Pomelo
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Pomelo i wielka przygoda-Ramona Badescu, Benjamin Chaud

Bycie dzieckiem, małym słoniem czy nawet dorosłym w każdym gatunku może być niezwykle trudnym wyzwaniem. Życie wymaga od nas nauki i wyruszania co rusz ku kolejnym wyzwaniom i przygodom. Tylko kiedy będziemy na nie gotowi? Czy można wyczuć ten moment, zanim nastąpi? Cóż Pomelo raczej wam tego nie zdradzi. Ten słonik z charakterystyczną długą trąbą po prostu pewnego dnia poczuł, że chce iść krok dalej i wyruszyć przed siebie. Ot rzuca kamień i kieruje się w kierunku, który ów głaz mu wyznaczy. Jedno zamachnięcie i rozpoczyna się przygoda, która dla każdego z nas przyniesie inne prawdy. Gotowi, by sprawdzić, gdzie zawędruje nasz słonik?

Pomelo i wielka przygoda.

Tak wiele skrywać się może w krótkim tekście, który pozornie skierowano do młodszego czytelnika. Wystarczy tak niewiele, by odkryć również prawdy dla nas, dorosłych. Odnaleźć w sobie filozofie dziecięcych lat, prostotę i czystość myślenia, po czym dać się porwać przygodzie. Pomelo poprowadzi nas przez tę niezwykle oryginalną opowieść i swoją wyprawę z należytą lekkością i bajkowością. Nie dajcie się jednak zwieźć, gdyż w tej historii bajki niewiele, za to masa pięknych chwil i nowych umiejętności, które zachwycą wasze pociechy i nie tylko je. Zanim wyruszymy w podróż z Pomelo, musimy pomóc mu się przygotować. Spakowanie plecaka, szybka toaleta i można podążać tam, gdzie poniesie nas kamień. A właśnie, jeśli mowa o rzeczonym głazie, Pomelo bez przeszkód może wyrzucić go na sporą odległość za pomocą swej trąby, która jest dłuższa niż on sam.

Wśród bohaterów

Na swej drodze uroczy słonik spotka wiele postaci, które ofiarują mu swoją przyjaźń i wiedzę, jednak nie za wiele można o nich zdradzić, by nie psuć wam zabawy odkrywania tego, co nowe i skrywające się w szerszej perspektywie. Tu podróż to punkt wyjścia, który otworzy nas na świat, nowo poznane osoby i ich poglądy na różne tematy. Pomelo kolejny raz zaskakuje swoją oryginalnością i niesztampowymi sposobami na odkrycie tego, co nieoczywiste i często pomijane. Czy odnajdziecie się pośród prawd, drogowskazów i masie zabawy? To zależy tylko od was. Każdy inaczej zapamięta tę historię i wyniesie z niej co innego, ale właśnie to jest najwspanialszą sprawą w spotkaniu z Pomelo.

Podsumowanie

Pomelo i wielka przygoda to niesamowita książka, która trochę różni się op poprzednich przygód rezolutnego słonika z prze długą trąbą. Nie zmniejsza to poziomu radości i wartości, które się tu skrywają. Jego podróż to pokonywanie kolejnych etapów w życiu, uczenie się nowych rzeczy, poznawanie postaci, które wpływają na to, kim się staje i jak postrzega świat. Nie brakuje tu również miejsca na tęsknotę za rodzicami i pokonywania własnych lęków. Mała książka i słonik z dużą trąbą zmienią tak wiele, wystarczy tylko dać się ponieść przygodzie i nie zważać na to, co sami już wiemy.

 

Ocena: 

Ocena 10 kruków

Autor: Ramona Badescu 

Tłumaczenie: Katarzyna Skalska 

Ilustrator: Benjamin Chaud

Tytuł: Pomelo i wielka przygoda 

Tytuł oryginalny: Pomelo et la grande aventure

Seria i nr tomu: Pomelo ( tom 11)

Wydawnictwo: Zakamarki

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2021-12-15

Kategoria: interaktywne, obrazkowe, edukacyjne 

ISBN:9788377762219

Liczba stron:44

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *