Mukashi
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Mukashi, mukashi. Dawno, dawno temu w Japoni

Kiedy narodził się świat, pojawiły się również legendy, baśnie i bajki. Opowieści te różnią się między sobą, lecz niemalże każda ma wnieść w nasze życie ziarenko mądrości, być niczym kierunkowskaz w poszczególnych etapach życia. Świat można z łatwością podzielić na kontynenty, a te na poszczególne kraje. Każdy z nich jest częścią większej opowieści. Legendy ukazują wierzenia i historie poszczególnych narodów. Różnią się, jak ludzie na całej ziemi, ale i łączą poprzez całą masę podobieństw. Mukashi, mukashi to wiatr z dalekiego wschodu, który otwiera przed nami drzwi do japońskich wierzeń i legend.

 

Mukashi, mukashi.

 

Baśnie, legendy i opowieści snute przed snem, przy ognisku lub podczas prostego czytania. To nimi od najmłodszych lat karmimy swoją wyobraźnię, ucząc się równocześnie, jakże prostych i zarazem trudnych prawd, z których składa się życie. Dawniej przekazywane z pokolenia na pokolenie, zmieniane, często zapominane, doczekiwały się spisania i kolejnych pokoleń, które poprzez morały w nich zawarte poznawały zawiłości świata. Teraz, w dobie internetu zmieniła się siła, z jaką dana legenda okrążyć może świat. Otwarcie granic, także dla wierzeń, baśni, historii danego narodu podkreśliło różnorodność, ale i ukazało, jak bardzo podobni jesteśmy, choć mówimy i myślimy w innym języku.

Dawno, dawno temu niemalże w każdym zakątku świata działa się jakaś historia. Rodzili się bohaterowie, którzy swoim zachowaniem zapisywali się w umysłach krajanów, tworząc ogromną moc, słowo. To ono przekazywane z ust kolejnych pokoleń nie pozwala zapomnieć tamtych wydarzeń, które i my możemy pochłaniać z ciekawością. Japonia dla wielu jest odległym punktem na mapie, z niesamowitą kulturą i tajemnicami zawartymi w piśmie, którego nie znamy. Dzięki kolejnej odsłonie opowieści z czterech stron świata nagle ten kraj z dalekiego wschodu staje się nam bliższy, rzuca na nas swój urok i poszerza horyzonty.

 

Wśród bohaterów

 

Jedne lekkie, zabawne i pełne radosnych zakończeń. Inne pełne mądrości i gorzkiego posmaku. Mnogość kolorów podkreśla fakt, że życie nie jest tylko czarno-białe, a wciąż mieni się wieloma odcieniami. Mukashi, mukashi zabiera czytelnika w niesamowitą podróż, ucząc przy tym, że wszystko, co damy komuś, wraca do nas z podwojoną siłą. By radość, miłość czy macierzyństwo zawitały do czyjegoś domostwa potrzeba wiary, otwartości i czystego serca. To zaskakujące jak wiele mogą nauczyć nas tak krótkie, aczkolwiek treściwe baśni z krańca świata.

Wspominałam o podobieństwach legend i baśni. Mój niemalże sześcioletni pomocnik jest na etapie poznawania baśni. Każdego dnia każe czytać sobie opowieści, analizując je niczym rasowy czytelnik. Pewnego wieczoru okazało się, że o to bajka o Paluszku znajduje odwzorowanie w Issun-Boshi. W obu baśniach występuje chłopiec mniejszy od palca, o ogromnym sercu i waleczności godnej niejednego woja. Ta wiedza nasunęła memu dziecku jakże prostą i ważną myśl. Skoro nasze bajki niewiele się różnią, to my w gruncie rzeczy też nie bardzo się różnimy prawda?

 

Wśród obrazów

 

Mukashi, mukashi na stałe zagościła w naszej biblioteczce, a właściwie na nocnej szafce, gotowa na kolejne czytanie. Zachwycające prostą formą i masą kolorów ilustracje skradły serce każdego, kto usiadł do lektury. Krótkie teksty idealnie sprawdzą się na wieczorne czytania, a bariera językowa przestaje istnieć, gdyż książeczka zarówno na początku, jak i na końcu ma obrazkowy słownik trudnych terminów, występujących w opowieściach. Całość czyta się lekko i przyjemnie, równocześnie karmiąc umysł i duszę. To świetny pomysł na pierwsze kroki w podróży przez inne kultury i poszerzanie, dziecięcych i nie tylko, horyzontów.

Słowa zaklęte w wietrze, sposoby na odegnanie złych duchów i historie odwagą płynące zamknięto w twardej oprawie. Wewnątrz kreska prowadzona ze starannością i fantazją jest obietnicą niezwykłych przygód. My jesteśmy pod wrażeniem klimatu tworzonego przez tekst oraz szereg ilustracji. Z pewnością to początek przyjaźni z baśniami japońskimi.

 

Ocena:

Ocena 10 kruków

Autor: Giusi QUARENGHI

Tłumaczenie: Ewa Nicewicz 

Ilustrator: w przypadku książek dla dzieci, powieści graficznych, etc

Tytuł: Mukashi, mukashi. Dawno, dawno temu w Japonii

Tytuł oryginalny: Mukashi, mukashi. C’era una volta.

Seria i nr tomu: Opowieści z czterech stron świata

Wydawnictwo:  Słowne Młode 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2021-05-19

Kategoria: opowiadania, opowieści dla dzieci

ISBN: 9788380539198

Liczba stron:48

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *