Sekret Cypriana
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Sekret Cypriana. Pozytywka 2-Gije, Carbone

A widziałeś młody czytelniku magię, która zewsząd cię otacza? Wywołuje mrowienie na twej skórze i sprawia, że czytane słowa stają się żywymi obrazami w twojej głowie. Do ciebie należy tylko uwierzenie w siłę magicznych mocy i odnalezienie przejścia, które umożliwi ci przygody i wiele więcej. Gdzie go szukać? Otwórz umysł i serce, a urok sam odnajdzie drogę i powiedzie cię ku przygodzie. Nola swoje przejście odkryła w pozytywce, którą dostała w dniu swoich ósmych urodzin. Wcześniej należała do jej zmarłej mamy.

W środku pozytywki jest świat, który już raz miała okazje zobaczyć, ale czy będzie mogła tam powrócić. Z wyprawy przyniosła dziennik, który spisywała Anna podczas każdej podróży do Pandorii. Co z niego wyczyta? Pandoria wciąż ma przed dziewczynką masę tajemnic, jednak myśl o nowych przyjaciołach i fakt, że część z nich znała jej, mamę sprawia, że Nola chce poznać je wszystkie i kolejny raz wybrać się do świata skrytego w kuli na samym szczycie pozytywki. Musi jednak pamiętać, że nie każdemu warto ufać, a ostrożność ceniona jest na równi z odwagą.

 

Sekret Cypriana

 

Nola nie może doczekać się kolejnego przejścia przez mechanizm pozytywki, a my odkrycia kolejnych tajemnic Pandorii. Kogo poznamy tym razem? Pewne jest jedno, czeka nas kolejna niesamowita przygoda i cała masa barw, które na nowo rozpalą wyobraźnię. Autorka scenariusza z łatwością i tym razem przyciągnie naszą uwagę, szczególnie że wyprawa do wnętrza pozytywki obejmuje cały tom. Dziewczynka niesiona chęcią odkrycia tajemnic i ponownego zatopienia się w atmosferze miejsca, które znała tylko jej mama, postanawia wrócić tam kolejnego dnia. Dość szybko nadarza się ku temu okazja, a Nola w okamgnieniu wpada w kłopoty. Na szczęście jej przyjaciele są w pogotowiu i ratują ją z opresji. Wiedzą jednak, że ukrywanie się nie pomoże, a jeśli chcą pokazać jej swój świat, muszą zapewnić jej całą masę proszku zmieniającego. Tak, dziewczynka poznaje Antona, który ma niezwykłe umiejętności i świetną rękę do magicznych roślin.

 

Wśród bohaterów

 

Byłam ogromnie ciekawa tego, jakie postaci zamieszkują Pandorię. Czułam, że każda z nich będzie niezwykła i pełna tajemnic. Nie pomyliłam się nawet przez moment. Pełni charakteru i charyzmy tworzą różnorodną społeczność, którą próżno porównywać do czegokolwiek innego. Dzieci pokochały roztargnienie Antona i to, z jakim zapałem i miłością troszczy się o każdą roślinę. Mnie urzekło jego podejście do wybryków jego syna i to, jak opowiadał o Annie, matce Noli. Sekret Cypriana nie na długo był tajemnicą, jednak nawet szybkie odkrycie jego czynów nie zwolniło akcji, która znowu tylko trochę uchyliła nam ze wspaniałości skrytych w pozytywce. To wszystko wzmogło tylko nasz apetyt na dalsze poznawanie tej historii.

 

Podsumowanie

 

Sekret Cypriana to pełna dynamizmu i kolorów historia, którą warto poznać. Jest tu o wiele więcej barw i akcji niż w poprzednim tomie, a każda postać zaskakuje głębią. Zmieniło się także samo nacechowanie opowieści z wnętrza pozytywki, choć wciąż czuć smutek spowodowany stratą bliskiej osoby, to przeważa tu nadzieja. Widać to zarówno w dynamice samej opowieści, jak i kresce oraz barwach użytych w tym tomie. Całość działa na wyobraźnie i pokazuje, jak wielką moc ma wyobraźnia. Wystarczyła chwila, by pokochać Nolę i jej nowych przyjaciół, zachwycić się różnorodnością Pandorian i zatęsknić do nich od razu po zamknięciu książki.

 

Ocena: 

Ocena 9 kruków

Autor: Benedicte  Carboneill(Carbone) 

Tłumaczenie: Maria Mosiewicz

Ilustrator: Jerome Gillet ( Gije)

Tytuł: Sekret Cypriana 

Tytuł oryginalny: La Boite à Musique – Le secret de Cyprien

Seria i nr tomu: Pozytywka (tom 2)

Wydawnictwo: Egmont Polska 

Wydanie: pierwsze

Data wydania: 2021-08-11

Kategoria: komiks 

ISBN: 978-83-281-4965-6

Liczba stron: 56

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *