Dziadek Mróz czy Julemanden a opowieści świąteczne, jakie znamy, są inne w każdym zakątku świata. Święta to radość i rodzinny czas. Wszędzie gdzie jesteś.

 

Ocena:

osiem czarnych kruków stanowiących ocenę książki

Tytuł: Idą święta!O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie
Autor: Monika Utnik-Strugała
Ilustracje: Ewa Poklewska-Koziełło
Wydawca: Nasza Księgarnia
Liczba stron:128
ISBN:9788310134349
Data wydania: 13 listopada 2019

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *