Życie ma smak
Dafciki wśród książek,  Recenzje

Delisie. Życie ma smak-Magdalena Kania, Maciej Kur

Podobno życie ma smak. Słodki, gorzki a może kwaśny? Bez względu na to, jak faktycznie smakuje, zawsze znajdzie się smakosz, któremu przypadnie on do gustu. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą przyjaciół, wiadro dobrej zabawy i szczyptę szaleństwa, a po zmieszaniu wyjdzie coś przepysznego. Tak z pewnością powstał świat Delisiów. W Delilandzie wszystko kojarzyć się może z jedzeniem. Nie ważne czy kochasz owoce, warzywa, słodycze czy po prostu lubisz dobrze zjeść, Alakart otwiera się dla ciebie. Czeka cię tu uczta pełna humoru, idealnych przepisów i niesamowitych relacji. Nie martw się też postaciami, których pojawia się tu mnóstwo. Z pewnością znasz ich wszystkich. Gotowy?

 

Życie ma smak.

 

Mali smakosze poszukiwani do sprawdzenia, jak właściwie smakuje życie. Tak powinno zaczynać się przemówienie mające na celu zachęcić czytelnika do sięgnięcia po nową serię, Delisie. Każdy z bohaterów tej niezwykłej krainy skojarzy ci się z jedzeniem i będzie to początek niesamowitej przygody wypełnionej zabawą i smakiem. Poznajcie Ramen, która przewodzi rodzinnemu biznesowi, jakim jest prowadzenie restauracji. Co ona i jej rodzina robią w wolnym czasie? Cóż oddają się pasjom i gotują. Ramen mogłaby tak bez przerwy, siostry chcą ją jednak odciążyć i wymyślają dla niej nowe zajęcie. Dostawy do domu otworzą przed nami wszystkie zakątki tegoż świata, a niektórym uświadomią coś ważnego. Żeby nie było, w delisiowym świecie sporo jest przygód i humoru skrywającego się w krzakach. Pamiętać musicie o świetnych przepisach i niewrzucaniu niczego do jeziora odbicia. Pewne jest, że uśmiech nie zejdzie wam z twarzy.

 

Wśród bohaterów

 

W Życie ma smak, sporo się dzieje, jednak nasza przygoda zaczyna się od menu, w którym odnajdziemy sporo mieszkańców tego świata. Z łatwością odgadniecie, kogo przedstawia ilustracja. To niesamowite jak dokładnie zostały odwzorowane postaci, które strojem i fryzurą nawiązują do swojego imienia, a i charakter da się wyczytać między ujęciami. Smakowicie i zabawnie podróżowaliśmy przez wszystkie smaki i oddzielne dzielnice. Zioła, warzywa, słodycze czy rodzaje makaronu, każdy znajdzie tu swoje miejsce. Oczywiście sporo śmiesznych sytuacji staje się częścią historii restauratorek, ale hej to tu skupia się ogromna część życia towarzyskiego delisiowej krainy. Pokochacie ich wszystkich, nawet jeśli do tej pory jedzenie nie było waszym ulubionym zajęciem.

 

Wśród ilustracji

 

Magdalena Meago Kania to miłośniczka ilustracji w cartoonowym stylu. Jej bohaterzy od razu przykuwają wzrok i wzbudzają sympatie. Życie ma smak to pierwszy tom serii, która już zachwyciła nas całkowicie. Fryzurki makaronowe, ubrania pod kolor dania. Tu wszystko ze sobą współgra i tworzy spójną, smaczną całość. Dzięki ilustracjom historia nabiera niezwykłej formy. Nawet niejadek odnajdzie szczęście pośród tak barwnych postaci. Kreska zachwyca i przywodzi na myśl same dobre skojarzenia. Można zrobić się głodnym i odczuć pasję do gotowania. Oczywiście tekst skradający się w okienkach i chmurkach też ma znaczenie i stanowi mocną podstawę historii. Maciej Kur spisał się świetnie, przyprawiając tekstem niemalże gotowe dania, które zyskały wyrazistego smaku. Zabawny scenariusz i niezwykle sugestywne ilustracje sprawdziły się świetnie.

 

Podsumowanie

 

Delisie. Życie ma smak to niezwykłe odkrycie. Polski komiks, który niczym nie ustępuje zagranicznym publikacjom, a wręcz przeciwnie radzi sobie dużo lepiej. Pełen humoru, przepisów i pasji tom wciąga bez reszty, a później skutkuje wspólnie spędzonym czasem w kuchni. Rozbudza smak na wspólną zabawę. Doprawia nudne popołudnie i zachwyca lekkością. To przepis na idealnie skrojoną zabawę i odnalezienie smaku, którym smakować będzie twoje życie. Dzieci są zachwycone paletą barw, zabawnymi sytuacjami i mnóstwem ciekawych postaci. Cóż mnie kupił pomysł na jedzeniowe imiona i tak różnorodne postaci.

 

Ocena: 

osiem czarnych kruków stanowiących ocenę książki

Scenariusz:  Maciej Kur 

Rysunki: Magdalena Kania

Tytuł:  Życie ma smak

Seria i nr tomu: Delisie (tom 1)

Wydawnictwo: Egmont Polska 

Wydanie: pierwsze

Data wydania: 2022-03-23

Kategoria: komiks

ISBN: 9788328160958

Liczba stron: 48

Książki stanowią dla mnie całodobową dostawę tlenu. Staram się zarażać swoją pasją każdego kto tylko wejdzie na moją orbitę. Dusza przepełniona fantastyką, serce bijące w rytm romansów, rozum łaknący zagadek i akcji. Od niedawna fanka literatury dziecięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *