Papier
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Papier- Cecile Jugla, Jack Guichard

Bycie dzieckiem jest niesamowitym czasem, który można wykorzystać na miliony sposobów. Wystarczy tylko dać możliwość młodym, chłonnym i działającym prosto, a zarazem kreatywnie umysłom. Pozornie nudne przedmioty mogą okazać się tymi, które na długie godziny zajmą nie jednego malucha, a i wprowadzą go w zachwyt swymi tajemnicami. Weźmy na przykład taki zwyczajny, biały papier, który z pewnością gości w każdym domu. Co skrywa niepozorna kartka papieru?

 

Papier, czyli przygoda z nauką

 

Na to pytanie odpowiedzi udzielą autorzy książeczki z serii Przygody z nauką od wydawnictwa Harperkids, którzy w 10 prostych doświadczeniach odkryją przed dziećmi magię, którą kryje w sobie papier. Biała kartka, choć niczym się nie wyróżnia, dopóki się jej nie zapisze, to tak naprawdę bardzo ciekawy obiekt doświadczeń. Za pomocą tej publikacji znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań, które nie od razu wydadzą się prawdopodobne. Bo czy właściwie da się pokroić banana kawałkiem papieru lub przerobić makulaturę na czysty papier? Nieprawdopodobne, prawda? A jednak prawdziwe i jakże prosto wytłumaczone.

Przygody z nauką wchodzące w skład serii Akademia mądrego dziecka, zaskoczyły mnie jako rodzica i czytelnika. Kilku rzeczy nie wiedziałam, inne zostały mi wytłumaczone w sposób o wiele bardziej zagmatwany, niż zrobili to autorzy książeczek z tej serii. Papier ma w domu każdy, a i same doświadczenia nie wymagają wielkich nakładów czasu i pieniędzy. Dzieci będą mogły odkryć, co skrywa w sobie papier, z czego powstał i w co może się zmienić. To wciąż nie wszystko, gdyż kartki zależnie od kształtu i grubości mogą osłonić naszą tajemnicę, ale i wygrać za nas wyścig, pokroić owoc lub utrzymać na sobie ogromny ciężar.

 

A może by tak oswoić naukę…

 

To niesamowite, z jaką lekkością i łatwością można odmienić podejście do nauki. Jako rodzic mogę śmiało przyznać, że nie spodziewałam się własnej radości z odkryć, jakich mogłam dokonać wspólnie z dziećmi, a przekazywanie tej wiedzy będzie tak przyjemne i stanowić będzie pierwszy punkt wspólnie rozpoczętej przygody. Ta seria przeznaczona jest dla dzieci od 3 roku życia. Dzięki niej każdy może odkrywać, eksperymentować i poprzez zabawę, zdobywać wiedzę na wiele tematów. Papier pojawił się u nas równocześnie z fascynacją przedszkolnymi doświadczeniami i pochłonął Antoniego bez reszty. Rozmowom nie było końca, a i repertuar doświadczeń dość mocno się nam powiększył.

Papier rozpoczął naszą przygodę z nauką poprzez doświadczenia, którą już teraz chcemy kontynuować. To idealny sposób na urozmaicenie dnia naszym pociechom, które niesie za sobą zabawę i umiejętności mogące pomóc w dalszej nauce. Autorom książki udało się przekazać naukową wiedzę w niezwykle ciekawy, barwny i przystępny sposób. Krótkie komunikaty i rzeczowe wyjaśnienia poszczególnych zagadnień w połączeniu z prostą kreską zmieniającą się w przykuwające wzrok obrazy, tworzą fascynujący świat, który każde dziecko powinno poznać. Zachwyt to słowo przebiegające wciąż przez moje myśli. Lekkie niczym papier spadający swobodnie. Proste jak każde zagięcie w sztuce origami. Przejrzyste jak podświetlone włókna papierowe. Tak powinna wyglądać nauka.

 

Ocena: 

Ocena 9 kruków

Autor: Cecile Jugla, Jack Guichard

Tłumaczenie: Katarzyna Grzyb

Ilustrator: Laurent Simon

Tytuł: Papier

Tytuł oryginalny: La science est dans… Le papier

Seria i nr tomu: Akademia mądrego dziecka 

Wydawnictwo: Harper Collins 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2021-02-24

Kategoria: literatura dla dzieci 

ISBN:9788327658647

Liczba stron:32

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *