Mulan
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Klasyczne baśnie. Mulan-Disney

Wśród napływu coraz to nowych opowieści i jakże barwnych, przekonujących animacji wciąż jeszcze znajdzie się sporo miejsca dla klasyki. Powrót do tych dobrze znanych nam dorosłym historii może stać się niezwykłą przygodą, która nie tylko wiele nauczy nas, ale i nasze pociechy. W naszej biblioteczce dużo miejsca zajmują klasyczne baśnie, te, które czytano w dzieciństwie mi i mojemu rodzeństwu. Większość z nich wcale się nie zestarzała i nie straciła na aktualności. Mulan bawiła moje rodzeństwo, pora by młodsze pokolenie pokochało odważną dziewczynę, która pomimo własnych niedoskonałości odnalazła w życiu cel i … podążmy za nią, by przekonać się o jej losach.

 

Mulan

Dawne Chiny, świat zbudowany na zasadach, za których złamanie trzeba zapłacić wysoką cenę. Kobiety w tym czasie miały określone cele. Od najmłodszych lat uczone ogłady, posłuszeństwa i wdzięku, by jak najlepiej odnaleźć się przy boku męża. Gdy powiał wiatr niebezpieczeństwa, a Hunowie przedarli się od północy, cesarz nakazał mobilizacje i wciągnięcie w szeregi wojsk po jednym męskim potomku z każdej rodziny. Los ten nie ominął także rodziny Fa Zu, który zasłużył się już dla chwały cesarstwa, jednak musi stanąć do walki ponownie. Samotny ojciec ma tylko córkę, której z pewnością przydałoby się wsparcie duchów przodków. Mulan postanawia rozwiązać swoje problemy, ratując swego schorowanego ojca zaciągnięciem się do wojska. Tylko że kobiety nie mogą tego zrobić. To faktycznie duża przeszkoda, ale czy ostateczna?

Wśród bohaterów

Przygody Mulan niosą w sobie wiele piękna, ale i stereotypów, które ta młoda, odważna dziewczyna postanawia przełamać. Ratując ojca, pakuje się pod ostrze miecza. Młody czy stary, każdy czytelnik odnajdzie w niej przyjaciółkę i kompana do przygód. Każdy jej krok wywoła na małych twarzyczkach uśmiech. W swych potyczkach nie jest sama, nie poddaje się w obliczu niebezpieczeństwa. Nie tylko Mulan skradnie czytelnicze serca. Wszystkie postaci są niezwykle dopracowane i wywołują szereg emocji. Kocham smoka Muszu i babcie młodej wojowniczki, a to przecież nie wszyscy. Fabuła może zaskoczyć lub ponownie przenieść do znanego nam świata. W każdym z przypadków wyobraźnia naszego dziecka przeniesie się w niezwykle barwne rejony, które kuszą orientalnością i surowym pięknem tradycji, która nie zawsze nam się podoba.

Wśród ilustracji

Każda baśń powinna doczekać się komiksowej wersji. Te klasyczne, animowane skradały serca widzów obrazem. Nie inaczej jest w przypadku tego wydania papierowego. Kreska żywcem wyjęta z Mulan Disneya przykuwa wzrok i ukazuje piękno. Prostota i tajemnica skryta w zmianach natężenia barw. Od piękna wspomnień rodzinnego domu do niebezpieczeństwa nakreślonego ciemniejszą linią. Obrazy żyją i opowiadają historię, która dzieje się pomiędzy słowami.

Mulan to opowieść o odwadze, poszukiwaniu siebie i łamaniu stereotypów. Inspirująca, pełna zwrotów akcji i porywów serca historia, którą powinna poznać każda dziewczynka. Komiks to strzał w dziesiątkę, by pierwszy raz przybliżyć losy Mulan młodym czytelnikom. Tekst w przystępny i zwięzły sposób poprowadzi ich wprost w piękną otchłań, gdzie przewodnikiem będzie odważne, choć wciąż szukające swojej siły serce.

 

Ocena:

Ocena 9 kruków

Scenariusz: Gregory Ehrbar, Bob Foster (adaptacja)

Rysunki: Mario Cortes

Seria: Klasyczne baśnie Disneya w komiksie

Tom: Mulan 

Wydawnictwo: Egmont

Gatunek: komiks

Data wydania: 2022-01-19

Ilość stron:64

ISBN: 9788328159648

Oprawa: miękka 

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *