Wyścig z życiem
Marta wśród książek,  Recenzje

Wyścig z życiem-K. A. Zysk

Jesteśmy zbudowani z sumy naszych radości i smutków. Definiuje nas miłość, przyjaźnie i to jak radzimy sobie z przeszkodami, których los nam nie szczędzi. Utrata tych wartości boli, często nie pozwala pójść dalej i tkwi w nas niczym zakorzeniony pasożyt. Jak więc patrzeć na życie, cieszyć się z porywów serca, gdy los ponownie pcha nas w tym samym kierunku?

 

Olivia wciąż nosi w sobie uczucie pustki, pomimo upływu lat nie jest w stanie poradzić sobie ze stratą przyjaciela, który zginął w wypadku motocyklowym. Jedynym rozwiązaniem sytuacji jawi się przeprowadzka do Warszawy. To tam dziewczyna postara się ułożyć sobie życie po stracie. Zamieszkanie z koleżanką ze studiów i praca w butiku są początkiem nowego życia. Olivii nie jest jednak łatwo korzystać z wolności. W idealnej bajce ból z czasem by zelżał, a poznana miłość zmyła wszelkie łzy. Życie dziewczyny jednak dalekie jest od bajki.

Gdy kobieta poznaje Igora, jest oczarowana jego osobą. Czar jednak pryska, gdy dowiaduje się, jakie pasje ma mężczyzna. Adrenalina krążąca w żyłach, pęd powietrza tak charakterystyczny dla podróży jednośladem. Czy los nie mógł być bardziej okrutnym wobec niej? Olivia stara się wycofać, jednak Igor tak łatwo się nie podda. Miłość czuć w powietrzu równie mocno, co zapach spalin. Co zwycięży? Uczucie, a może lęk przed stratą?

 

Odkąd tylko przeczytałam niewielki fragmencik powieści K.A. Zysk, czułam, że ta opowieść debiutującej pod pseudonimem autorki dość szybko trafi w moje serce. Wyścig z życiem już za mną. Jak odebrałam tę historię?

 

Strata. To uczucie z pewnością zdominowało początek opowieści. Bez problemu poznajemy emocje tkwiące w Olivii i równie łatwo się z nimi utożsamiamy. Ciężar samotności i ogromnej pustki w sercu sprawia, że chcemy, by w jej życiu pojawiły się promienie słońca. Ona straciła przyjaciela, bratnią duszę, część siebie, która odmieniła jej postrzeganie niektórych spraw. Jej spotkanie z Igorem jest równocześnie liną, za którą można wyciągnąć ją ku przyszłości, ale i murem, który staje na jej drodze, wtedy, gdy powoli składała już swoje serce. Ich uczucie kiełkuje niepostrzeżenie, lecz z ogromną wewnętrzną siłą. Wyścig z życiem to bomba emocjonalna, która zasiewa w nas smutek, ból i niepokój, tylko po to, by roztrzaskać nasze serca na miliony elementów. Na szczęście autorka pozwala nam poskładać się okruszek po okruszku.

Danie nadziei to jedno, ale zbudowanie tak świetnej fabuły i połączenie tego z wyrazistym światem pełnym adrenaliny, spalin i wiatru, rozwiewającego włosy jest rozwiązaniem genialnym. Autorka ma niesamowitą lekkość w tworzeniu dialogów, rozpędzaniu akcji i podtrzymywaniu napięcia. Wyścig z życiem czyta się, a właściwie pochłania w kilka godzin, chłonąc wszystkie emocje niczym własne. Absolutnie styl powieściopisarki nie świadczy o debiucie. Całość jest dopracowana, a fabuła obrania się na każdym kroku.

 

Bohaterowie

 

To oni tworzą trzon tej opowieści. Ich losy łamią serca, sklejają je na nowo i ponownie odbierają wiele, ale nie przyjemność z czytania. Olivię polubiłam bez namysłu. To jak przeżywała śmierć swojego przyjaciela, jak chroniła swoje serce i duszę przed ponownym cierpieniem. Igor natomiast to chodząca wyrazistość. Pasjonat, który za swoje hobby wiele by poświęcił. Ta wybuchowa mieszanka okaże się wierzchołkiem góry lodowej, którą przyjdzie im pokonać w drodze ku szczęściu. Tylko czy w ich przypadku miłość wchodzi w grę?

Jeśli cenicie w powieściach niesztampowość, Wyścig z życiem z pewnością was zachwyci. Akcja toczy się szybko, czasami ma się wrażenie, że to my pędzimy motocyklem, który w każdej chwili może obalić nasz wewnętrzny spokój i podrzucić nas w sam środek emocji, które albo nas zniszczą, albo pokażą drogę do szczęścia. To słodko gorzka opowieść, w której nie zabraknie ognia. Opisy są na najwyższym poziomie, dialogi otwierają przed nami wszelkie drzwi i pozwalają poczuć całą historię. A dzieje się tu bardzo dużo. K.A. Zysk nie oszczędza swoich czytelników, serwując im mieszankę o wielkiej sile rażenia. Zwroty akcji, zawirowania i równie ważne co irytujące postaci poboczne.

 

Podsumowanie

 

K.A. Zysk poradziła sobie z debiutem śpiewająco. Wyścig z życiem to jedna z tych powieści, które wywołują emocje i nie dają się odłożyć na miejsce. Ból i miłość, strata i odbudowa. To niezwykle życiowa, gorąca historia miłości, która będzie musiała opierać się wielu przeciwnością. Smakowita i wkurzająca, tak to powieść, którą trzeba poznać.

 

Ocena:

Ocena 9 kruków

Tytuł: Wyścig z życiem
Seria: Heartbeats
Autor: K.A. Zysk
Wydawca: WasPos
Liczba stron:366
ISBN:9788366425613
Data wydania: 23 czerwca 2020

 

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *