Dafciki wśród książek,  Recenzje

Powrót wieloryba-Benji Davis

Bo przyjaźń drogi czytelniku to siła, która wymyka się wszelkiej logice. Pojawia się znienacka i na zawsze zostaje jako podpora twego życia. Dziecięce serducho jak żadne inne widzi to, co tworzy więź przyjaźni. Czy ty jesteś gotowy odkryć tę prawdę?

Noi mieszka ze swoim tatą w niewielkiej wiosce rybackiej. Jego życie można podzielić na w trakcie wypływania taty i po nim. Stabilizacja i nuda? Nic bardziej mylnego, gdyż życie tego rezolutnego chłopca zaskakuje wciąż od nowa. Gdy parę miesięcy temu Noi ocalił życie małemu wielorybowi, od razu wiedział, że teraz staną się przyjaciółmi. Nawet dzieląca ich odległość i trudności, jakie wynikają z przyjaźni z wielorybem, nie zmieniły uczuć chłopca.

Teraz gdy dookoła panuje zima, każda wyprawa połowowa może się skomplikować. Tak stało się pewnego zimowego dnia. Gdy ojciec chłopca bardzo długo nie wracał, ten postanawia ruszyć mu na ratunek. Noi dotrze na kuter, a tam zrozumie, że jego ojca na nim nie ma, za to teraz on ma kłopoty. Czy ocalony przez niego wieloryb pomoże mu ocalić siebie i tatę?

 

To już kolejne spotkanie z twórczością tegoż autora, a ja wciąż nie mogę wyjść z podziwu, jaka magia kryje się we wnętrzu jego powieści. Czy Powrót wieloryba na nowo odsłonił piękno skryte w tej historii?

 

Bez wahania sięgnęliśmy po dalsze losy chłopca o imieniu Noi. Wróciliśmy do jego niewielkiej wioski i wraz z nim przeżywaliśmy wciąż żywe wspomnienia sprzed paru miesięcy. Choć zmieniło się otoczenie, a chłopiec jest dojrzalszy o kolejne miesiące i doświadczenia, z łatwością wciągamy się w te krótką, lecz niezwykle treściwą opowieść.

Noi ciut dorósł, jednak nadal bez wahania pędzi z pomocą każdemu, kto tego potrzebuje. Bez względu na strach i złe warunki postanawia uratować tatę. Dzieciaki z przejęciem podążają wraz z nim przez historię, wciąż wypytując o to, czy chłopcu dane będzie spotkać swojego przyjaciela. Powrót wieloryba to barwna, pouczająca i niezwykle pozytywna historia, w której przyjaźń ma ogromną moc, a dobre uczynki wracają do nas ze zdwojoną siłą.

Całość jest niezwykle przejrzysta i zachwyca kolorystyką. Prostota i sporych rozmiarów tekst czynią Powrót wieloryba uniwersalnym. Niemal każdy odkryje bez problemu przekaz skryty za ciepłą i równie przejmującą fabułą. Wielkość tekstu sprawi, że historię przyjaźni wieloryba i Noi’ego dziecko będzie mogło poznać samo lub ramię w ramię z rodzicem.

Podróż w nieznane miejsce, uspokajająca mieszanka szarości i wielu odcieni niebieskiego oraz brak przemocy. Można by tak rozpływać się nad tą powieścią godzinami. Zachwytom nad ilustracjami nie było końca, podobnie jak pytań, gdzie znaleźć wieloryba, by móc się z nim zaprzyjaźnić. Powrót wieloryba skradnie wasze serducha, nacieszy oczy pięknymi obrazami i napełni wasze pociechy nadzieją, na tak oddanego przyjaciela. To świetny pomysł na prezent, który będzie początkiem podróży waszych maluchów w świat, który siłę czerpie z przyjaźni.

 

Ocena:

Tytuł: Powrót wieloryba
Autor: Benji Davis
Wydawca: Znak emotikon
Liczba stron: 32
ISBN:9788324051885
Tłumacz: Małgorzata Pietrzyk
Data wydania: 9 marca 2020

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *